Dnes bych se s Vámi chtěl podělit o způsob obchodování, který není úplně běžný, nicméně o to více má spokojených přívrženců z řad těch, kteří se do něj pustili.
Jedná se o komoditní spreadové obchodování, které je založené na sezónnosti. V případě spreadového obchodování (někdy je také známé jako párové obchodování) spekulujeme na růst či pokles rozdílu dvou otevřených pozic. Pro zjednodušení se nyní zmíním pouze o nejpoužívanější formě spreadového obchodování, tzv. kalendářních spreadech.
Jejich princip spočívá v tom, že v jednu chvíli nakoupíte jeden futures kontrakt určité komodity a zároveň prodáte kalendářně jiný futures kontrakt té samé komodity. Vyděláte na tom, že rozdíl mezi oběma kontrakty má sezónní pohyb, který se často odehrává ve vymezeném cenovém pásmu. Principiálně spekulujete na příležitosti typu nová sklizeň je dražší než stará (u zrnin), zabíjačky se dělají v zimě a ne v létě (u prasat) atd. Zkrátka jev, který se přirozeně historicky opakuje. Nejlepší bude, když se podíváme na konkrétní příklad.
Zajímavá příležitost se odehrála na konci minulého roku, kdy rozdíl mezi březnovým kontraktem na topný olej a lednových kontraktem na tu samou komoditu vykazuje silný sezónní pohyb směrem nahoru. Zároveň se odráží od minim, na kterých se spread pohybuje.
V níže uvedeném grafu vidíte modře zakreslenou 15letou sezónnost a černě zakreslený aktuální pohyb trhu (cena rozdílu mezi oběma kontrakty). Zároveň v dolní části obrázku vidíte, že pohyb modré patnáctileté sezónnosti poměrně přesně kopíruje vývoj pětileté sezónnosti, což nám dává dobré předpoklady k tomu, aby se stejný vývoj odehrál i letos. Kromě opakující se sezónnosti musíme vzít v potaz i cenu spreadu – ideálně by se měla jeho hodnota pohybovat okolo dlouhodobých či alespoň střednědobých minim (jak jsem zmínil, spready většinou oscilují v poměrně jasně vykonturovaných pásmech).
Graf: Moore Research Center
Do pozice vstupujeme na základě technické analýzy – buď formace double top/double bottom nebo 1-2-3. U níže uvedené obchodní příležitosti bylo příležitostí ke vstupu hned několik. Nedočkavci, kteří si nechtěli nechat ujít celý trend, mohli vstoupit na klasickém double bottomu okolo hodnoty -4, já jelikož jsem chtěl omezit riziko, jsem vstupoval až po 1-2-3 na -2. Potenciál byl i tak velmi slušný a riziko menší. Výstup se časově přesně shodoval se sezónností na hodnotě 2.
Velká krása kalendářních spreadů spočívá v tom, že se máte možnost ve Vašem rozhodování o něco konkrétního opřít (ne jen o vlastní pocity či modely analytiků) a zvyšujete tím pravděpodobnost ziskového obchodu, která se pohybuje mezi 60-90 %, podle zkušenosti obchodníka a toho, jestli si umí počkat na ty opravdu nejlepší příležitosti, jenž přicházejí tak cca 10krát ročně. V průměrné pozici zůstáváte v řádu týdnů. K úspěchu musíte mít samozřejmě zvládnutý money management, bez kterého stabilně vysokého zhodnocení nedosáhnete (zadávání stop lossu je základ :).
Pokud byste se tomuto způsobu obchodování chtěli věnovat, mohu Vám ho jen doporučit.
Hodně štěstí!