Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak (možná) přežije eurozóna: Inflationia, Europhilia, Krugmania...?

Jak (možná) přežije eurozóna: Inflationia, Europhilia, Krugmania...?

15.06.2012 18:46

Bez přítomnosti jasného vůdčího subjektu (viz „DeLong, Eichengreen: Bez hegemona bude severoatlantický svět upadat“) nás nemůže překvapovat, že v Evropě nedochází k výraznějšímu posunu a s minimem nutného se obvykle čeká na za pět minut po dvanácté. Komentářů týkajících se tohoto tématu již je přehršle, je proto dobré vybírat. Do popředí z těch nedávných vystupuje produkt z dílny ING. Ten se snaží jednoduchým a nápaditým způsobem popsat (teoretické) cesty k přežití eurozóny. Shrnuje je následující obrázek.

Na ose x je míra redistribuce v eurozóně, na ose y míra reflace – uvolněnosti monetární politiky. Nyní se pohybujeme v utahující „austeriánské“ unii, tedy i v unii dosti „austriánsky“ (tj. v duchu rakouské školy) zaměřené na to, co bych já nazval „protrpění se k lepším zítřkům“. Ale asi nevyhnutelně jsme do tohoto extrému museli spadnout poté, co jsme léta žili v extrému opačném. Jeho princip dobře vystihují minulá moudra našich levicových myslitelů: „Zdrojů je dost ... a dluhy se nemusí platit“.

mania

Pokud bychom drželi monetární politiku relativně (ne)uvolněnou, tj. na současné úrovni, a zvětšovali míru redistribuce v eurozóně, dostáváme se do Bondie, či dokonce Eurofilie. Zde si dovolím podotknout, že federalismus, větší redistribuce, atd. jsou často prezentovány jako konečné řešení. Řekněme ale, že mám souseda, který je v problémech, protože nemá dovednosti nyní požadované na trhu práce. Já jsem lidumil a zavážu se, že mu po delší dobu budu finančně pomáhat. Jádro jeho problémů to ale neřeší. Redistribuce/federalismus pouze umožňuje – poskytuje čas, ho vyřešit (pro více viz např. „Klystýrová strategie“). A pochybuji, že míra soucítění jádra s periferií je taková, že by jí podporoval bez výhrad navždy. Včera jsem slyšel rozhovor z Němci, kteří byli na dovolené v Řecku a „žádnou krizi tam neviděli“...

Nízká míra redistribuce může pak být kombinována vyšší inflací (směr Inflationia). Tedy jak plošně v celé eurozóně, což by pomohlo snížit reálnou dluhovou zátěž, tak relativně – jádro vs. periferie. Tato v jádru (Německu) vyšší inflace by totiž pomáhala vyrovnávat konkurenční výhodu jádra a zejména Německa. Teoreticky je to hezká úvaha, mě ale poměrně nebezpečně připomíná další kurvítko s mnoha nezamýšlenými důsledky. Problém je například v tom, že tato úvaha beze eurozónu tak trochu jako jedinou část světové ekonomiky. Jak by se ale měnila konkurenceschopnost eurozóna a Německo vs. Čína? Relativní vyšší inflace v Německu by totiž musela být doplněna oslabujícím eurem, což nemusí být scénář nejpravděpodobnější.

Kombinace více uvolněné monetární politiky a větší redistribuce nás posouvá do evropské verze USA, v extrémnější verzi do Krugmania. Mimořádné situace vyžadují mimořádná řešení a možná se jednou ukáže, že měl nobelista pravdu (viz například poslední „Krugman: Panuje tu sadomonetarismus, potřebná katastrofa už je ale možná za rohem“). Nyní jsme ale každopádně v situaci, kdy Austeria zdaleka nefunguje podle očekávání (pohádky o expanzivním fiskálním utahování, apod.) a Krugmania je svou extrémností (a potenciální kurvítkovostí) naprosto nepřijatelná. Pokud to vůbec situace dovolí, budeme se tedy pravděpodobně potácet jen pomalu směrem na severovýchod.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ukvapené závěry
    18.06.2012 8:18

    Ještě je příliš brzy usuzovat, že austeria nefunguje. V praxi ještě vůbec nezačala pořádně fungovat - viz vzorově austeristické Česko, kde se dopady ještě zdaleka neprojevily a kde je obrovskou výhodou náš exportní úkrt pod pláštíkem Německa a přesto už demonstrují desetitisíce a zaěmstnanci Auto Škoda jsou zoufalí, když jim plat neroste o 5% ročně. Austeria potřebuje několik let na posouzení.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data