Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko: EU chce záchranný balík do týdne, skutečné ztráty věřitelů nemá zastavit 70 %

Řecko: EU chce záchranný balík do týdne, skutečné ztráty věřitelů nemá zastavit 70 %

31.01.2012 10:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Do konce tohoto týdne chce Evropská unie dokončení dohody na druhém záchranném balíku pro Řecko, který je součástí celkové dohody záchrany země společně dohodou mezi Řeckem a jeho privátními věřiteli o odpisu podstatné části dluhu. Zdroj z jednání soukromým věřitelů nově uvedl, že ti v důsledku delší splatnosti a nižšího úroku nových dluhopisů utrpí ztrátu přesahující 70 procent.

Podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa summit vzal na vědomí pokrok, který obě strany (Řecko a věřitelé) v poslední době učinili. Konkrétní termín dokončení balíku nechtěl upřesnit, neboť to bude záviset na řadě věcí. Je ale přesvědčen, že to bude možné v "příštích dnech".

Soukromí věřitelé, zastoupeni IIF, již dříve uvedli, že dali nabídku na hraně únosnosti. Zdroj k probíhajících jednání pro agenturu AP uvedl, že soukromí investoři, kteří jednají s Řeckem o seškrtání jeho dluhů, budou mít reálně asi větší ztrátu než dosud předpokládaných 70 procent a to v důsledku delší splatnosti nových dluhopisů a také jimi neseného nižšího úroku.

Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur, z toho na soukromé věřitele připadá přes 200 miliard eur. Dosavadní jednání směřovala k tomu, že věřitelé dobrovolně odepíšou asi polovinu pohledávek, už minulý týden ale připustili, že budou ochotni přistoupit na ztrátu až 70 procent, poslední zprávy hovořily o „před-dohodě na 60% odpisu. Jednání směřují k tomu, že věřitelé si nechají vyměnit původní dluhopisy za nové, jejichž splatnost bude až 30 let. Průměrný úrok by měl činit pouze 3,5 až 4,0 procenta, přesná výše se ale stále dolaďuje. Věřitelé už netrvají na úroku až pět procent.

Řecký premiér na Summitu EU uvedl, že věří v dokončení jednání s Trojkou (EU, MMF, ECB) do konce týdne, přestože „důležité otázky zbývá vyřešit“. Řecko je žádáno mimo jiné o snížení minimální mzdy na , čemuž oponují politické strany a logicky i odbory. Papademos se na Summitu EU nechal slyšet, že Řecko v uplynulých dvou letech získalo zpět třetinu konkurenceschopnosti, kterou ztratilo mezi lety 2000 a 2009. Uvedl, také, že pokud si země zajistí dohodu na změně dluhu a dostane druhý záchranný balík, je to naposledy, co žádá od svých partnerů pomoc. Mezi názory myslící si opak přibyl šéf dozorčí rady německé Commerzbank Müller, který uvedl, že pokud chce Řecko přežít a v budoucnu stále nežádat ostatní členské země eurozóny o pomoc, mělo by se zbavit eura. Německá kancléřka Angela Merkelová upustila od německých představ správy řeckého rozpočtu a francouzský prezident Sarkozy uvedl, že tento plán nezískal podporu. "Dohled krok za krokem je normální, ale komisař dohlížející na řecký rozpočet není možný," uvedl Sarkozy. Prezident EU Van Rompuy potvrdil, že návrh druhého záchranného balíku má být hotov během tohoto týdne a detaily odsouhlaseny do poloviny února. Další Summit EU se uskuteční ve dnech 12. a 13. února.

Řecko od května 2010 čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Už delší dobu je ale jasné, že tato suma nebude stačit, proto si Řecko loni v říjnu s ostatními členy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem dohodlo druhý záchranný program v objemu kolem 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč).

O výměně dluhopisů Řecko se soukromými věřiteli jedná už několik měsíců, jednání ale vrcholí až v posledních dnech. Řekové chtějí rozhovory dokončit co nejdříve, neboť země má už 20. března má splatit větší část dluhu v objemu 14,5 miliardy eur. Jestliže do té doby nezíská další finanční pomoc, téměř jistě na splátku nebude mít.

(Zdroj: čtk, AP, Bloomberg)


Váš názor
  • 31.01.2012 11:02

    jeden tady neustále čte všechny ty hrůzostrašné zvěsti,pověsti a věštby až se mu svírá žaludek a cvaká mu v místech kam sluníčko nezasvítí.kéž by tak jednou si mohl přečíst na těchto stránkách něco pěkného,pozitívního,třeba jako,že obama pěkně zatočí se všemi podvodník, nebo aspoň ,že si koupil pěkné štěně,leč toho se ,zdá se se na těchto horor stránkách zřejmě jeden nedočká.
    BOB
Aktuální komentáře
25.04.2024
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.