Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A je to tady: Výprodej dluhopisů. Emerging markets se mají na co těšit, říká Mobius (+ video)

A je to tady: Výprodej dluhopisů. Emerging markets se mají na co těšit, říká Mobius (+ video)

20.03.2012 12:51, aktualizováno: 20.3. 16:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Minulý týden udělaly trhy vládních dluhopisů to, co někteří ekonomové již delší dobu očekávali. Přišly prudké prodeje a výnosy desetiletých vládních dluhopisů v USA se zvedly z 1,9 % na 2,3 %. Celkově jde o minoritní posun, i přesto však vyvolává otázku, zda končí období velmi nízkých výnosů, či - slovy některých analytiků - období dluhopisové bubliny. Medvědí trh na dluhopisech ale v blízké budoucnosti není pravděpodobný. Buď by muselo dojít k tomu, že Fed drasticky pozmění svůj pohled na vývoj sazeb, nebo by musely trhy začít panikařit ohledně udržitelnosti dluhu v hlavních světových ekonomikách. Ani k jedné z těchto možností zřejmě nedojde.

Výnosy dluhopisů držela dole past likvidity, která postihla rozvinuté ekonomiky. V Japonsku podobná situace přetrvává déle než deset let. Výnosy se tam ale nikdy neudržely pod 1,3 % a trhy si toho jsou vědomy. Když tedy výnosy v USA klesly na 1,9 %, bylo investorům jasné, že maximální zisk může dosáhnout asi 8 %; riziko kapitálových ztrát je ale mnohem vyšší. Porovnání možných rizik a zisků se stalo neatraktivní a nízké výnosy byly ospravedlnitelné pouze s neustálou hrozbou recese. Ta však v minulých týdnech polevila vlivem kroků ECB a díky oživení na americkém trhu práce. Ačkoliv globální produkt je stále utlumený a růst Číny podle všeho klesl do rozmezí 7 – 8 %, trh se dnes domnívá, že jde o přechodný jev, ne o známku přicházející recese.

Výsledkem je to, co můžeme nazvat „zdravou“ korekcí na trhu vládních dluhopisů. Zlepšující se růstová očekávání snížila pravděpodobnost dalšího QE a k tomu klesají i rizikové spready. V USA leží očekávané sazby nad úrovní, která na trhu panovala předtím, než se Fed zavázal držet sazby u nuly do roku 2014. Ne, že by mu trh nevěřil, jediná změna však může přijít směrem nahoru a do vývoje sazeb musí být promítnuta riziková prémie. Ta vzrostla minulý týden, když se zdálo, že FOMC couvl od dalšího QE. Podle některých názorů může Fed navíc změnit výhled pohybu sazeb na svém dubnovém zasedání. „To je ale velmi nepravděpodobné, další prodeje na dluhopisových trzích tak budou omezené. Pokračoval by pouze v případě naprostého kolapsu důvěry v udržitelnost vládního dluhu a v budoucí inflaci,“ píše na svém blogu Gavyn Davies.


Horní hranicí pro výnosy dluhopisů by mohlo být rozmezí mezi 2,5 - 3 % po tak dlouhou dobu, dokud Fed nezmění svůj současný postoj. „Situace by se zhoršila v případě, kdyby se zvýšila inflační očekávání, která jsou již nyní poměrně vysoko, 2,3 % u globální inflace pro následujících deset let. Pokud by se toto číslo vyšplhalo nad 3 %, dostali bychom se do mnohem nebezpečnější oblasti,“ míní Davies.

Také Mark Mobius, výkonný ředitel Templeton Emerging Market Group, upozorňuje na probíhající výprodej na amerických dluhopisech, který podle něj dodá impuls akciovému trhu, především pak regionu rozvíjejících se trhů. „Lidé si začínají uvědomovat, že nechtějí sedět na dluhopisech, z nichž jim plyne jedno, dvě nebo tři procenta, zatímco inflace roste nad tuto úroveň. Výnosy na akciích jsou přitom mnohem vyšší, než u dluhopisů,“ říká. Odhaduje přitom, že – vzhledem k tomu, že 30 procent globální tržní kapitalizace tvoří právě emerging markets, odpovídající podíl nových peněz plynoucích na akciový trh poputuje právě do těchto regionů.

Emerging markets by se ještě více dařilo v případě, že by se navíc Fed rozhodl pro další kolo kvantitativního uvolňování, dodává Mobius. „Předseda Fedu hovořil zcela jasně v tom smyslu, že pokud nepřijde udržitelný ekonomický růst, Fed bude pokračovat v dodávkách likvidity na trh… ať už půjde o QE3 nebo jiné číslo, nabídka peněz vzroste,“ říká.

V rámci rozvojových trhů Mobius „fandí“ především africkým zemím, které budou případně objektem investic rychle rostoucích zemí jako je Brazílie, Čína a Indie, které potřebují diverzifikovat své zahraniční rezervy. „Pokud si uvědomíte, jakých 10 zemí rostlo za poslední dekádu nejrychleji, šest z nich pochází z Afriky, to už něco vypovídá,“ podotýká investor. Co se týká „top picks“ mezi emerging markets, favoritem je však Rusko. A důvody? Nízké valuace a výhled ekonomického růstu, velkou roli hraje rostoucí cena ropy,“ říká Mobius.


(Zdroj: Blog Gavyna Daviese, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data