Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj o ECM nekončí: Vedení usiluje o převzetí firmy od insolvenčního správce

Boj o ECM nekončí: Vedení usiluje o převzetí firmy od insolvenčního správce

8.11.2011 15:18
Autor: ČTK

Předseda představenstva developerské společnosti ECM Real Estate Investments Milan Janků se snaží týden získat řídící pravomoci od insolvenčního správce Iva Haly, ale zatím prý neúspěšně. Janků to dnes sdělil v tiskové zprávě. Na Halu přešlo řízení firmy v červenci vyhlášením konkurzu na zadluženou ECM. Vrchní soud ale rozhodnutí o konkurzu kvůli procesním chybám v říjnu zrušil. Hala tvrdí, že měl na předání 48 hodin, což údajně nemohl stihnout.

Předání firmy se mělo uskutečnit 2. listopadu. Podle insolvenčního správce ho však k tomu Janků vyzval jen zhruba dva dny před stanoveným termínem. "Požadavek na předání do cca. 48 hodin je zcela zjevně nepřiměřený a byl stanoven dlužníkem a není v tomto smyslu pro mě závazný," řekl dnes ČTK insolvenční správce Hala. Schůze věřitelů bude u Městského soudu v Praze o způsobu řešení úpadku firmy rozhodovat znovu 22. listopadu.

"Protože k předání agendy od insolvenčního správce a jeho týmu doposud nedošlo, nelze s určitostí říci, k jakým podstatným změnám či vývoji došlo od srpna 2011, kdy aktiva společnosti spravoval insolvenční správce a jeho tým," uvedl Janků.

"Rozhodně potvrzuji, že jednám s dlužníkem i se všemi věřiteli, jakož i s dalšími osobami - potenciálními zájemci o majetek, aby byl co nejlépe chráněn společný zájem věřitelů a zajištěn co nejvyšší výtěžek ze zpeněžení aktiv," reagoval insolvenční správce.
 
Šéf představenstva ECM dnes uvedl, že podle jeho informací insolvenční správce zpeněžil od července jediný projekt firmy, a sice záměr na výstavbu víceúčelového komplexu City Parkview v Praze na Pankráci. "Tuto transakci nicméně v předchozích měsících připravoval tým ECM a podle názoru představenstva šlo o transparentní a dobrý obchod," poznamenal Janků.

Na nadcházející schůzi věřitelů se bude mimo jiné rozhodovat znovu také o hlasovacích právech věřitelů, kteří je při posledním řízení před soudem letos v červenci nezískali. To může být důležité kvůli novému rozhodování o způsobu řešení úpadku ECM.

"Cílem představenstva společnosti je v současnosti snaha o prosazení reorganizace společnosti jako způsob řešení úpadku na výše uvedené schůzi, neboť reorganizace je dle názoru představenstva jednoznačně výhodnější formou pro všechny věřitele společnosti, jakož i pro její další stakeholdery," oznámil dnes šéf ECM.

Reorganizaci realitní firmy prosazuje také společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku, a to přibližně 3,1 miliardy korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal.

Hala dnes pro ČTK uvedl, že pro reorganizaci nadále není žádný právní ani ekonomický důvod. Konkurz prosadili v červenci věřitelé, mezi kterými je například Česká spořitelna nebo společnost Glancus Investments ze skupiny PPF. Konkurz navrhoval také insolvenční správce.

ECM je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci. Společnost založil v roce 1991 podnikatel Janků, který dosud stojí v čele firmy.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Kdo to všechno zaplatí?
    8.11.2011 15:43

    Věřím že to co pan Janků dělá je smysluplná věc a snaží se ochránit akcionáře ECM, kteří si koupili akcie na Pražské burze. Pokud se mu podaří vyřešit způsob řešení insolvence reorganizací je reálná šance na obnovení obchodování ECM na burze a zhodnocení akcií. Majetku má ECM stále dost. Jsem zvědavý kdo nakonec bude platit náhradu škody a komu...?
    kritik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data