Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefónica CR – Pusťte na trh konkurenci, nebo nezískáte nové frekvence, chystá ČTÚ na operátory

Telefónica CR – Pusťte na trh konkurenci, nebo nezískáte nové frekvence, chystá ČTÚ na operátory

7.12.2011 9:47, aktualizováno: 7.12. 11:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Umožnění vstupu virtuálních operátorů na tuzemský telekomunikační trh dosáhne ČTÚ mimo jiné tím, že jej vsadí jako podmínku k získání nových frekvencí k chystané aukci. Bez nich by stávající trojice dominantních operátorů Telefónica, T-Mobile a Vodafone nemohly rozvíjet nové technologie a služby. Potvrdil to pro dnešní LN šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.

Poslanecká Sněmovna opětovně schválila novelu, která má umožnit ČTÚ prodávat v aukci kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě. Dosud je úřad pořádat nemohl. Úpravy, s nimiž novelu o elektronických komunikacích vrátil do sněmovny Senát, poslanci odmítli. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Cílem novely, která mimo jiné stanoví podmínky pro aukci volných kmitočtů po ukončení analogového vysílání, je umožnit průhlednější výběr operátorů, kteří získají takzvanou digitální dividendu. Změny mají vést ke snížení ceny telekomunikací i datových přenosů až o 50 procent.

Stávající operátoři se v příštím roce budou muset zavázat, že vpustí konkurenty do svých sítí, podobně, jak to dosud funguje například u internetu skrze ADSL. "Mezi povinnostmi těch, kteří volné kmitočty budou chtít získat, bude umožnit vstup virtuálním operátorům," potvrdil LN šéf telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.

Dominantní operátoři se dosud vstupu konkurence do mobilního segmentu úspěšně bránili, uvádějí LN. „Jednali jsme zhruba s dvaceti subjekty. Zpravidla se během jednání projevilo, že obchodní záměr nebyl ani pro jednu ze stran komerčně zajímavý," říká Jiří Janeček z T-Mobilu, podobně dle LN mluví i ostatní operátoři. "Doposud jsme při jednáních nebyli schopni nalézt oboustranně vyhovující obchodní model. Věříme ovšem, že v dohledné době dojde k dohodě," uvedl mluvčí Telefóniky CR Hany Farghali.

V úvodu tohoto týdne ČTÚ uvedl, že vyhotovil analýzu českého telekomunikačního trhu z pohledu překážek vstupu na něj, hospodářské soutěže a případných selhání trhu. Ze všech tří hlavních parametrů dostal shodný výsledek: konkurence v ČR není dostatečná. Nová regulace, pokud projde schválením Evropské komise, může být zavedena v příštím roce. „Pokud veřejná konzultace i EK potvrdí názor ČTÚ, dá se předpokládat ustavení relevantního trhu do února roku 2012. Vlastní analýza trhu a další schválení komisí pak mohou být dokončeny v září. Teprve poté je možné zahájit správní řízení, stanovit podnik s významnou tržní silou, uložit mu povinnosti, uvedl náměstek ředitele ČTÚ Ebert.


Nová předloha, která prošla Sněmovnou, má také zlepšit a zprůhlednit uzavírání smluv klientů a operátorů. Poskytovatelé připojení k internetu tak například budou muset zákazníky ve smlouvě informovat také o minimální nabízené a garantované kvalitě služby. V praxi to znamená, že operátor bude muset například zákazníka upozornit na to, že i když je nabízená teoretická rychlost připojení vyšší, kvůli technickým omezením může být skutečná rychlost nižší. Kvůli nové úpravě bude podle vlády nutné posílit počet zaměstnanců i rozpočet ČTÚ. Nově bude muset zaměstnat 16 lidí a potřebovat na ně bude 19 milionů korun. V současnosti úřad zaměstnává kolem 400 lidí.

Senátoři chtěli v novele mimo jiné zpřesnit rozsah osobních údajů, které má mít k dispozici ČTÚ "pro účely výkonu státní správy". Úřad má získat přístup k datům ministerstva vnitra o osobních údajích lidí, nově i o rodných číslech nebo jménech nezletilých dětí. Senátoři navrhovali rovněž zachovat povinnost kabelových televizí vysílat nabídku celoplošných televizí po dokončení digitalizace. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) označil senátní úpravy za překonané.

Novela nově zavádí také sankce pro fyzické osoby za šíření nevyžádaných obchodních sdělení, a to až do 100.000 korun. Pro právnické osoby pokuta zůstává na maximální výši deseti milionů korun. V případě fyzických osob novela zavádí až sankci až 200.000 korun za "zlomyslná volání" na tísňové linky.

Podíl virtuálních operátorů na trzích v zahraničí je okolo 10 procent. "Dosud jsme neměli jak operátorům nařídit, aby do svých sítí pustili virtuální operátory. Zákon nám neumožňuje nic takového přikazovat," potvrdil za ČTÚ jeho ředitel Dvořák s tím, že tak může učinit mimo jiné díky chystané aukci nových frekvencí. "Už v minulosti se o vstup na český trh dokonce i opakovaně zajímali EasyMobile, Tele2 Mobile, hovořilo se i o Tesco Mobile a některých dalších," uvedl pro LN ICT konzultant Martin Zikmund. "Zájem o tento trh (virtuálních operátorů) mají asi všichni alternativní operátoři, tedy GTS Czech nebo Dial Telecom, ale i regionální operátoři," cituje list odborníka na telekomunikace Jiřího Peterku.

(Zdroj: LN, ČTÚ, Telefónica, HN, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba