Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Meltzer: Rostoucí nerovnost není výsledkem politiky vlád, ale globálního trhu

Meltzer: Rostoucí nerovnost není výsledkem politiky vlád, ale globálního trhu

12.3.2012 13:00
Autor: Redakce, Patria Online

Růst nerovnosti mezi lidmi s nejvyššími příjmy a zbytkem obyvatel byl za poslední tři desetiletí patrný v řadě zemí vyspělého světa včetně USA a Švédska, zemí, jejichž daňová politika je diametrálně rozdílná. Rostoucí nerovnost není důsledkem politiky vlád, ale vývoje globálních tržních sil, které v první polovině 20. století nerovnost naopak prudce snižovaly. Pro WSJ to napsal profesor a americký ekonom Allan Meltzer.

Profesor na Carnegie-Mellonově univerzitě se v článku staví proti atmosféře vládnoucí po vlně rovnostářského hnutí Occupy Wall Street a polemizuje s názorem, podle něhož rostoucí rozdíl mezi příjmy jednoho procenta nejbohatších a zbylých 99 procent je důkazem nutnosti vyměnit "nespravedlivý americký kapitalismus" za sociálnědemokratický systém evropského střihu. Tento pocit v rámci předvolební kampaně v USA vší silou povzbuzuje prezident Barack Obama. Podle Meltzera si ale veřejnost "bez ohledu na ekonomickou filozofii zaslouží správný výklad příčin".

Meltzer odkazuje na studii švédských ekonomů Jespera Roineho a Daniela Waldenströma, kteří srovnali vývoj podílů příjmů nejbohatšího jednoho procenta v sedmi západních zemích za sto let do roku 2004. Ukazuje se, že u všech zemí tento ukazatel sledoval stejný trend - podíly nejbohatších na celkových příjmech do 50. let prudce klesaly, v období sociální a redistribuční politiky 60. a 70. let se snižovaly jen mírně a od 80. let opět rostly.

Meltzer

Stejný trend svědčí podle Meltzera o tom, že daňová politika jednotlivých států příčinou takového vývoje být nemohla, protože ta se v zemích jako USA, Švédsko, Francie, Kanada nebo Nizozemsko výrazně lišila. Nejvýraznější nárůst podílu příjmů nejbohatších zaznamenaly od 80. let USA a Švédsko, země se zcela rozdílnými systémy příjmové redistribuce.

Ve Spojených státech, kde lidé tradičně tolerují vyšší nerovnost, se podíl příjmů nejbohatšího jednoho procenta zvýšil z osmi procent v roce 1980 během čtvrtstoletí na 15 procent. Ve vysoce rovnostářském a sociálním Švédsku ale vzrostl tento podíl rovněž dvojnásobně, ze čtyř na osm procent.

Hlavní příčinou je podle ekonomů nástup levné pracovní síly z Číny a Indie na světový trh, protože ten zpomalil růst příjmů pracujících ve vyspělém světě. zatímco příjmů bohatých se příliš nedotkl. Další výhodou bohatých je, že mnozí z nich mají jedinečné schopnosti, po nichž poptávka v moderní době silně roste. Mezi jedno procento lidí s nejvyššími příjmy totiž zdaleka nepatří jen bankéři a šéfové velkých firem, ale i hvězdy showbusinessu, profesionální sportovci, chirurgové nebo špičkoví právníci.

Nejvýraznější změnou, kterou švédská studie zjistila, je dramatický propad podílu příjmů nejbohatších ve Švédsku z více než 25 procent na počátku 20. století pod deset procent počátkem 60. let, těsně před nástupem masivních redistribucí a sociálních programů. Tento historický trend vysvětlují ekonomové poklesem reálných úrokových sazeb, který snížil příjmy rentiérů. "Tuto změnu zajistil rozvoj kapitalismu, ne příjmová redistribuce," konstatuje Meltzer. Poukázal přitom na to, že i po zavedení rozsáhlého sociálního systému ve Švédsku s jeho konfiskačními daňovými sazbami činil rozdíl mezi podílem nejvyšších příjmů v USA a Švédsku v roce 1980 jen čtyři procentní body.

Meltzer proti tendencím světových politiků razantně zdaňovat bohaté argumentuje názorem prezidenta Johna F. Kennedyho - lepší je "rostoucí příliv, který zvedá obě lodi", to znamená, že je lepší podpořit ty, kdo jsou nositeli inovací a ekonomického růstu, než na ně uvalovat vysoké daně. Kennedy 20 let před Ronaldem Reaganem snížil vysoké sazby daně z příjmu, což zvýšilo vládní výnosy z daní a zároveň podpořilo růst ekonomiky.

(Zdroj: čtk, WSJ)


Váš názor
  • Profesorský "výklad"2012
    12.3.2012 14:02

    U nás na Slovensku sme po "víťazných voľbách" a k tomu ešte takýto DARČEK od p. Prof. Meltzera...Je vskutku USAEUROobjavné - konštatoavať, ako "videl" úlohu štátu a ekonomiky Keneddy do 1963.....asi aj PRETO sa dožili LEN JEHO myšlienky, akoby sa písal rok 1982 - a nie 2012!!! Ešte krajšia je "úvaha" o JEDINEČNÝCH schopnostiach bohatých -vskutku GENIÁLNY počin v dobe USAHYPOkrízy v USA a vo svete, a ešte vyšperkovaný našou GORILOU a jej tušenému EUROGORYĽOVANIU -u nás najmenej od roku 2004,ak nie včaššie....Už len dodať že "okupyrebeli 2011-2012" sú potomkovia EUROBOĽŠEVIKOV z VOSR 1917 - potom sa už len "v zdraví dožiť roku 2017" a ono sa to eurovyvrbí....Potom zase "USAEUROjedineční bankári /ako za Parížskej komúny vo Versaj..../ vezmú "PO BARIKÁDACH 2017" veci "do svojich rúk" a na ďaľších STO ROKOV určia azimuty pre seba,manežerov -hlavne vojensko-priemyselných komplexov a pridružených podkomplexovaných i nadnárodných podfiriem, pridajú sa STARSšoubiznisu, profišportovcov,chirurgov,právnikov a potom .....ZA NIMI -MILIÓNY IDIOTOV SVETA na čele s budúcimi "eurobezdomovcami" , ktorých z počtu 99% budú "zásoby na roky".... Je na "nobelovku 2017" svetovo vyspelé a civilizačné "VEDECKE ÚSILIE" -zdôvodňovanie úspechov kapitalizmu a demokracie 1945-2012 vo svetle stavu 2008-2012. Už začínam euroveriť, že takú 200ročnú "flexibilitu" akú má kapitalizmus, nemá žiadny IZMUS, ale ako tento IZMUS skončí - príkladov je z minulosti dosť, keď na viac pod "vedením USA&OSN&EU nemáme a mať ani po roku 2022 nebudeme?! ČO však bude 7. novembra 2017 -to sa dá tušiť, aj bez Mertzerovcov a podobných USA i EU -profesorov 2012....
    turcan
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m