Aktualizováno Mezinárodní měnový fond nabízí eurozóně pomoc při řešení dluhové krize. Šéf MMF pro Evropu Antonio Borges dnes uvedl, že fond by mohl v případě potřeby investovat spolu se záchranným fondem eurozóny EFSF do nákupu stáních obligací Španělska a Itálie. Tímto krokem chce přispět k uklidnění investorů a posílit jejich důvěru v cenné papíry těchto zemí. Japonská vláda přislíbila zapojení do útlumu evropské dluhové krize zvýšení nákupů dluhopisů vydávaných EFSF.
Náklady na úvěry Španělska a Itálie kvůli dluhové krizi v eurozóně prudce rostou. Kromě společných investic s EFSF by MMF rovněž mohl poskytnout oběma zemím preventivní úvěrovou linku. Večer ale Borges vydal prohlášení, v němž "vyjasnil některé předcházející výroky" a přiznal, že ve Washingtonu se zatím o ničem takovém nemluví. "Fond může půjčovat své zdroje pouze členským zemím a nemůže je používat k přímým intervencím na trzích dluhopisů. Žádný zásah na trhu společně s EFSF nezvažujeme," stojí v Borgesově večerním prohlášení.
Šéf evropské divize MMF Antonio Borges také potvrdil, že není žádným tajemstvím, že všechny špičky Evropské unie spolu s Evropskou komisí společně tvoří plán, který má bankám zajistit „více oficiálního kapitálu, více státního kapitál“. Doporučil zároveň aby se tento plán přesunul na celoevropskou úroveň.
Borges v rozhovoru pro agenturu Reuters rovněž uvedl, že Evropa bude potřebovat na rekapitalizaci svých bank 100 miliard až 200 miliard eur (2,5 bilionu až pět bilionů Kč). Aby získala zpět důvěru investorů, měla by rovněž přijít s komplexním plánem pro celou Evropu.
"Mluvíme o 100 až 200 miliardách eur, což z našeho pohledu je velmi, velmi malá částka ve srovnání s velikostí evropských kapitálových trhů a zdroji nového, rozšířeného EFSF," řekl Borges v rozhovoru. "Hodně se mluví o francouzských bankách, ale problém je velmi široký. Žádný bankovní sektor na světě nemůže odolat všeobecné ztrátě důvěry a my musíme obnovit tuto důvěru v celé Evropě."
MMF se podle Borgese chce určitě zúčastnit druhého kola pomoci Řecku, pokud bude fond spokojený s tím, jak je země odhodlána řešit své dluhové problémy.
Japonsko, které je dnes držitelem zhruba 20 procent dluhopisů dosud vydaných EFSF, dle dnešního vyjádření vlády na setkání lídrů zemí G20 v říjnu oficiálně nabídne další nákupy těchto dluhopisů. "Naše pozice se nemění, chceme podpořit stabilizaci Evropy z mnoha důvodů," uvedl japonský vládní zdroj pro CNBC.Od ledna do června Japonsko koupilo EFSF dluhopisy v objemu 2,7 milairdy eur. Pomohlo tak financovat pomoc Irsku a Portugalsku. Podle listu Nikkei má Japonsko mimo jiné zájem na zmírnění pádu eura proti japonskému jenu, nyní na desetiletém dně. V pondělí se kurz přiblížil 100 JPY/EUR.
(Zdroj: čtk, CNBC, Bloomberg)