Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v říjnu dál zhoršily, říjnový index nákupních manažerů (PMI) klesl na 51,7 bodu z 52,3 bodu v září. Index je tak na nejnižší hodnotě od prosince 2009. Oznámila to dnes společnost Markit Economics, která údaje zpracovala pro banku .
Úroveň 50 bodů je v indexu předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Index, který sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby na skladě, se drží nad 50 body od listopadu 2009. Předtím byl 16 měsíců za sebou pod touto hranicí.
O pokles hlavního indexu se v říjnu zasloužil především slabší růst nových zakázek, který byl nejpomalejší za více než dva roky. Tempo růstu zpomaluje s výjimkou mírného zrychlení v srpnu každý měsíc od ledna. "Český výrobní PMI v říjnu opět klesl k neutrální hranici padesáti bodů a opět ukázal, že podmínky ve výrobě se zlepšují, nicméně mnohem pomalejším tempem," komentoval výrobní průzkum PMI v České republice hlavní ekonom pro střední a východní Evropu a subsaharskou Afriku Murat Ulgen.
Negativní posun byl podle něj zaznamenán ve zpomalení globální poptávky i v napětí způsobeném dluhovou krizí eurozóny, která je největším obchodním partnerem Česka.
"Firmy se snaží vyrovnat se snížením počtu zakázek zvolněním tempa výroby, ale i snižováním stávajících zásob. Poměr zásob hotových výrobků k novým zakázkám klesá již čtvrtý měsíc za sebou a během října spadl pod historický průměr 0,9. Na druhé straně zaměstnanost zůstává nad svým dlouhodobým průměrem a během sledovaného měsíce zůstala celkově stabilní, ovšem i tato oblast bude v následujících měsících nejspíše oslabovat," uvedl Ulgen.
Markit je společnost, která poskytuje finanční informační služby. Má přes 1200 zaměstnanců v Evropě, Severní Americe a oblasti Asie a Pacifiku. Jejich služeb využívá více než 1500 finančních institucí.