Investoři se domnívají, že v Číně přijde tvrdé přistání, tyto obavy jsou ale „naprosto nemístné”. Vláda agresivně bojuje s inflací i bublinou na trhu s nemovitostmi a má velký prostor pro uvolnění politiky v případě, že to bude třeba. Je možné, že čínská ekonomika zpomalí a růst se bude pohybovat na úrovni 8,5 %, větší zpomalení ale není příliš pravděpodobné. Pro Bloomberg to uvedl Steven Roach z Asia.
Největší neznámou pro čínskou ekonomiku představuje opakování externího šoku, který udeřil před třemi lety. Tehdy přišel kolaps globálního obchodu; krize v Evropě by mohla přinést podobný výsledek. Podle ekonoma to však není nejpravděpodobnější scénář. Za posledních třicet let se přitom svět musel s nějakou krizí vypořádat v průměru každé tři roky.
Centrální bankéři v rozvinutých ekonomikách jsou podle Roache „bez munice“. Nemohou dále snižovat sazby, podnikli dokonce „odvážnou a nekonvenční politiku kvantitativního uvolňování“, která ale neměla žádný výrazný efekt. „Kvantitativní uvolňování může dodat na zamrzlé trhy likviditu a zlepšit efektivitu jejich fungování. Nadměrně zadlužený privátní sektor se ale nachází ve složité situaci a nepomůže mu žádná likvidita. Tato politika tak v reálné ekonomice USA a Evropy nemá skutečný efekt a je velmi problematické určit, jaký bude její konečný výsledek,“ uvedl Roach.
Evropa podle ekonoma stále nemá to nejhorší za sebou. Její ekonomika se nyní nachází v recesi a politická debata bude postupně směřována směrem k boji s poklesem, který bude pravděpodobně dlouhodobý. Vývoj v Evropě Roach porovnal s krizí v Asii, během níž musely asijské země žádat o pomoc MMF, což bylo „velmi ponižující“. Následně musely projít bolestivým procesem restrukturalizace ekonomiky; dnes však tento proces vnímají jako pozitivní. Asijský příklad tedy ukázal, že úsporná opatření fungují a Roach nevidí důvod, proč by v současnosti neměla fungovat v USA a v Evropě.
Fiskální utahování a úspory by podle ekonoma neměly být trestem, ale procesem vedoucím ke zvýšení konkurenceschopnosti. Pokud na jeho konci nebude ekonomika evropských zemí schopna stát na vlastních nohou, spadne ihned do další krize.
(Zdroj: Bloomberg)