Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Evropu stahuje dolů utahování, v USA to je podobné

Stiglitz: Evropu stahuje dolů utahování, v USA to je podobné

24.11.2011 14:01, aktualizováno: 24.11. 17:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Fakt, že v USA nebylo dosaženo rozpočtové dohody, je dobrou zprávou v tom smyslu, že více škrtů by oslabilo ekonomiku. Nejlepším způsobem, jak snížit deficity, je snížit nezaměstnanost a ekonomiku stimulovat. Pro Bloomberg to uvedl Joseph Stiglitz. Stimulaci přitom podle něho nejsou schopny provádět centrální banky, její „skutečná tíha“ musí spočívat na vládních výdajích. V Evropě je situace ale komplikována tím, že „země na periferii mají problémy s financováním svého dluhu“.

„Je tu velká pravděpodobnost, že Evropa spadne do recese. Již nyní existují známky poklesu,“ uvedl ekonom. Jde zejména o odraz úsporných opatření, což platí nejen pro Evropu, ale i pro USA. Pokud se totiž podíváme na federální vládu a vlády jednotlivých států, utahování již nastalo. Vláda tak namísto toho, aby vyvážila slabý soukromý sektor, situaci ještě zhoršuje.

V Evropě došlo k chybě již při zavedení eura. Byly odstraněny dva významné vyrovnávací mechanismy, úrokové sazby a směnné kurzy, a na jejich místo nic nepřišlo, domnívá se Stiglitz. V roce 2010, když začaly narůstat problémy v Řecku, panovala naděje, že se situace změní, ale nestalo se tak. Vedení eurozóny sice říká, že chce euro zachránit, s potřebnými kroky ale váhá. Mylně se domnívá, že stačí dosáhnout nízkého poměru dluhu k HDP, například Irsko a Španělsko ale před krizí dosahovaly přebytků a nyní tam panuje vysoká nezaměstnanost. A pokud bude politika nadále utahována, dojde k dalšímu zhoršení na trhu práce.

Stiglitz se domnívá, že musí být vytvořen „nový fiskální rámec“ a „fond solidarity“, který by podpořil růst a stabilitu či eurodluhopisy. „Něco takového musí vzniknout, to, co se stalo doposud, přišlo pozdě a bylo nedostatečné,“ uvedl ekonom. Eurodluhopisy musí být podporovány Německem a ECB by měla hrát aktivnější roli, její současné nákupy dluhopisů „prostě nestačí“.

(Zdroj: Bloomberg TV)


Váš názor
  •  
    3.12.2011 8:06

    ubytování, strava, cesta. zvláště dokud bude dolar takhle vysoko, tak dárky asi nenakoupíme ani si v americe neužijem. sice vánoce zařídím přes viaddress.com ale řekněte sami, proč ten blbej dolar tak roste?
    zd
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data