Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf JSW: Spojení s NWR jsme zvažovali, nebude. Výhled pro letošek temní ocelárny

Šéf JSW: Spojení s NWR jsme zvažovali, nebude. Výhled pro letošek temní ocelárny

13.3.2012 13:17, aktualizováno: 13.3. 13:44
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Polská těžební skupina JSW v loňském roce zvýšila meziročně čistý zisk o více jak třetinu na 2,09 miliardy zlotých a tržby o 29 procent na 9,38 mld. PLN. Těžila z lepších cen koksovatelného uhlí, pro letošek je ale velmi opatrná kvůli vysoké volatilitě v ocelárenství. Šéf JSW Zagorowski take potvrdil, že firma zvažovala výhody propojení s NWR, v nejbližším jednom až dvou letech se ale hodlá soustředit na vlastní projekty.

„Provedli jsme si naše analýzy na základě dostupných dokumentů a neučinili jsme na jejich základě žádné konkrétní rozhodnutí. Nezbytné bude pro takové rozhodnutí provést hluboké due dilligence, ale to neplánujeme v blízké budoucnosti. Na horizontu nejméně roku či dvou se chceme soustředit na naše vlastní projekty,“ uvedl CEO Zagorowski. Jasně řekl, že neprobíhají žádná jednání s NWR ani majiteli NWR a JSW o nich v blízké budoucnosti neuvažuje. Již na konci února přitom šéf JSW pro polský PAP dementoval zprávy, podle kterých probíhala jednání mezi JSW a majoritním vlastníkem NWR, kterým je Bakalova BXR Group.

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek v nedávném online rozhovoru na Patria.cz uvedl: „Věřím, že spojení NWR a JSW by dávalo obrovský strategický smysl. Zároveň si ale myslím, že taková transakce není v dohledné době z mnoha důvodů možná, viz například kategorické popření nedávného mediálního šumu ze strany vedení JSW. O případných cenových požadavcích BXR nic nevím,“ uvedl ke spekulacím o jednání mezi JSW a NWR, respektive BXR Group a o případných cenových požadavcích transakce ze strany skupiny BXR.


Jastrzebska Spolka Weglowa, která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, dnes zveřejnila příznivá čísla za rok 2011, ale zároveň také poměrně vlažný a vysokou mírou nejistoty zasažený výhled na letošní rok. Čistý zisk JSW za rok 2011 vzrostl meziročně na 2,09 miliardy zlotých z 1,45 mld. PLN v roce 2010 při růstu tržeb o 29 procent na 9,38 miliardy zlotých. Zisk před zdaněním a úroky vzrostl meziročně o 40 procent na 2,73 mld. PLN. JSW uvedla, že hospodaření roku 2011 podpořily lepší ceny uhlí a anulovaný odpis daňové položky v účetnictví. JSW loni vyprodukovala 8,8 tuny koksovatelného uhlí a 3,8 milionu tun termálního uhlí. Potvrdila úmysl výplaty dividendy ze zisku roku 2011 na úrovni nejméně 30 procent.

Cena koksovatelného uhlí byla v roce 2011 na průměru o 39 procent lepší, než v roce 2010, uvedla JSW. Ceny rostly ve 4Q11 po dopadu záplav v Austrálii, které opět zvedly globální ceny. JSW také pomohla vratka nemovitostní daně v rozsahu 359,7 milionu zlotých, o které polský soud rozhodl jako o neoprávněné.

Opatrný je výhled JSW pro letošní rok. „Volatilita na ocelárenském trhu je stále vysoká. Nevíme, jak bude vypadal poptávka po koksu a uhlí, ani jak hluboký propad cen hrozí,“ citovala polská média Zagorowského. „V úvahu bereme všechny signály z trhu a adekvátně na ně reagujeme, neočekáváme proto významný dopad do hospodaření,“ uvedl šéf firmy. Slova jsou však o poznání jiná proti lednu roku 2011. Tehdy Zagorowski uváděl, situace v ocelárenství se stabilizuje a že věří, že ceny koksovatelného uhlí v prvním čtvrtletí předznamenají cenové úrovně pro rok 2012.

(Zdroj: Bloomberg, JSW, NWR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data