Současná rally na americkém trhu má pevný základ. Ve druhé polovině minulého roku trh tížily obavy z dluhové krize v Evropě a z návratu do recese. Důvodem, proč trh začal nový rok tak silným růstem, je to, že ekonomická situace USA se téměř ve všech oblastech zlepšila. Navíc došlo i ke zlepšení situace v eurozóně. Pro CNBC to uvedl Larry Kantor, který stojí v čele výzkumu ve společnosti Capital.
I přes růst akciového trhu směřují drobní investoři své finance na dluhopisový trh. Kantor to vysvětluje cyklickými a dlouhodobými vlivy. K těm druhým patří stárnutí populace a následný zmenšující se počet lidí v produktivním věku, kteří investují do akcií. Stoupá naopak počet lidí staršího věku, kteří upřednostňují dluhopisy. K tomu se přidává zklamání z toho, že investoři za posledních deset let „v podstatě nevydělali žádné peníze“. Na vině je pád trhu v letech 2000, 2001 a následně v roce 2008. Panuje tak obava z návratu na akciový trh a drobným investorům „bude chvíli trvat“, než tak učiní.
Podle šéfa akciových strategií Andrewa Burklyho z Brown Brothers Harriman se trh na počátku roku vezl na lepších ekonomických datech a vlně likvidity z Evropy kombinované s nadějí na QE3. Ta ale opadá; pozitivní překvapení z ekonomiky se nedají čekat v takovém množství jako doposud a pravděpodobnost oslabení trhu roste.
Burkly poukázal i na fakt, že současný býčí trh bude příští měsíc slavit třetí narozeniny. Historie však ukazuje, že tento okamžik bývá zlomem, a pokud trh i po třetím roce nadále roste, je to v průměru o 1,7 % měsíčně. Zatím růst představoval průměrně 2 % měsíčně. Jestliže trh v následujících týdnech oslabí, mělo by to znamenat nákupní příležitost. Výsledky za první čtvrtletí by totiž měly fungovat jako další faktor, který posune trh vzhůru.
(Zdroj: CNBC)