Index cen průmyslových výrobců se v prosinci zvýšil o 0,1 procenta. Meziroční inflace se snížila na 4,6 procenta z předchozích 5,5 procenta a dosáhla nejnižší hodnoty v loňském roce.
Minulý měsíc se kompenzovaly dva důležité vlivy: na jedné straně se zvýšily ceny v potravinářství, na straně druhé klesly ceny v hutním průmyslu. Zatímco ceny zemědělských výrobců již 7 měsíců nepřetržitě klesají, v potravinářském průmyslu v posledních třech měsících naopak stoupají. Obavy z dluhové krize v eurozóně a zpomalující růst globální ekonomiky se projevil v cenách nerostných surovin. Ceny ropných produktů se tentokrát zvýšily jen mírně, ceny kovů a kovových výrobků klesly o 0,4 procenta. Optimismus, s nímž finanční a komoditní trhy vykročily do letošního roku, a napětí spojené s Íránem ovšem opět zvýšily ceny ropy, což se v posledních dnech projevilo i na cenách pohonných v ČR. Na produkční ceny může také doléhat předchozí oslabení kurzu koruny vůči dolaru. Ten se přehoupl přes 20 korun za dolar, kde se vyskytoval naposledy v červenci 2010.
Výkyvy cen ropy a dopady dluhové krize na kurz koruny by mohly zbrzdit či dokonce zvrátit dezinflační trend v cenách průmyslových výrobců. Nicméně jádrová inflace (po vyloučení cen v potravinářství a ropných produktů) v produkčních cenách by měla zůstat v blízkosti dvou procent. Nyní dosahuje 2,4 procenta.