Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká republika a půjčka MMF: Bouře ve sklenici vody

Česká republika a půjčka MMF: Bouře ve sklenici vody

14.12.2011 15:01
Autor: David Marek

Z dosavadní veřejné diskuze v ČR se zdá, že půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu je novou a zásadní událostí. V aktuální diskuzi ovšem zaznívá celá řada nepřesností. Odhlédněme od politických aspektů a podívejme se na základní „technické“ informace. Závěry ve zkrácené formě jsou následující: Česká republika ve skutečnosti již půjčuje peníze Mezinárodnímu měnovému fondu. Z čistě technického hlediska by poskytnutí další půjčky MMF nezměnilo výši ani likviditu devizových rezerv, riziko portfolia devizových rezerv by se naopak mohlo snížit, ovšem stejně jako jejich výnos.

MMF a jeho finance

Na posledním summitu EU se předběžně dohodlo navýšení kapacity Mezinárodního měnového fondu o 200 mld. eur. Taková suma je příliš malá na to, aby mohla být součástí řešení dluhové krize v eurozóně. Nicméně, pokud by se přidaly neevropské země, zejména USA a Čína, mohlo by být navýšení kapacity MMF několikanásobně vyšší. Leveraging, který se nepodařilo prosadit na evropské úrovni prostřednictvím EFSF, by tak proběhl na úrovni MMF.

Primárním zdrojem financí MMF jsou příspěvky členských zemí podle určených kvót. V posledních letech se ukázala být kapacita MMF příliš nízká a tak bylo v roce 2006 a poté znovu v roce 2008 rozhodnuto u zvýšení příspěvků jednotlivých zemí. Celkový objem členských příspěvků na kapitál fondu by měl po zaplacení všemi zeměmi dosáhnout 477 mld. SDR (560 mld. eur, 14,4 bilionu korun, 375 procent českého HDP).

V roce 2009 bylo dohodnuto zvýšení kapacity MMF prostřednictvím kreditních linek poskytnutých vybranými zeměmi v celkovém objemu 500 mld. USD. Země EU tehdy poskytly 178 mld. USD, USA a Japonsko 100 mld. USD, Čína 50 mld. USD.

Pokud by se podle stejného klíče k Evropou nabízeným 200 mld. eur (154 mld. USD) přidaly ostatní země, mohla by se kapacita MMF zvýšit o 400-450 mld. USD. Celkové zdroje MMF by tak dosáhly 1,3 bilionu USD, z toho efektivně použitelná kapacita by činila asi 800 mld. USD (615 mld. eur).

ČR a MMF

Hlavním způsobem financování MMF je podíl členských zemí na kapitálu fondu. V případě ČR jde o příspěvek ve výši 1 mld. SDR, což je zhruba 30,2 mld. korun.

Vedle toho si MMF od roku 2009 zvyšuje svoji kapacitu kreditními linkami od členských zemí. Česká republika prostřednictvím ČNB přislíbila dohodou z března 2009 půjčit MMF 1,03 mld. eur, tedy zhruba 26,4 mld. korun. Dosud MMF z této částky čerpal pouhých 104,5 mil. SDR (123 mil. eur, 3,1 mld. korun) a dopad na strukturu devizových rezerv ČNB je zcela zanedbatelný.

Co se schvalovacího procesu týče, rozhodla o tom tehdy vláda (nikoli ČNB), která centrální banku požádala o použití devizových rezerv za tímto účelem (rozhodnutí proto předcházela konzultace s centrální bankou).

V tiskové zprávě vlády a centrální banky doprovázející půjčku MMF v roce 2009 se uvádí: „Půjčka MMF z devizových rezerv ČNB zůstane z platebně-bilančního hlediska jejich součástí. Nejedná se tedy o trvalé navýšení zdrojů MMF. V rámci platební bilance dojde ke změně struktury aktiv ČNB a vzroste pohledávka vůči MMF. Výše devizových rezerv ČNB převyšuje jejich potřebu, likvidita devizových rezerv se tím nesníží a bilaterální dohoda mezi ČNB a MMF navíc zahrne i tzv. encashment clause, která v případě potřeby zaručí okamžitou splatnost poskytnutých prostředků.“

Devizové rezervy ČR jsou poměrně vysoké a při použití standardních měřítek, jako je poměr rezerv vůči dovozu či krátkodobému zahraničnímu dluhu, se dostáváme k naprosto bezpečným hodnotám. I pokud by se devizové rezervy snížily o 89 mld. korun, stále by například poměr devizových rezerv ke krátkodobému zahraničnímu dluhu dosahoval vyšší hodnoty než v letech 2008 a 2009.

Půjčka MMF není žádným darem, jak často mylně zaznívá. Jde o úvěr, který je sice málo úročený, ale velmi bezpečný a kdykoli odvolatelný. ČR by se tak nemusela obávat, že v případě potřeby nebude mít po ruce rychle dostupnou likviditu. Zároveň se dá říci, že půjčka MMF by určitě byla bezpečnější investicí, než jsou dluhopisy v portfoliu devizových rezerv. Celkový rizikový profil devizových rezerv ČNB by se tak zlepšil (vezmeme-li do úvahy senioritu MMF coby věřitele).


Váš názor
 •  
  15.12.2011 11:16

  Pro ČR je zjevně významným rizikem FX effect, což u EURO zemí neplatí. O tom nikde ani zmínka. Úrok cca 0,5% p.a. je směšný.
  Accountant
 • KECY
  15.12.2011 9:00

  Rád bych věděl, odkud dostaneme zpět těch 90 mld, pokud je MFF daruje Řecku a podobným zemím, tedy převede naše peníze na nedobytné pohledávky?
  yena7
  • Re: KECY
   15.12.2011 9:17

   Ach jo, když pán bůh naděloval....
   tk69
   •  
    15.12.2011 12:32

    Bůh piště s velkým B. Pokud myslíte, že nám Bůh nadělí 90 mld zpět, jste optimista. Banky už odepsaly s velkým rachotem 50% řeckého dluhu, blíží se doba, kdy odepíší zbývajících 50% řeckého dluhu a to už třeba potichu. Budeme v podobné situaci - jenže nemyslím, že když odepíšeme 90 mld, že se bude jednat o disponibilní prostředky. Uveďte, tk, prosím zdroj, kde bude brát MFF peníze, když mu dlužníci nic nevrátí.
    yena7
    •  
     15.12.2011 14:22

     A proc by to v MMF nezkusili? Zeptaji se. My jim ty prachy dame. A oni to odepisou. Politicky se to vysvetli..
     pmx
 • Pujcka
  14.12.2011 16:54

  Jestli to dobre chapu, tak jde o pujcku, kterou je mozne chtit vratit pokud bude CR potrebovat devizove rezervy (pisete "okamzita splatnost"). Znamena to tedy, ze MMF ty penize bude mit vzdycky k dispozici (zarucene). At mi nekdo vysvetli, k cemu ty penize MMF potrebuje? Co s nima bude delat? Lide to nevi. Proto nesouhlasi. Dotovat bohate jiho-evropske staty, ktere nejsou schopne dostat svym zavazkum? No to neni prilis bezpecna investice.
  pmx
 • Nevím proč
  14.12.2011 16:44

  neřeknete celou pravdu. Je to článek na zakázku nebo je to jen váš osobní výmysl. Být majitelem Patrie, tak máte na hodinu padáka.Nejsem ekonom, ale myslíte si že pf MMF obsahující Řecké, Italské, Portuglaské a kdoví jaké ještě dluhopisy je bezpečnější než pf ČNB? To jste snad nemyslel vážně. Taky si myslíte, že pokud MMF poskytne úvěry zadluženým zemím, budou tyto peníze současně také k dispozici na požádání, jak píšete? To je přece blbost jako hrom. Že zůstanou jako pohledávka v devizových rezervách je asi zřejmé, ale jejich dobytnost bude asi hodně na vodě nemyslíte?
  jarom
  • Re: Nevím proč
   15.12.2011 9:49

   Takže jak je to doopravdy? Nechcete si posypat hlavu popelem a omluvit se čtenářům vašeho příspěvku a Patrii ? ....Premiér zároveň vyvrátil tvrzení, která se ve středu objevila v některých médiích. "Není pravda, že peníze, které bychom půjčili, by byly disponibilní a že Česko by je v několika málo letech mohlo dostat zpět." Navíc, země eurozóny půjčku poskytují za mnohem výhodnějších podmínek. "Ty si jednoduše sáhnou do Evropské centrální banky a MMF peníze převedou. "Česko a ostatní země, které euro nemají, musejí sáhnout na své rezervy," vysvětlil dále Nečas.
   jarom
  • Re: Nevím proč
   14.12.2011 16:53

   dobytnost je zarucena senioritou!!!
   Azb
   • Podle slovníku cizích slov je
    14.12.2011 17:02

    seniorita =stáří, nebo délka praxe, nebo zkušenosti. Ani jedno bohužel nezaručí, že MMF pokud peníze poskytne jako půjčku zadluženým zemím, budou tyto stejné peníze kdykoliv na požádání k dispozici ČNB.
    jarom
    • Re: Podle slovníku cizích slov je
     15.12.2011 9:33

     Se senioritou postupne prichazi senilita... No a pak uz je to jednoduche. Na pujcky se proste v MMF zapomene (Alzheimer). Pak uz nezbyva nez cekat na pomaly a nehezky konec prebujelych a zbytecnych evropskych struktur, vcetne MMF. Uz totiz nestaci zvysovat pocet summitu, ktere konci prohlasenim, ze v nejblizsi dobe urcite dojde ke shode. Nikdo nevi ke shode o cem, ani proc... Zacne nova doba - neplatis, prijde exekutor a zabavi ti majetek. Pro banky to plati taky. Pro staty taky...
     pmx
    • Re: Podle slovníku cizích slov je
     14.12.2011 17:07

     ja to napsal s ironii az sarkasmem v hlase, ovsem v pisemnem podani neni ton hlasu slyset. a jeste k tomu me napadla myslenka, na nejakou vasnivou spanelskou senoritu.. takze v podstate pujcka je pujcka a zalezi to ciste na dluznikovi, jestli ji zase navrati. zaruka navratnosti je vzdy fiktivni.
     Azb
 • Podělali jsme se z Mnichova
  14.12.2011 16:02

  poděláme se do trenýrek i dnes. Tehdy se taky argumentovalo. Jaká fakta, k čemu a proč? Naši politici nevynikají ničím, aby hleděli na zájmy země. Tyto figurky se rozklepou při prvním dupnutí. A je jedno jestli to jsou servilní socani a nebo obarvení komouši na modro !!! I Kalousek je "hrdina" jak bejk. Ne nadarmo dostal dvě medajle... teď se na oplátku předvede jako poslušný psík, zaštěká a daruje černé díře 90 miliard. Máme jich přece dost, že...hm... důchodci mu jistě rádi zatleskají :-(((
  Jesse
 • OTÁZKA NE TĚLO
  14.12.2011 15:53

  Čistě teoreticky lze s autorem souhlasit, otázkou ovšem je jaká je "kvalita" dluhopisů v portfoliu ČNB. Autor ve svém článku předjímá, že je horší než u MMF. Nejsem ani zastáncem ani odpůrcem této transakce, protože nejsou známé žádné podmínky této transakce. Obecně si však dovolím pochybovat, že ČNB při své obezřetnosti drží ve svém portfoliu nižší "kvalitu" než budoucí kvalita dluhu MMF. Zejména pak s ohledem na fakt jak MMF v posledních letech funguje, tedy že látá díru za dírou a je tak tedy nucen neustále navyšovat členské příspěvky, kterých se nějak podezřele nedostává.
  PEOPLETA
 • suchá fakta, jaká nádhera
  14.12.2011 15:10

  Fakta ale obecně bohužel zajímají málo lidí. Raději se plácají mezi dojmy a pojmy. Navíc se na tom snaží nahnat spousta lidí v čele s prezidentem politické body.
  Bo
Aktuální komentáře
22.2.2018
9:49Pojišťovna AXA loni zvýšila zisk o osm procent, dařilo se v USA
9:40Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:13Rozbřesk: Od Škodovky k Lidlu aneb jak v Česku sílí mzdové tlaky…
8:59Evropské trhy by po zápisu Fedu mohly otevřít v červeném. Možná i s Prahou?  
8:43Majitelce ČSOB klesl zisk o 42 %, překonal ale odhady. Akcie +2,6 %
5:30Forma smlouvy o převodu podílu ve stanovách družstva a důsledky jejího nedodržení
21.2.2018
22:06Fed přinesl na Wall Street rozpaky
20:59Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
20:57Zápis ze zasedání Fedu potvrzuje odhodlání dál zvyšovat úroky
18:30Summary: Orange má za sebou poměrně úspěšné čtvrtletí
18:23Analytici Patrie Soták a Hladký: Čtyři konkrétní investiční tipy mezi evropskými bankami  
17:27Co říká ropa o akciích a akcie o ropě?
17:22Dolar vypadá nerozhodně, bankéři z Fedu ho moc nepotěšili  
17:00Praha tento týden poprvé v plusu, KB lepší doporučení do zeleného nepomohlo
15:58Akcie Glencore vytěžily z vysoké dividendy (komentář analytika)  
15:34Morgan Stanley: Korekce byla pouhým předkrmem, hlavní chod nás teprve čeká
14:16Spotřebitelské zadlužování: Rizikově si půjčuje 28 % Čechů
13:43Pro samořídící budoucnost by byl nejhorší vznik dalšího Applu
12:21EY: Zahraniční banky nemusí zvládnout neočekáváný propad ekonomiky. České jsou na tom lépe
12:05Zisk banky Lloyds byl loni nejvyšší od roku 2006

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.