Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace letos dočasně překročí 3 % při stagnaci ekonomiky a mírném zpevnění koruny

ČNB: Inflace letos dočasně překročí 3 % při stagnaci ekonomiky a mírném zpevnění koruny

10.2.2012 9:36, aktualizováno: 10.2. 9:54
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Celková inflace v letošním roce dočasně vzroste zejména v důsledku zvýšení DPH těsně nad 3 %; od začátku roku 2013 se pak sníží pod 2% inflační cíl, uvádí ČNB v nové makroekonomické prognóze. Domácí ekonomická aktivita bude v letošním roce v důsledku výrazného zpomalení zahraniční poptávky a pokračující domácí fiskální konsolidace stagnovat na úrovni minulého roku a k obnovení růstu HDP v roce 2013 na 1,9 % dle ČNB přispěje oživení zahraniční poptávky. Nominální měnový kurz koruny vůči euru pak na prognóze mírně posiluje z aktuálně oslabené úrovně, odrážející dopady dluhové krize v eurozóně, uvádí ČNB v nové inflační zprávě. Pro rok 2012 očekává průměrný kurs koruny 24,9 CZK/EUR a 19,3 CZK/USD, pro rok 2013 pak 24,3 CZK/EUR a 18,6 CZK/USD.

„Celková meziroční inflace se v letošním roce vlivem změn nepřímých daní dočasně zvýší těsně nad 3 %. Část dopadu zvýšení DPH z 10 % na 14 % od ledna 2012 byla s předstihem promítnuta do cen potravin již v závěru roku 2011. Po odeznění primárního vlivu zvýšení DPH pak v roce 2013 celková inflace klesne pod 2% inflační cíl,“ uvedla ve zprávě ČNB. Zprávu o inflaci bankovní rada České národní banky schválila na zasedání 9. února 2012. Stěžejní částí Zprávy o inflaci je právě popis nové čtvrtletní makroekonomické prognózy ČNB. Měnověpolitická inflace se na celém horizontu prognózy pohybuje v blízkosti inflačního cíle s lehce klesající tendencí. Dopady zvýšení DPH do inflačních očekávání a mezd jsou předpokládány nevýrazné. S prognózou je konzistentní stabilita tržních úrokových sazeb v nejbližším období a jejich následný mírný pokles.

Utlumená zahraniční poptávka se dle ČNB letos promítne do záporných příspěvků čistého vývozu a investic do zásob. Příspěvky ostatních výdajových složek HDP budou dosahovat mírně kladných hodnot. „K obnovení růstu reálné ekonomické aktivity dojde až v roce 2013 (na 1,9 %) v souvislosti s oživením zahraniční poptávky. Růst HDP v příštím roce nepodpoří z výdajových komponent pouze spotřeba vlády, která poklesne v důsledku očekávaných výdajových škrtů,“ uvedla ČNB.

Na trhu práce se dle ČNB uvedený vývoj ekonomické aktivity projeví dočasným poklesem celkové zaměstnanosti ve druhé polovině roku 2012. „K opětovnému, byť nevýraznému růstu se celková zaměstnanost vrátí až ve druhé polovině roku 2013, což se projeví v jen nepatrném snížení obecné míry nezaměstnanosti. S očekávaným vývojem ekonomické aktivity a zaměstnanosti bude korespondovat zpomalení růstu průměrné mzdy v podnikatelské sféře v letošním roce a zesílení dynamiky jejího růstu v roce 2013. Mzdy v nepodnikatelské sféře porostou v obou letech umírněným tempem,“ uvedla centrální banka.

Vybrané makroekonomické ukazatele (ČNB):

 

 

2012

2013

HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT

 

 

 

Hrubý domácí produkt (HDP)
HDP

%, mzr., reálně, sez. očištěno

0,0

1,9

CENY

 

 

 

Spotřebitelské ceny

%, mzr., čtvrté čtvrtletí

3,0

1,4

Měnověpolitická inflace

%, mzr., čtvrté čtvrtletí

1,8

1,7

TRH PRÁCE

 

 

 

Průměrná měsíční mzda ve sledovaných organizacích

%, mzr., nominálně

2,5

3,2

Míra registrované nezaměstnanosti celkem (MPSV)

%, průměr

8,8

9,0

VEŘEJNÉ FINANCE

 

 

 

Saldo veřejných financí (ESA 95)

mld. , běžné ceny

-132,2

-154,7

Saldo veřejných financí / HDP

%, nominálně

-3,4

-3,8

Veřejný dluh / HDP

%, nominálně

43,0

45,4

VNĚJŠÍ VZTAHY

 

 

 

Obchodní bilance

mld. , běžné ceny

90,0

110,0

Běžný účet platební bilance / HDP

%, nominálně

-2,8

-2,4

CZK/USD

průměr

19,3

18,6

CZK/EUR

průměr

24,9

24,3

ÚROKOVÉ SAZBY

 

 

 

3M PRIBOR

%, průměr

1,0

0,9


(Zdroj: Inflační zpráva ČNB)

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m