Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Plzeňská práva versus Akreditační komise: co říká zákon

Plzeňská práva versus Akreditační komise: co říká zákon

7.2.2012 7:00
Autor: Vlastimil Pihera, KŠB

O prodloužení akreditace studijního programu se vede správní řízení před ministerstvem školství. K žádosti o prodloužení akreditace se vyjadřuje Akreditační komise. Její stanovisko nemá povahu samostatného správního rozhodnutí, ale je tzv. závazným stanoviskem ve smyslu § 149 správního řádu, tedy zvláštním úkonem na základě zákona, který je závazný pro rozhodnutí správního orgánu.

Zákon o vysokých školách výslovně stanoví, že akreditace nemůže být udělena ani prodloužena, pokud Akreditační komise nevydala souhlasné stanovisko. Správní řád konstatuje, že pokud bylo v průběhu řízení o žádosti vydáno závazné stanovisko, které znemožňuje žádosti vyhovět, neprovádí správní orgán další dokazování a žádost zamítne. Jiné rozhodnutí je zjevně nezákonné.

V tomto ohledu je tedy situace jasná – ministerstvo nemá v zásadě žádnou jinou možnost, než žádost plzeňské právnické fakulty o prodloužení akreditace zamítnout. Proti takovému rozhodnutí je samozřejmě přípustný rozklad, o němž rozhoduje ministr školství.

Přesto však má ministerstvo, případně ministr v řízení o rozkladu, v ruce ještě další kartu. Pokud by shledali zásadní rozpory odůvodnění stanoviska Akreditační komise se skutečností nebo dokonce se zákonem, mohou podle zákona o vysokých školách vyzvat Akreditační komisi, aby odstranila vady stanoviska. Jde o značně široké kritérium, pod nějž lze podřadit nejen situace, kdy by v odůvodnění stanoviska byla tvrzena nepravda, ale též případy, kdy závěry stanoviska nemají dostatečně přesvědčivou oporu v obsahu správního spisu, popřípadě se s některými skutečnostmi nevypořádávají. Zákon o vysokých školách však neumožňuje ministerstvu rozhodnout kladně o žádosti o akreditaci ani tehdy, pokud Akreditační komise domnělé vady neodstraní.

Proti pravomocnému rozhodnutí ministerstva o neprodloužení akreditace se může plzeňská právnická fakulta, respektive Západočeská univerzita v Plzni, bránit žalobou před správním soudem. Rozsah, v jakém se správní soud může zabývat stanoviskem Akreditační komise, není podle mého názoru zcela jasný. Nicméně by měl minimálně odpovídat kritériím, která stanoví ministerstvo jako důvody, pro které si lze vyžádat nové stanovisko Akreditační komise.

Pokud by soud shledal vady stanoviska Akreditační komise, měl by negativní, na tomto stanovisku založené rozhodnutí ministerstva zrušit. To by proces vrátilo zpět do stádia správního řízení před ministerstvem, což by v případě neoblomnosti Akreditační komise mohlo vést ke vzniku bludného kruhu.

Zajímavá by byla situace, kdy by v případě vadného negativního stanoviska Akreditační komise rozhodlo ministerstvo o žádosti kladně s argumentem, že mu zákon přikazuje řídit se pouze takovým stanoviskem, které žádnými vadami netrpí. To by snad mohla být jediná cesta, jak by mohl být začarovaný kruh rozetnut.

V každém případě pak platí, že pokud ministerstvo nerozhodne do konce října o prodloužení akreditace, nebude možné zahájit výuku zimního semestru. Zdá se tak, že jedinou šancí na nepřerušenou výuku na právnické fakultě v Plzni je změna názoru ze strany Akreditační komise nebo rozhodnutí ministerstva v rozporu s výslovným zněním zákona o vysokých školách.

Bude nepochybně zajímavé sledovat další vývoj situace okolo plzeňské fakulty, která by přeci jen mohla přinést něco pozitivního: jasné definování rozumného prahu požadavků na magisterské studijní programy a vyjasnění některých právních otázek týkajících se rozhodování Akreditační komise. Obojí potřebujeme.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data