Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Které země praktikují neférovou kurzovou politiku?

Které země praktikují neférovou kurzovou politiku?

20.01.2012 12:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Vzájemná kritika jednotlivých zemí týkající se měnových kurzů nabírá na intenzitě. Spojeným státům se nelíbí kurz čínské měny a japonské intervence na měnových trzích. Sdružení volného obchodu mezi zeměmi Jižní Ameriky zase zavedlo daně na dovozy, které mají omezit „neférovou“ konkurenci z USA a Číny. Momentálně klesá kurz eura, ve Spojených státech a Velké Británii se uplatňuje velmi expanzivní monetární politika. Švýcarsko stanovilo hranici pro kurz franku k euru, atd. Lze určit, jaké země uplatňují kurzovou politiku, která není férová? Je možné použít dva přístupy:

Můžeme hledat země, jejichž kurz je v reálném vyjádření podhodnocený, což jim umožňuje získávat podíl na trhu i přesto, že reálně podhodnocený kurz není přímo výsledkem jejich explicitně vyjádřené politiky. Nebo můžeme hledat země, které přímo brání posílení kurzu domácí měny a nejsou tak ochotny přijmout tržní úroveň kurzu.

U Spojených států, Indie a Číny je patrný trend, který ukazuje na reálnou depreciaci, či mimořádně nízké jednotkové náklady práce. U Číny navíc rychle rostl podíl na globálním obchodu, v menším měřítku se tak dělo i v případě Indie. Jejich tržní podíl rostl na úkor zemí OECD a zejména eurozóny. Obchodní bilance Spojených států vykazuje dlouhodobé deficity, stejně jako u Velké Británie a Indie. Z pohledu reálných kurzů a vývoje tržního podílu má tak jednoznačně podhodnocený kurz domácí měny pouze Čína.

Pokud se podíváme na politiku, která je explicitně zaměřená na oslabení kurzu, nalezneme následující možnosti: Dochází k dlouhodobé akumulaci zahraničních měnových rezerv, nadměrnému růstu peněžní nabídky, nebo dochází k tomu, že sazby vzhledem ke stavu ekonomiky leží příliš nízko. Devizové rezervy soustavně rostou v Japonsku, Číně, Indii a Brazílii. K rychlému růstu monetární báze dochází v USA, Velké Británii, Číně, Indii a Brazílii. A sazby jsou relativně k růstu nízko v USA, eurozóně a především v Číně a Indii. V Brazílii a Velké Británii tomu tak není. Čína, Indie a Brazílie k tomu zavedly omezení na tok kapitálu do země.

Pokud tedy uvážíme všechny faktory, Japonsko, Čína, Indie a Spojené státy jednoznačně uplatňují politiku zaměřenou na oslabení kurzu měny. Méně jasné to je u Brazílie, eurozóny a Velké Británie.


(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • Vážený autore
    20.01.2012 13:12

    nevim jestli je to váš vlastní produkt a nebo překlad, ale to by jste asi uvedl. Nepochopila jsem smysl sděleného. Bud za vaším headlinem neměl být ? a nebo jste měl vypusit slovo neférovou. Oba dobře vime, že kdyby hypoteticky nastala doba jednotné celosvětové měny odpadl by problém s podle vás neférovým pohybem měn, ale do té doby to je prostředek, který bude, tak samozřejmý jako je samozřejmé, že nikdy nebude celosvětová jednotná měna.Zejména CNY bude tohoto nástroje používat, at se to komukoli bude líbit nebo vyhovovat.
    AMN
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů