Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: Evropa zaměňuje důsledky za příčiny a její lék je špatný

Summers: Evropa zaměňuje důsledky za příčiny a její lék je špatný

04.05.2012 11:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Snaha Evropy o zamezení dalšího šíření krize byla opět neúspěšná. Bylo asi rozumné čekat, že ji ECB svými programy refinancování na určitý čas zastaví, i když asi nevyřeší. Nyní je však jasné, že šlo pouze o prostředek na tišení bolesti. Slabé banky, zejména ty španělské, nakoupily do svých rozvah dluh jejich vlád, zatímco zahraniční investoři své obligace prodávali. Trhy vidí, že banky jsou stále nervóznější. Evropa i globální ekonomika se tak opět dostávají na okraj srázu.

Tvůrci současné politiky tvrdí, že neúspěch odráží nedostatečnou snahu při implementaci současné strategie. Jiní požadují změnu směru a právem mezi ně patří i voliči v jednotlivých evropských zemích. Současný přístup vychází z předpokladu, že země v problémech jsou příliš zadlužené a proto nejsou schopny získat půjčky na trhu za rozumné sazby. Řešením by tak mělo být poskytnutí financování a úsporná opatření v naději, že dojde k obnovení důvěry, požadované výnosy vládních dluhopisů klesnou a dojde k opětovnému nastartování ekonomického růstu. Vzorem jsou úspěšné programy MMF implementované v rozvíjejících se ekonomikách a německý úspěch při sjednocení Německa.

Evropa ale svůj problém bohužel pochopila špatně a její strategie je také špatná. Mimo Řecko není problémem nezodpovědnost ve výdajové oblasti. Španělsko a Irsko před pěti lety vynikaly svou nízkou zadlužeností. Itálie byla zadlužená, neměla však vysoké deficity. Evropa se potácí v problémech, protože krize poškodila její finanční systém a růst. Vysoké deficity neznamenají příčinu, ale důsledek ostatních problémů. Léčba symptomů namísto příčin vede obvykle ke zhoršení stavu pacienta, což platí i v případě Evropy. Ta by se měla zaměřit na růst; úspory jsou v současné situaci kontraproduktivní. Fiskální kontrakce snižuje příjmy, schopnost splácet dluhy i dlouhodobý růst.

Dřívější úspěch Německa byl postaven na tom, že se stalo velkým exportérem. Takový krok by nebyl možný, pokud by si periferie eurozóny nepůjčovala a nedovážela jeho produkty. V současnosti periferie nemůže snížit sazby bez toho, aby Německo nesnížilo své přebytky. Úspěch v Evropě závisí na tom, jak bude obnoven růst. MMF a mezinárodní komunita by měly poskytnout další pomoc pouze v případě, že celá Evropa podnikne společné kroky k jeho podpoře.

Uvedené je výtahem z „Growth not austerity is best remedy for Europe“, autorem je Lawrence Summers.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • Summers je mimo
  04.05.2012 21:42

  Těžko můžu uvěřit, že takoví "géniové" jako je p.Summers, mají více než základní vzdělání a nebo prodělali vymývání mozku po americku. V žádné ekonomice (a to i s vědomím, že ekonomika, tak jak je nám presentována, je ohromná pavěda) a zvláště té současné - mafiánské, nelze dosáhnout jakékoliv rovnováhy a to z několika zásadních důvodů. Od tisku a hegemonie dolaru, až po bezprecedentní hromadění hotovosti v daňových rájích. Ale to by bylo téma na celou knihu. Stačí jen kritické myšlení a třeba jen prostudovat historii - třeba kým a proč byl vytvořen MMF a třeba jak pomohl státům, jako je Argentina.... Největší podvod minulého století prošel v senátu USA již v roce 1999, zrušením Glass-Steagal a pak už známe následky - 2000 bublina DOT a načas řešení 911-2001. Ale to bohužel, je řešením bez konce. Následovat budou daleko horší časy.... Z počátku doporučuji www.zlo.cz nebo http://ae911truth.org případně www.infowars.com
  Stanley
 •  
  04.05.2012 11:30

  Summers je buh,ten by to vyresil do mesice...
  Vata
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y