Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomáš Pitr byl v obnoveném procesu zproštěn obžaloby, tři roky si ale odsedí

Tomáš Pitr byl v obnoveném procesu zproštěn obžaloby, tři roky si ale odsedí

18.6.2012 16:18
Autor: Redakce, Patria Online

Pražský městský soud dnes v obnoveném procesu zprostil obžaloby kontroverzní podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda viněné z daňových deliktů z roku 1994. Soudy mužům za podvody na daních vyměřily v roce 2006 po pěti letech vězení, letos však s definitivní platností rozsudek zrušily.

Soud se případem zabýval na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, na který se se stížností pro porušení zákona obrátila někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (za ODS). Podle ní byl porušen zákon tím, že podnikatelé, obžalovaní z rozsáhlých daňových úniků, nemohli soudu předložit nový důkaz, který by mohl mít vliv na celkové konečné rozhodnutí soudu.

Pitr a Provod předložili obecným soudům tři znalecké posudky svědčící v jejich prospěch, soud dal ale při rozhodování přednost jiným svědeckým výpovědím, které svědčily v jejich neprospěch," odůvodnil tehdy verdikt předseda senátu Nejvyššího soudu Jiří Pácal.

Městský soud nakonec Pitrově a Provodově žádosti o obnovení jejich procesu vyhověl. "Městský soud v Praze se při rozhodování se znaleckými posudky dostatečně neseznámil a znalce svědčící ve prospěch obžalovaných ani nevyslechl. Došlo tedy k jednostrannému hodnocení důkazů," zdůvodnil soudce vyhovění stížností.

Tomášovi Pitrovi i po dnešním rozsudku zůstává nepravomocný tříletý trest vězení, který mu v červnu soud vyměřil za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik, kterého se obnova netýkala. Téměř dva roky už ale podnikatel ve vazbě strávil.

Pitr, který se nachází ve věznici v Českých Budějovicích, dnes požádal soud o konání procesu v jeho nepřítomnosti. Provod, který si svůj trest již odpykal, k soudu přišel. Městský soud loni povolil obnovu procesu, protože se v případu objevily nové zásadní důkazy.

Muži podle obžaloby vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska, jelikož stáhl tamní žádost o azyl.

(Zdroj: ČTK, MediaFax)


Váš názor
 • kontroverzní
  18.6.2012 21:46

  městský soud na objednávku klause a topolájka osvobodil lumpy aby nepraskli co tunel dedek a spol všechno ukradl českému národu
  xxx
 •  
  18.6.2012 16:25

  Hurá jeden z největších investorů v Česku se vrací . To se začnou točit kolečka na Vídenskopražské burze. Nezmáte někdo Grose ten by se mohl jako druhý největší investor zapojit taky. Možná by se zvedla likvidita.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data