Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila vyrovnání s církvemi jednomyslně, včetně VV. Koaliční krize je tím zažehnána

Vláda schválila vyrovnání s církvemi jednomyslně, včetně VV. Koaliční krize je tím zažehnána

11.01.2012 9:46, aktualizováno: 11.1. 11:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vláda schválila zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Hlasování bylo jednomyslné, pro církevní restituce zvedli ruku i ministři za Věci veřejné, kteří s podporou dříve váhali. Zažehnali tak bezprostředně hrozící koaliční krizi. Premiér Nečas totiž předem stanovil, že hlasování proti bude považovat za porušení koaliční smlouvy a důsledkem bude vyloučení z vlády těch ministrů, kteří by proti vyrovnání hlasovali.

Ministři Věcí veřejných ale ráno uvedli, že podpoří na vládě církevní restituce, získali k tomu mandát výkonné rady a poslaneckého klubu své strany, potvrdili před jednáním vlády ministr dopravy Pavel Dobeš a vicepremiérka Karolína Peake (oba VV). "Máme jednoznačný mandát jak z výkonné rady, tak z poslaneckého klubu a podpoříme církevní restituce," řekl Dobeš před jednáním vlády. "Ano. I já podpořím církevní restituce," dodala Peake.

"Majetkové vyrovnání s církvemi se nedotkne občanů, peníze na výplatu církvím se získají úsporami ve státním rozpočtu a omezením byrokracie," vysvětlil podporu Věcí veřejných vyrovnání po středečním jednání grémia a poslaneckého klubu VV předseda strany Radek John. Ministři VV podle něj zákon na vládě podpořili po garancích premiéra. "Shodli jsme se na jednání s premiérem, že peníze na výplatu církvím nepůjdou na úkor škrtů v rozpočtech jednotlivých rezortů či na sociálních investicích. Občana se vyrovnání nedotkne. Slovo premiéra rozhodlo o podpoře ministrů VV," prohlásil John.

Premiér Petr Nečas (ODS) na pondělním jednání koaličních špiček dal VV jasný vzkaz - pokud ministři této strany paragrafové znění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi ve středu odmítnou, navrhne prezidentovi jejich odvolání z vlády. Zatímco premiér si tak podle svých slov jen vynucoval svoji autoritu, podle strany Věci veřejné šlo o ultimátum. Během úterý proto opakovaně až do noci zasedala výkonná rada strany a ve středu ráno se sešli i její poslanci.

Zákon, který se týká 17 subjektů, má začít platit od 1. ledna 2013. Církve a náboženské společnosti mají dostat nemovitosti, lesy a pole v hodnotě 75 miliard korun. K tomu jim má stát vyplatit celkem 59 miliard korun po dobu následujících 30 let. Už v říjnu přitom kabinet kývnul na parametry vyrovnání, podle kterých mají církve dostat peníze a majetek celkem za 134 miliard korun.

Koaliční partneři VV si nebyli ještě před jednáním kabinetu pozicí nejmenší koaliční strany jistí. "Jsou lidé, kterým do hlavy nevidím. Nejsem si jist, jestli si do ní vidí oni sami. Takže si neodvažuji prognózovat," uvedl například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Představa Věcí veřejných o církevních restitucích byla jiná – vrácení nemovitostí, státní příspěvky na údržbu kulturních památek a daňové asignace. Minulý rok jsme přistoupili na kompromis, který je v zákoně. Ministrem financí plánovaný propad příjmu rozpočtu ale teď znamená, že si na církevní restituce bude stát půjčovat. To považuji za neodpovědné," uvedla místopředsedkyně strany Věci Veřejné Karolína Peake 8. ledna na stranickém webu.


Váš názor
 •  
  11.01.2012 12:35

  Jestli si dobře pamatuji, tak církev po revoluci hovořila o tom, že chce vrátit jenom část majetku , aby církev mohla vykonávat svoji činnost. Podle současného zákona se ani neví, jestli majetek, ktebý jim vláda vrací byl ve skutečnosti jejich. Pochybnosti jsou i s tím, jak církev k těmto majetkům přišla.
  Bobo
 • komedianti z VV
  11.01.2012 10:21

  To je ale překvapení , že ta zásadová politická strana VV také podpořila . Čekal snad někdo něco jiného? Vždyť případný pád vlády by připravil Bártostranu i žurnalistu Džohna o korýtko . Vás ,co jste pomohli těmto ubožákům do parlamentu prosím, v příštích volbách se pokuste přemýšlet. Jsem si ale vědom ,že není z čeho vybírat. Ti co volili pana Knížete vlastně zvolili dalšího zajisté nezkorumpovaného a křišťálově čistého KDUTOP09 Kabouzka, který si již poctivě vydělal , tak se teď musí postarat,aby to již tak jednoduché nebylo. Vždy když se na obrazovce objeví některý z těch čistých politiků , dostávám průjem. Tablety nezabírají. Poraďte.
  karel
  • Re: komedianti z VV
   11.01.2012 12:14

   Samozřejmě to vládou muselo projít. Nebo někdo z vás slyšel, že by si prasata sama nabrosila nože a postavila trojnožku?
   Achjo...
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board