Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co udělají firmy s hromadou hotovosti? Možná nic...

Co udělají firmy s hromadou hotovosti? Možná nic...

20.2.2012 18:03
Autor: Redakce, Patria Online

Ve všech zemích OECD firmy nahromadily obrovské zásoby likvidních aktiv a hotovosti. Platí to zejména o těch největších společnostech. Umožnila jim to jejich ziskovost a nové půjčky. Co budou společnosti s hotovostí dělat?

Zaprvé mohou investovat do produktivního kapitálu. To však nefungovalo ani v době, kdy byl růst domácí ekonomiky vyšší; zahraniční investice přitom už nyní leží na vysoké úrovni. Firmy by také mohly použít hotovost na akvizice. V současné situaci, kdy se valuace na trhu nacházejí na nízké úrovni, by to byl logický krok. V roce 2011 byl zaznamenán nárůst fúzí a akvizic, avšak ve srovnání s vývojem v letech 2006 a 2007 zůstávají stále na nižší úrovni.

Nabízí se rovněž možnost, že firmy zvýší dividendy a odkupy akcií. V současné době je ale výplata dividend na vysoké úrovni, v USA a v Japonsku to platí i o odkupech. Eurozóna by jejich příklad mohla následovat. Nakonec existuje možnost, že společnosti budou hotovost dále držet v rozvaze. Při současných nízkých sazbách by to ovšem vedlo k poklesu návratnosti jejich vlastního jmění. Historický vývoj v Japonsku na druhou stranu ukazuje, že firmy skutečně mohou držet velkou zásobu likvidních aktiv po dlouhou dobu.

První graf ukazuje, jak ve Spojených státech a v eurozóně roste objem likvidních aktiv v rozvahách firem (jako podíl na HDP). Vyznačen je i vývoj v Japonsku, kde je relativní objem hotovosti dlouhodobě rostoucí a dosahuje mnohem vyšších hodnot než v USA a v Evropě.

n1

Druhý graf porovnává výši čistých vyplácených dividend (opět jako podíl na HDP). V USA a v eurozóně jsou dividendy podle tohoto měřítka vyšší než v Japonsku.

n2

Poslední graf popisuje vývoj nominálního objemu nově vydaných či odkoupených akcií (jako podíl na HDP) v USA, eurozóně a Japonsku. Zatímco ve Spojených státech a v Japonsku roste objem odkoupených akcií, v eurozóně tento vývoj nenastal.

n3

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Co s ca$hem?
  21.2.2012 13:58

  Firmy by mohly povznest z bidy levnou pracovni silu, kterou vyuzivaji v nejmene rozvinutych castech sveta, mohly by zacit odstranovat ekologicke skody, ktere napachaly a mohly by investovat do udrzitelnosti produkce, aby tahle planeta mohla rozumne existovat i za sto let...
  Tuvok
 •  
  20.2.2012 18:23

  "V současné době je ale výplata dividend na vysoké úrovni, v USA "... Nevím, školy nemám... Aktuální yield na SP500 je 1,94%, Průměrná hodnota od roku 1890 je tuším 4,3% a pod dvěma procenty jsme byli jen období po roce 2000 a to ne vždy. Jsme naopak na nízkých úrovních a stejně tak podprůměrné je payout ratio, tedy poměr zisku na akcii vůči vyplácené dividendě. Firmy tedy vyplácejí na akciích méně, než tomu v minulosti bylo a to jak v absolutním vyjádření tak v poměru k ziskům.
  Rosta Tucak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data