Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak (možná) přežije eurozóna: Inflationia, Europhilia, Krugmania...?

Jak (možná) přežije eurozóna: Inflationia, Europhilia, Krugmania...?

15.06.2012 18:46

Bez přítomnosti jasného vůdčího subjektu (viz „DeLong, Eichengreen: Bez hegemona bude severoatlantický svět upadat“) nás nemůže překvapovat, že v Evropě nedochází k výraznějšímu posunu a s minimem nutného se obvykle čeká na za pět minut po dvanácté. Komentářů týkajících se tohoto tématu již je přehršle, je proto dobré vybírat. Do popředí z těch nedávných vystupuje produkt z dílny ING. Ten se snaží jednoduchým a nápaditým způsobem popsat (teoretické) cesty k přežití eurozóny. Shrnuje je následující obrázek.

Na ose x je míra redistribuce v eurozóně, na ose y míra reflace – uvolněnosti monetární politiky. Nyní se pohybujeme v utahující „austeriánské“ unii, tedy i v unii dosti „austriánsky“ (tj. v duchu rakouské školy) zaměřené na to, co bych já nazval „protrpění se k lepším zítřkům“. Ale asi nevyhnutelně jsme do tohoto extrému museli spadnout poté, co jsme léta žili v extrému opačném. Jeho princip dobře vystihují minulá moudra našich levicových myslitelů: „Zdrojů je dost ... a dluhy se nemusí platit“.

mania

Pokud bychom drželi monetární politiku relativně (ne)uvolněnou, tj. na současné úrovni, a zvětšovali míru redistribuce v eurozóně, dostáváme se do Bondie, či dokonce Eurofilie. Zde si dovolím podotknout, že federalismus, větší redistribuce, atd. jsou často prezentovány jako konečné řešení. Řekněme ale, že mám souseda, který je v problémech, protože nemá dovednosti nyní požadované na trhu práce. Já jsem lidumil a zavážu se, že mu po delší dobu budu finančně pomáhat. Jádro jeho problémů to ale neřeší. Redistribuce/federalismus pouze umožňuje – poskytuje čas, ho vyřešit (pro více viz např. „Klystýrová strategie“). A pochybuji, že míra soucítění jádra s periferií je taková, že by jí podporoval bez výhrad navždy. Včera jsem slyšel rozhovor z Němci, kteří byli na dovolené v Řecku a „žádnou krizi tam neviděli“...

Nízká míra redistribuce může pak být kombinována vyšší inflací (směr Inflationia). Tedy jak plošně v celé eurozóně, což by pomohlo snížit reálnou dluhovou zátěž, tak relativně – jádro vs. periferie. Tato v jádru (Německu) vyšší inflace by totiž pomáhala vyrovnávat konkurenční výhodu jádra a zejména Německa. Teoreticky je to hezká úvaha, mě ale poměrně nebezpečně připomíná další kurvítko s mnoha nezamýšlenými důsledky. Problém je například v tom, že tato úvaha beze eurozónu tak trochu jako jedinou část světové ekonomiky. Jak by se ale měnila konkurenceschopnost eurozóna a Německo vs. Čína? Relativní vyšší inflace v Německu by totiž musela být doplněna oslabujícím eurem, což nemusí být scénář nejpravděpodobnější.

Kombinace více uvolněné monetární politiky a větší redistribuce nás posouvá do evropské verze USA, v extrémnější verzi do Krugmania. Mimořádné situace vyžadují mimořádná řešení a možná se jednou ukáže, že měl nobelista pravdu (viz například poslední „Krugman: Panuje tu sadomonetarismus, potřebná katastrofa už je ale možná za rohem“). Nyní jsme ale každopádně v situaci, kdy Austeria zdaleka nefunguje podle očekávání (pohádky o expanzivním fiskálním utahování, apod.) a Krugmania je svou extrémností (a potenciální kurvítkovostí) naprosto nepřijatelná. Pokud to vůbec situace dovolí, budeme se tedy pravděpodobně potácet jen pomalu směrem na severovýchod.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ukvapené závěry
    18.06.2012 8:18

    Ještě je příliš brzy usuzovat, že austeria nefunguje. V praxi ještě vůbec nezačala pořádně fungovat - viz vzorově austeristické Česko, kde se dopady ještě zdaleka neprojevily a kde je obrovskou výhodou náš exportní úkrt pod pláštíkem Německa a přesto už demonstrují desetitisíce a zaěmstnanci Auto Škoda jsou zoufalí, když jim plat neroste o 5% ročně. Austeria potřebuje několik let na posouzení.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
15.01.2025
22:01Hlavní zámořské indexy silně posilovaly  
17:20Trhy odtržené od fundamentu?
16:56Bidenova vláda zpřísnila podmínky pro výrobce pokročilých polovodičů
16:54Trhům pomáhají dobré výsledky klíčových amerických bank i inflace. V Praze se chystá IPO Doosan Škoda Power  
16:03BlackRock zažil rekordní čistý příliv aktiv v hodnotě 281 miliard dolarů  
15:59Čínský provozovatel přenosové sítě plánuje letos rekordní investice
15:21Tomáš Vlk: Pokles jádrové inflace může zažehnat lednovou korekci na trzích
15:07Akcie Citigroup rostou, zisk za čtvrté čtvrtletí překonal odhady
14:25JPMorgan zahájila výsledkovou sezónu slibně. Čistý úrokový výnos stagnoval navzdory snižování sazeb  
14:08Goldman Sachs překonává odhady díky rekordnímu výsledku obchodníků s akciemi
13:17JPMorgan startuje výsledky amerických bank silnými čísly i výhledem
12:39BlackRock hlásí rekordní příliv aktiv, podle CEO je to "pouze začátek"
11:45IEA: Nové americké sankce by mohly výrazně narušit dodávky ropy z Ruska
11:19Trhy jsou opatrně pozitivní před inflací a výsledky bank  
11:00Škodě Auto loni rostl odbyt v Německu o 18,5 pct, na domácí trh dodala méně
10:50Export elektřiny z Česka dál klesá, loni čistý vývoz klesl o 30 procent
10:41Doosan Škoda Power chce uvést své akcie na pražskou burzu
10:35Míra inflace v Británii v prosinci překvapivě zvolnila na 2,5 procenta
9:07Rozbřesk: Německo jako vlak na slepé koleji. Největší evropská ekonomika poklesla druhý rok v řadě
8:44Inflace ve Spojeném království nečekaně poklesla, Bayer si vyslechl rozsudek kvůli toxickým chemikáliím. Evropské futures míří vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index