Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zrušit Fed, nebo ještě více uvolnit politiku? Paul Krugman diskutuje s Ronem Paulem

Zrušit Fed, nebo ještě více uvolnit politiku? Paul Krugman diskutuje s Ronem Paulem

4.5.2012 18:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Dva protipóly ekonomického vidění světa se střetly v rozhovoru pro Bloomberg. Na jedné straně známý republikánský politik Ron Paul, který se domnívá, že vláda a centrální banka by měly mít v ekonomice minimální roli. Na druhé zastánce aktivismu vlády a centrálních bank, ekonom Paul Krugman. Změkčit měnovou politiku ještě více (a jde to)? Ukončit éru Fedu?
 
Ne vláda, ale „lidé“ by měli řídit ekonomiku, začal názorovou výměnu Ron Paul. Centrální banka by dle něj neměla mít vliv na objem peněz v ekonomice, ani na  sazby, protože ty představují jednu z důležitých cen a manipulace s nimi ekonomiku negativně ovlivňuje. Zastánci aktivní fiskální a monetární politiky pak podle jeho názoru nemají své teorie opřené o žádný reálný základ. Krugman oponoval s tím, že neřízená ekonomika vykazuje obrovskou volatilitu a že on sám věří v tržní ekonomiku, která má ovšem své limity. Úkolem vlády tak je ji stabilizovat a bránit vzniku depresí, či alespoň omezit dobu jejich trvání.

Ron Paul se poté věnoval svému oblíbenému tématu – hrozbě inflace. Ta podle něho „ničí důležitou součást ekonomiky, kterou jsou úspory“. K inflaci vede snaha centrálních bank, včetně Fedu, o snížení hodnoty měny. Zastánci zvyšování peněžní nabídky tak podle politika chtějí ekonomiku vrátit do doby starého Říma, kdy prý také docházelo ke snižování hodnoty peněz a „matení lidí“. Krugman reagoval tím, že neobhajuje politiku římských císařů, ale takovou politiku, která byla uplatněna v USA po druhé světové válce. Ta podle něho vyústila v „nejlepší období růstu, kterým tato země kdy prošla“. Toto období bylo totiž charakterizováno mírnou inflací a efektivní vládou s fiskální politikou, která stimulovala ekonomiku.

Republikánský politik vysvětlil, že nechce ihned ukončit činnost Fedu, protože by to vyvolalo chaos. Požaduje pouze ukončení jeho monopolu a zavedení konkurence v měnové oblasti. Současný monopol Fedu totiž podle jeho mínění ekonomiku poškozuje a pokud by měl každý právo na vytvoření vlastní měny, ekonomice by toto konkurenční prostředí prospělo. Krugman vysvětloval, že lidé nepoužívají současné peníze proto, že na ně má centrální banka monopol. A podle jeho názoru byla příčinou poslední krize dokonce příliš velká konkurence v peněžní oblasti, protože vedla k vytvoření alternativ na mezibankovním trhu. Ron Paul reagoval obecnými prohlášeními o tom, že pokud Fed udělá chybu či zločin, „nejde do vězení jako běžný občan“.

Paul Krugman uvedl, že „jestliže by se zvýšilo zadlužení USA o dalších 30 procentních bodů a ukončilo by to současnou depresi, se zvýšením dluhu by neváhal“. Nedoporučuje však, aby se USA zadlužily podobně jako Japonsko, přestože by i tuto výši dluhu zvládly. Každopádně si je jistý, že problém s dluhem nyní vláda USA nemá. Ron Paul se domnívá, že Spojené státy těží z toho, že svět stále důvěřuje dolaru. „Pokud si však myslíme, že tomu tak bude nadále bez ohledu na dluh, nemusejí Američané pracovat. Prostě si jen vytisknou peníze,“ uvažoval politik.

Dluh způsobuje podle republikána i velkou nezaměstnanost tím, že vláda má vysokou dluhovou službu a její peníze se tak „nedostanou na trh“. Politici ale mají rádi moc a vláda ví, že centrální banka bude vždy nakupovat její dluhopisy. Politicky je tak „téměř nemožné“ snížit deficity. Možným krokem, který by spoutal vládu, by podle politika bylo navázání kurzu dolaru na cenu zlata. Fed totiž neví, jaká by měla být nabídka peněz a uvedené opatření by znamenalo, že o ní rozhodně trh. Ron Paul poradil i Evropanům a jejich „socialistickému systému“: Musí spojit úsporná opatření se změnou regulace a zdanění.

(Zdroj: EconoMonitor, Bloomberg)


Váš názor
 • Proč by měla vláda bránit vzniku depresí?
  7.5.2012 8:09

  Vůbec se mi nechce věřit, že je článek dobře přeložený? Jak může vláda bránit vzniku depresí? Deprese je nezbytnou součástí cyklu v tržní ekonomice. Bez ní nemůže přijít růst!!! Vláda může maximálně zmírňovat sociální důsledky deprese!!!
 • Debata ako "U FLEKÚ"
  4.5.2012 21:48

  Kto len minimálne ovláda dejiny vzniku FEDu a hlavne príčiny, ktoré predchádzali jeho vytvoreniu a porovná s monopolným postavením FEDu v posledných čo len 22 rokoch sa musí ako laik diviť a ak by bol priemerným bankovým maklérom, tak len prozápadne a zhovievavo pousmiať...Praktické dôsledky krízy predbehli teoretické - nevedecké "metódy" reálne možného riešenia a ešte bez PRAVDIVEJ diagnostiky príčin a vinníkov!!! Je euroobdivuhodná krízoekvilibristika nových a nových kombinačných - nám eurolaikom, nepochopiteľných možností a kombinácií...Na moje strojárske a VUMLácke vedomosti je to príliš silné "eurosústo 2008-2012", ale mám obavy, že aj tak bude pravda v našej "klasike", že : V najlepšom treba prestať!!!Čo by malo platiť po rokoch konjuktúry, istenej papierom na doláre bez krytia....Toto Reganovo "kúzlo" čara 2008 zbavené treba nahradiť iným USAEURO-zaklínadlom, ale na vedeckom a nie fiktívnom princípe na roky pridúce!!!
  turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba