Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropní giganti Rosněfť a ExxonMobil se dohodli na strategickém partnerství. Putin slíbil snížit daně z těžby z mořských šelfů

Ropní giganti Rosněfť a ExxonMobil se dohodli na strategickém partnerství. Putin slíbil snížit daně z těžby z mořských šelfů

17.04.2012 15:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Spolupráce ruské státní Rosněfti a amerického ropného giganta Exxon Mobil nabývá globální rozměr. Zástupci obou společností, které ve svých domovinách platí za největší národní těžaře černého zlata, včera podepsali druhou část balíku smluv o strategickém partnerství, díky níž se Rosněfť dostane k zásobám ropy v Texasu, Kanadě a Mexickém zálivu, zatímco Exxonu budou k průzkumu a společné těžbě zpřístupněna jinak dobře hlídaná ruská ložiska na pobřeží Černého moře a v arktické oblasti Karského moře. Dohoda je považována za jednu z nejvýznamnějších, která kdy byla v odvětví těžby ropy mezi americkým a ruským podnikem podepsána.

Rosněfť se od Američanů snaží získat know-how v oblasti technologií a projektového managementu tolik potřebné k těžbě v těžko dostupných oblastech mořského šelfu. Získané vědomosti zužitkuje doma v Rusku, převážně v zamrzlých regionech Sibiře. V severní Americe se Rosněfť hodlá zaměřit na takzvaná nekonvenční ložiska, mezi něž patří i ropa a zemní plyn z břidlic. Suroviny vázané v těchto formacích nelze získávat tradičním vertikálním hloubením. Pokud všechno půjde podle plánu, Rusko díky získání nových technologií zvýší těžbu v arktických oblastech a udrží pozici největšího producenta ropy na světě.

Firmy začaly o spolupráci jednat loni v létě. V srpnu byla podepsána první část dohody - o průzkumu ložisek v Rusku. Nyní Rosněfť přes speciálně vytvořenou dceřinou strukturu Neftegaz holding America Ltd od Exxonu koupí 30 % v ložisku s těžko dostupnou ropou La Escalere v západním Texasu a také dostane možnost koupit 30% podíly ve 20 licenčních blocích Exxonu v Mexickém zálivu. V Kanadě pak nezávislá dceřiná struktura Rosněfti, RN Cardium Oil, dostane 30% podíl v ložisku Harmattan nacházejícím se v břidlicové formaci Cardium ve státě Alberta. Podle premiéra Vladimira Putina, který na ceremoniální stvrzení rusko-amerického ropného svazku ve své víkendové rezidenci dohlížel, budou rozvoj a realizace společných projektů trvat desetiletí.

Částka, kterou Rosněfť za podíly v amerických ložiscích a přístup k nim zaplatila, zveřejněna nebyla. Podle zdroje obeznámeného s podrobnostmi transakce není příliš vysoká. „Jde o několik desítek milionů dolarů,“ cituje anonymní zdroj deník Kommersant. Detaily o společných projektech budou zveřejněny ve středu v New Yorku na prezentaci pro investory, které se zúčastní top management obou společností a vlivný ruský vicepremiér Igor Sečin zodpovídající za těžařský průmysl.

Celkové investice na licenčních blocích v Černém moři odhadl Sečin na 50 mld. USD, na blocích v Karském moři na 200-300 mld. USD; jen geologické rozbory a modelování vnitřku ložisek budou stát 3,2 mld. USD. Zásoby v Karském moři se odhadují na neuvěřitelných 36 miliard barelů, což je víc než potenciální zásoby Exxonu v jeho ložiscích po celém světě dohromady. První průzkumné vrty by měly být vyhloubeny do dvou až tří let. Rosněfť se také s Exxonem dohodla na společném rozvoji několika ložisek těžko dostupné ropy v západní Sibiři. Právě těžko přístupná ropa v suchozemských i podmořských ložiscích dělá Rosněfti největší starosti - bez západních technologií se státní společnost při těžbě neobejde.

Na partnerství vydělají další ruské státní mamutí podniky, konkrétně Spojená loďařská korporace (OSK) a Rostěchnologii. OSK podle Sečina postaví nejméně 15 mořských těžařských platforem. Rostěchnologii spolu s duem Exxon-Rosněfť vyprojektují a postaví zařízení pro geologický průzkum ložisek a těžbu na nich. Pro Rostěchnologii to bude vůbec první projekt v ropném a plynárenském segmentu.

Klíčem k průlomu v několikaměsíčních jednáních se staly ruskou vládou přijaté změny systému zdanění těžby. Ve čtvrtek bylo na schůzi vedené premiérem Putinem oznámeno, že projekty na mořském šelfu budou zcela osvobozeny od exportního cla (až na 15 let, podle velikosti ložiska) a že pro ně bude zavedena diferencovaná sazba daně z těžby. Navíc bude zrušena daň z přidané hodnoty a z majetku na dovezené zařízení využívající nejnovější technologie. Nařízení už Vladimír Putin podepsal.

Dosud největší investicí Exxonu v Rusku byl první blok na ostrově Sachalin v severním Pacifiku. V devadesátých letech společnost s vládou uzavřela tzv. dohodu o sdílení produkce ze Sachalinu, v jejímž rámci neplatila téměř žádné daně a jako kompenzaci přenechávala státu část vytěžené ropy. Vztahy mezi Ruskem a americkým koncern ochladly po roce 2003, kdy se Exxon pokusil koupit velkou část ropné společnosti Jukos patřící tehdy nejbohatšímu ruskému magnátovi Michailu Chodorkovskému. Ten byl několik dní před uzavřením obchodu zatčen a je dodnes za mřížemi.

(Zdroj: Kommersant, The New York Times, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university