Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co přinese oživení v USA Evropě a komu pomůže nejvíce?

Co přinese oživení v USA Evropě a komu pomůže nejvíce?

3.2.2012 16:15
Autor: Redakce, Patria Online

Je pravděpodobné, že v americké ekonomice probíhá skutečné oživení. Začalo snížením míry úspor domácností a rozšířilo se do ostatních oblastí ekonomiky, včetně trhu práce, firemního sektoru, trhu s bydlením a dokonce i průmyslu. Může eurozóna z tohoto vývoje těžit a obnovit svůj růst s pomocí oživení v USA? A jaký je čistý vliv ekonomického cyklu v USA na růst v eurozóně?

Odpovědi na uvedené otázky závisejí na tom, zda oživení v americké ekonomice neprobíhá na úkor eurozóny. Bylo by tomu tak, pokud by Spojené státy na úkor Evropy získávaly podíl na trzích. Data ukazují, že tomu tak skutečně je a tržní podíly se mění uvedeným způsobem. Vedle toho musíme zvážit, jaký je přímý a nepřímý (přes jiné země) stimulační efekt amerického oživení. Ten by probíhal napříč reálnou ekonomikou i finančními trhy. Data ukazují, že tento efekt je spíše slabý. Celkově by tak Evropa od oživení mnoho čekat neměla.

Vývoj míry úspor amerických domácností ukazuje následující graf, šedě je vyznačen i meziroční růst maloobchodní tržeb. Oživení ekonomiky začalo poklesem úspor, který vyvolala druhá vlna kvantitativního uvolňování QE2. Domácnosti snížily své investice do vládních dluhopisů a získanou likviditu začaly utrácet.

co1

Následně došlo k vyšší tvorbě pracovních míst a poklesu nezaměstnanosti, zlepšila se důvěra domácností a investiční výhled. Prudce klesl počet neprodaných domů a je patrné, že situace na trhu s bydlením se obrací k lepšímu. Americký průmysl zase těží z pozitivního vývoje exportů.

I přes reálné oslabení eura ale zůstává dolar relativně k ostatním měnám slabý, podíl USA na světovém trhu roste od konce roku 2008, podíl eurozóny naopak klesá. Podíl exportů do USA na celkových exportech eurozóny je navíc poměrně malý a postupně se zmenšuje. Druhý graf ukazuje, jak se vyvíjel podíl exportů do USA, Kanady a Mexika na celkových exportech eurozóny:

co2

Vedle uvedených přímých efektů by eurozóně mohl pomoci i nepřímý efekt. Oživení americké ekonomiky by mělo pomoci asijským a latinskoamerickým zemím, což by mohlo obratem podpořit ekonomiku evropskou. Exporty asijských ekonomik do USA dosahují 6 % jejich HDP, exporty Latinské Ameriky do USA tvoří 9 % jejího HDP. Dovozy těchto regionů z eurozóny ale představují dohromady jen 3 % HDP eurozóny. Nepřímý efekt oživení americké ekonomiky by tak byl omezený. Oživení v USA by také mohlo zvýšit atraktivitu amerických investičních aktiv, což by vedlo k oslabení eura. Tento mechanismus ovšem mezi roky 2002 – 2005 nefungoval. Růst akciových trhů v Evropě by také výrazněji nepomohl, protože efekt bohatství je v eurozóně slabý.

Pokud vezmeme do úvahy význam exportů do USA, nejvíce by z oživení americké ekonomiky těžila Belgie a spolu s ní Nizozemí, Německo a Finsko. Opak platí o Itálii, Francii, Španělsku, Řecku, Portugalsku a Rakousku.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data