Japonská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí klesla mírnějším tempem, než se původně předpokládalo. Vláda dnes ve zpřesněné zprávě oznámila, že hrubý domácí produkt se mezikvartálně snížil o 0,2 procenta. Opravila tak předběžný údaj z minulého měsíce, podle kterého činil pokles 0,6 procenta. Také meziroční bilance byla dnešní revizí vylepšena - na 0,7% pokles z původně oznámených -2,3 procenta. Japonská ekonomika klesala ve čtyřech z posledních pěti čtvrtletí.
Ve srovnání s konsensuálními odhady však revize tak překvapivá nebyla. Z průzkumu agentury Bloomberg mezi 21 ekonomy vzešlý konsensus počítal pro poslední kvartál loňského roku s o desetinku lepším meziročním výsledkem (-0,6 % y/y) a se shodnou revizí u mezikvartálního poklesu (-0,2 % q/q).
Vláda dnes ale rovněž uvedla, že deficit běžného účtu japonské platební bilance se v únoru propadl do rekordního schodku 423,3 miliardy jenů kvůli stoupajícím nákladům na dovoz energie. Ke schodku přispěl rovněž negativní dopad oslav lunárního nového roku na poptávku v Číně. Podle ekonomů je však schodek pouze jednorázovou záležitostí.
"Ekonomika v prvním čtvrtletí obnoví růst díky vyššímu exportu a pokračování rekonstrukce po zemětřesení. Hospodářské oživení bude pokračovat i v novém fiskálním roce, který začne v dubnu," uvedl analytik Hiroši Mijazaki. "Je tu řada rizikových faktorů, například silná domácí měna a dluhová krize v Evropě, tato rizika však polevují," dodal.
Třetí největší ekonomiku světa postihla po loňském zemětřesení (11. března 2011) nejhorší krize od druhé světové války. Náklady na obnovu země japonská vláda vyčíslila na 190 až 310 miliard dolarů, což z japonského neštěstí činí nejnákladnější přírodní katastrofu v historii. Za loňský rok vykázalo Japonsko první celoroční obchodní deficit za více než 30 let. Schodek činil 2,49 bilionu jenů (zhruba 620 miliard Kč).
Běžný účet platební bilance by měly podle analytiků vrátit do kladných čísel příjmy z investic v zahraničí. "Obchodní bilance letos pravděpodobně zůstane ve schodku, protože dovážíme více energie kvůli poklesu využívání jaderné energetiky. Běžný účet by se měl ale vrátit do přebytku, protože stále vykazujeme přebytek na účtu příjmů," upozornil analytik Norio Mijagawa z firmy Mizuho Securities Research & Consulting.
(Zdroj: AP, Bloomberg, ČTK)