Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek podruhé ministrem financí roku dle Emerging Markets

Kalousek podruhé ministrem financí roku dle Emerging Markets

26.9.2011 9:22
Autor: mediafax

Ministr financí Miroslav Kalousek převzal ocenění ministr financí roku 2011 pro oblast rozvíjející se Evropy, které udělil prestižní mezinárodní časopis Emerging Markets při příležitosti výročního zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Ministerstvo o tom informovalo ve své zprávě.

„Udělení ceny vnímám jako ocenění snahy České republiky o úspornou fiskální politiku,“ sdělil Kalousek. Ten se stal prvním ministrem financí, který obdržel ocenění Emerging Markets dvakrát. Nominace a volba vítěze se zakládá na hlasování několika desítek finančních analytiků, bankéřů a investorů ze soukromého i veřejného sektoru. Posuzován je především přínos předních tvůrců hospodářské politiky, v tomto případě přínos pro řízení fiskální politiky státu.

Časopis Emerging Markets zdůvodnil své druhé ocenění zejména přínosem ministra Kalouska k upevnění postavení České republiky na mezinárodní úrovni. Časopis současně zmínil i nedávné zvýšení ratingu České republiky agenturou Standard & Poor´s a upozornil, že trendem u mnoha jiných zemí je naopak jeho snižování.

„I díky tomu se staly naše dluhopisy vyhledávanou a bezpečnou investicí, což mi potvrdili také zástupci významných finančních skupin, se kterými jsem se setkal ve Washingtonu,“ upozornil Kalousek.

„Tyto skupiny nedávno rozšířily řady primárních dealerů na trhu českých státních dluhopisů. A jestliže jsou ochotny kupovat české dluhopisy ve velkých objemech s velmi nízkou rizikovou přirážkou, jedná se i o dobrou investiční příležitost pro české domácnosti,“ uzavřel ministr.

Ocenění, kterého se dostalo Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) od časopisu Emerging Markets posílí důvěru finančních trhů v rozpočtové reformy v Česku. V neděli to uvedl Pavel Štěpánek z České bankovní asociace (ČBA). "Těší nás, že jsme vnímáni jako země, která se ubírá cestou rozpočtové odpovědnosti. Nyní jde o to, aby reformy daly rozpočtové stabilitě trvalejší rámec," prohlásil Štěpánek. Za absurdní jej naopak označil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "I když je možné, že v Bělorusku, Kazachstánu, Rumunsku či v Albánii mají skutečně ještě horšího ministra financí než my, ve světle smutného stavu domácí ekonomiky působí udělení ceny ministru Kalouskovi opravdu absurdně. Jeho chybná daňová politika totiž připravuje každý rok stát o desítky miliard korun a plošné škrty ohrožují bezpečnost občanů, sociální soudržnost společnosti a budoucí konkurenceschopnost země," uvedl Sobotka s tím, že škrty se státu vrátí v podobě pomalejšího růstu a vyšší nezaměstnanosti.


Váš názor
  • přebytek volných peněz
    26.9.2011 10:07

    Pro mne bude Kalousek nejlepším MF jedině tehdy, pokud přitáhne přebytek soukromých zahálejících peněz do veřejných statků. Lituji ostatní E-M, že mají ještě horšího MF než my.
    starik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů