Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Při růstu ekonomiky dle prognózy již nebudou třeba nové škrty

Kalousek: Při růstu ekonomiky dle prognózy již nebudou třeba nové škrty

16.04.2012 8:29
Autor: ČTK

Pokud se česká ekonomika bude vyvíjet podle současné prognózy ministerstva financí, vláda se do konce volebního období zřejmě nebude muset uchylovat k dalším razantním ekonomickým opatřením. V dnešním pořadu Partie televize Prima family to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. 

Ministerstvo financí počítá pro letošní rok nadále s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Pro příští rok úřad zhoršil odhad růstu na 1,3 procenta z lednových 1,6 procenta. 

Kvůli nízkému růstu ekonomiky je dle Kalouska nutné přistupovat k úsporným opatřením a snižování deficitu. "Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle naší prognózy, nemusíme do konce volebního období dělat žádná další razantní opatření, kromě těch, které jsme nyní zveřejnili," řekl Kalousek. 

Vláda se v letošním roce rozhodla zmrazit výdaje v rozpočtu za téměř 24 miliard korun. Hospodaření mají pomoci například vyšší sazby DPH, nižší růst penzí či rušení úřadů. Cílem je dodržet letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí na 3,5 procenta HDP

Nutnost dalších fiskálních opatření však podle Kalouska může přinést neočekávaný vývoj na finančních trzích. "Jestli dojde k nějakému finančnímu krachu v eurozóně nebo v jiném regionu a ekonomika dostane negativní impulz, odpovědná vláda bude muset přijít s dalšími aktivními opatřeními," řekl Kalousek. "Žijeme v době bouří a turbulencí," dodal. 

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jsou ekonomická opatření vlády nekonzistentní a vůči některým sociálním skupinám nespravedlivě tvrdá. "Na vládní škrty doplatí nejvíce zaměstnanci se středním příjmem a senioři," řekl. 

Kalousek míní, že ekonomické zatížení občanů v důsledků vládních změn je rovnoměrné pro všechny. "Celé populaci klesnou reálné příjmy," uvedl ministr financí. Je však podle něj důležité, aby se příjmy lidí časem nesnížily skokově s dramatickým efektem. 

Vláda chce podle Kalouska zhruba do měsíce jednat s opozicí o možnostech, které by mohly ekonomice prospět a pomoci k růstu. "To je správný krok, jsme na tuto debatu připraveni," dodal Sobotka.


Váš názor
 •  
  16.04.2012 11:35

  Nejlepší chemický ekonom u nás a v přilehlém vesmíru, je dostatečně znám svými prognózami z let 2008. To je tak spolehlivé jako věštění z křišťálové koule a jeho hodnota, pokud možno ještě menší. Naštěstí trpní tak krátkou pamětí, že se už při každém a dalším odhadu nemusí ani nečervenat.
  grey
 •  
  16.04.2012 10:51

  Takový ministr financí je brzdou rozvoje ekonomiky tohoto státu a kapitálový trh je odrazem ekonomiky,proto pokud bude na postu MF tento člověk nemá stát sebemenší šanci k úspěchu!
  obchodnik
 •  
  16.04.2012 10:29

  Přesto,že Kalousek řídí finance tohoto státu do ztracena(......) ma tato ekonomika sílu jít do plusu. Kladu si otázku, kde by tento stát byl kdyby mu nevládly kalouskové, ale lidi, kteří ekonomice opravdu rozumí a navíc nepracují pro velice úzkou skupinu TOP lidí.
  Homo
  •  
   16.04.2012 11:01

   Kalousek pracuje ve prospěch jedné konkrétní skupiny lichvářů, kteří mu za jeho služby udělili již dvakrát diplom "nejspolehlivějšího nasazeného blba" v ekonomice východních států. Kalousek jim ze servility a za odměnu prodává státní dluhopisy jak na běžícím páse a tady ty prachy skončí v rukou kmotrů. Na tuto skupinu je napojena taktéž Katolická církev. Tato taktika vysávání krve z cizího je přece už známa po mnoha století. Kalousek je jejich člověk, nikoliv český erudovaný ekonom. Chudí na duchu, kteří ho volili. NEPOCHOPITELNÉ.
   Jesse
Aktuální komentáře
27.09.2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m