Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Protikorupční novela veřejných zakázek

Protikorupční novela veřejných zakázek

5.10.2011 11:10
Autor: KŠB, KSB

Rozsáhlá novela zavádí řadu zcela nových institutů a povinností zadavatele. Mění se zejména změna výše limitů pro kvalifikaci zakázek. Veřejnými zakázkami malého rozsahu budou nově pouze zakázky do 1 000 000 Kč oproti současným 2 000 000 Kč. U podlimitních veřejných zakázek na dodávky a služby se pak hodnota sníží ze 2 000 000 Kč na 1 000 000 Kč a u podlimitních veřejných zakázek na stavební práce z 6 000 000 Kč na 3 000 000 Kč. Zjednodušené podlimitní řízení bude moci zadavatel použít u veřejných zakázek na stavební práce, jejichž hodnota nepřesáhne 10 000 000 Kč, doposud tato hranice byla 20 000 000 Kč.

Zadavatel bude povinen uveřejňovat textovou část zadávací dokumentace v informačním systému veřejných zakázek. Pro odeslání ostatních částí zadávací dokumentace se pak lhůta zkracuje z původních šesti dnů na tři pracovní dny (ve zjednodušeném podlimitním řízení zůstávají dva pracovní dny).

Na svém profilu v informačním systému bude muset zadavatel zveřejnit ekonomické odůvodnění přiměřenosti požadavků na technické kvalifikační předpoklady, odůvodnění stanovení předmětu veřejné zakázky a způsobu hodnocení vzhledem k potřebám zadavatele. Součástí odůvodnění bude muset být prohlášení o tom, že zadavateli je známo alespoň 5 dodavatelů na trhu, odpovídajících charakteru a rozsahu veřejné zakázky, kteří splňují požadavky na její předmět a kvalifikační předpoklady.

Novela zavádí tzv. významné veřejné zakázky. U nich zákon klade požadavky na složení hodnotící komise a prodlužuje některé lhůty. Ekonomické zdůvodnění takových zakázek bude zadavatel povinen předložit vládě.

Zadavatel bude povinen předběžně oznámit všechny veřejné zakázky. Součástí předběžného oznámení bude muset být zdůvodnění účelnosti veřejné zakázky. Zadávací řízení pak bude oprávněn zahájit nejdříve měsíc po odeslání předběžného oznámení.

Zadavatel bude povinen uveřejnit ve stanovené lhůtě  skutečně uhrazenou cenu za plnění veřejné zakázky a rovněž smlouvu na veřejnou zakázku uzavřenou. Archivační doba dokumentace o veřejné zakázce se prodlužuje z pěti na deset let.

Novela rozšiřuje okruh dotovaných zadavatelů, ruší ekonomické a finanční kvalifikační předpoklady, zavádí seznam hodnotitelů a významně zvyšuje sankce ukládané Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Stěžovatel, který nevyužil možnosti podat námitky, nebude moci v téže věci podat k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět. U veřejných zakázek na stavební práce pak bude zadavatel povinen v souladu s prováděcím předpisem stanovit obchodní podmínky.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m