Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co přinese oživení v USA Evropě a komu pomůže nejvíce?

Co přinese oživení v USA Evropě a komu pomůže nejvíce?

03.02.2012 16:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pravděpodobné, že v americké ekonomice probíhá skutečné oživení. Začalo snížením míry úspor domácností a rozšířilo se do ostatních oblastí ekonomiky, včetně trhu práce, firemního sektoru, trhu s bydlením a dokonce i průmyslu. Může eurozóna z tohoto vývoje těžit a obnovit svůj růst s pomocí oživení v USA? A jaký je čistý vliv ekonomického cyklu v USA na růst v eurozóně?

Odpovědi na uvedené otázky závisejí na tom, zda oživení v americké ekonomice neprobíhá na úkor eurozóny. Bylo by tomu tak, pokud by Spojené státy na úkor Evropy získávaly podíl na trzích. Data ukazují, že tomu tak skutečně je a tržní podíly se mění uvedeným způsobem. Vedle toho musíme zvážit, jaký je přímý a nepřímý (přes jiné země) stimulační efekt amerického oživení. Ten by probíhal napříč reálnou ekonomikou i finančními trhy. Data ukazují, že tento efekt je spíše slabý. Celkově by tak Evropa od oživení mnoho čekat neměla.

Vývoj míry úspor amerických domácností ukazuje následující graf, šedě je vyznačen i meziroční růst maloobchodní tržeb. Oživení ekonomiky začalo poklesem úspor, který vyvolala druhá vlna kvantitativního uvolňování QE2. Domácnosti snížily své investice do vládních dluhopisů a získanou likviditu začaly utrácet.

co1

Následně došlo k vyšší tvorbě pracovních míst a poklesu nezaměstnanosti, zlepšila se důvěra domácností a investiční výhled. Prudce klesl počet neprodaných domů a je patrné, že situace na trhu s bydlením se obrací k lepšímu. Americký průmysl zase těží z pozitivního vývoje exportů.

I přes reálné oslabení eura ale zůstává dolar relativně k ostatním měnám slabý, podíl USA na světovém trhu roste od konce roku 2008, podíl eurozóny naopak klesá. Podíl exportů do USA na celkových exportech eurozóny je navíc poměrně malý a postupně se zmenšuje. Druhý graf ukazuje, jak se vyvíjel podíl exportů do USA, Kanady a Mexika na celkových exportech eurozóny:

co2

Vedle uvedených přímých efektů by eurozóně mohl pomoci i nepřímý efekt. Oživení americké ekonomiky by mělo pomoci asijským a latinskoamerickým zemím, což by mohlo obratem podpořit ekonomiku evropskou. Exporty asijských ekonomik do USA dosahují 6 % jejich HDP, exporty Latinské Ameriky do USA tvoří 9 % jejího HDP. Dovozy těchto regionů z eurozóny ale představují dohromady jen 3 % HDP eurozóny. Nepřímý efekt oživení americké ekonomiky by tak byl omezený. Oživení v USA by také mohlo zvýšit atraktivitu amerických investičních aktiv, což by vedlo k oslabení eura. Tento mechanismus ovšem mezi roky 2002 – 2005 nefungoval. Růst akciových trhů v Evropě by také výrazněji nepomohl, protože efekt bohatství je v eurozóně slabý.

Pokud vezmeme do úvahy význam exportů do USA, nejvíce by z oživení americké ekonomiky těžila Belgie a spolu s ní Nizozemí, Německo a Finsko. Opak platí o Itálii, Francii, Španělsku, Řecku, Portugalsku a Rakousku.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data