Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Plzeňská práva versus Akreditační komise: co říká zákon

Plzeňská práva versus Akreditační komise: co říká zákon

7.2.2012 7:00
Autor: Vlastimil Pihera, KSB

O prodloužení akreditace studijního programu se vede správní řízení před ministerstvem školství. K žádosti o prodloužení akreditace se vyjadřuje Akreditační komise. Její stanovisko nemá povahu samostatného správního rozhodnutí, ale je tzv. závazným stanoviskem ve smyslu § 149 správního řádu, tedy zvláštním úkonem na základě zákona, který je závazný pro rozhodnutí správního orgánu.

Zákon o vysokých školách výslovně stanoví, že akreditace nemůže být udělena ani prodloužena, pokud Akreditační komise nevydala souhlasné stanovisko. Správní řád konstatuje, že pokud bylo v průběhu řízení o žádosti vydáno závazné stanovisko, které znemožňuje žádosti vyhovět, neprovádí správní orgán další dokazování a žádost zamítne. Jiné rozhodnutí je zjevně nezákonné.

V tomto ohledu je tedy situace jasná – ministerstvo nemá v zásadě žádnou jinou možnost, než žádost plzeňské právnické fakulty o prodloužení akreditace zamítnout. Proti takovému rozhodnutí je samozřejmě přípustný rozklad, o němž rozhoduje ministr školství.

Přesto však má ministerstvo, případně ministr v řízení o rozkladu, v ruce ještě další kartu. Pokud by shledali zásadní rozpory odůvodnění stanoviska Akreditační komise se skutečností nebo dokonce se zákonem, mohou podle zákona o vysokých školách vyzvat Akreditační komisi, aby odstranila vady stanoviska. Jde o značně široké kritérium, pod nějž lze podřadit nejen situace, kdy by v odůvodnění stanoviska byla tvrzena nepravda, ale též případy, kdy závěry stanoviska nemají dostatečně přesvědčivou oporu v obsahu správního spisu, popřípadě se s některými skutečnostmi nevypořádávají. Zákon o vysokých školách však neumožňuje ministerstvu rozhodnout kladně o žádosti o akreditaci ani tehdy, pokud Akreditační komise domnělé vady neodstraní.

Proti pravomocnému rozhodnutí ministerstva o neprodloužení akreditace se může plzeňská právnická fakulta, respektive Západočeská univerzita v Plzni, bránit žalobou před správním soudem. Rozsah, v jakém se správní soud může zabývat stanoviskem Akreditační komise, není podle mého názoru zcela jasný. Nicméně by měl minimálně odpovídat kritériím, která stanoví ministerstvo jako důvody, pro které si lze vyžádat nové stanovisko Akreditační komise.

Pokud by soud shledal vady stanoviska Akreditační komise, měl by negativní, na tomto stanovisku založené rozhodnutí ministerstva zrušit. To by proces vrátilo zpět do stádia správního řízení před ministerstvem, což by v případě neoblomnosti Akreditační komise mohlo vést ke vzniku bludného kruhu.

Zajímavá by byla situace, kdy by v případě vadného negativního stanoviska Akreditační komise rozhodlo ministerstvo o žádosti kladně s argumentem, že mu zákon přikazuje řídit se pouze takovým stanoviskem, které žádnými vadami netrpí. To by snad mohla být jediná cesta, jak by mohl být začarovaný kruh rozetnut.

V každém případě pak platí, že pokud ministerstvo nerozhodne do konce října o prodloužení akreditace, nebude možné zahájit výuku zimního semestru. Zdá se tak, že jedinou šancí na nepřerušenou výuku na právnické fakultě v Plzni je změna názoru ze strany Akreditační komise nebo rozhodnutí ministerstva v rozporu s výslovným zněním zákona o vysokých školách.

Bude nepochybně zajímavé sledovat další vývoj situace okolo plzeňské fakulty, která by přeci jen mohla přinést něco pozitivního: jasné definování rozumného prahu požadavků na magisterské studijní programy a vyjasnění některých právních otázek týkajících se rozhodování Akreditační komise. Obojí potřebujeme.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data