Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lidi jsou přece poctiví a normální…

Lidi jsou přece poctiví a normální…

21.6.2012 5:30
Autor: Alica Stegmannová, KSB

Pro nový občanský zákoník (NOZ), který má být účinný od začátku roku 2014, je typický důraz na autonomii vůle smluvních stran. Důsledkem toho je, že se strany v zásadě můžou domluvit i jinak, než zákon stanoví. Nepůjde to pouze v případech, kdy takovou odchylku NOZ výslovně zakáže, a tehdy, kdyby byly porušovány dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob. I dnes občanský zákoník umožňuje, aby si strany sjednaly jiná než zákonná pravidla, podmiňuje to ale nejasnou „povahou ustanovení zákona“.

Také se bude preferovat platnost před neplatností, což je pravý opak dnešního stavu. Konkrétně většinou půjde o takzvanou relativní neplatnost. Projeví se to tak, že ve většině případů bude učiněné právní jednání (i když v rozporu se zákonem) platné až do doby, než se oprávněná osoba neplatnosti dovolá. V případě nedostatku vůle, vážnosti, určitosti nebo srozumitelnosti projevu se ale neplatnosti nikdo dovolávat nebude muset. Z pohledu NOZ se totiž o projev vůle vůbec jednat nebude a na takové ujednání se bude pohlížet, jakoby vůbec nebylo učiněno.

Na druhou stranu budou nově výslovně formulovány i povinnosti, které soudy zatím pouze dovozovaly. Každý bude mít povinnost jednat v právním styku poctivě (ve významu anglického pojmu good faith). NOZ také předpokládá, že každý svéprávný člověk má „rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností.“ Podle zákona má tedy každý právo očekávat, že se ostatní budou chovat poctivě a jako normální lidé. Případný opak bude muset prokázat ten, kdo se ho bude domáhat.

Ach, ta čeština

Do zákona se výrazně promítla i snaha vyhnout se používání cizích slov. Od začátku roku 2014 už v zákoně nenajdete „registrovaný“, ale „zapsaný“, nebude se dále „disponovat“, ale česky „nakládat“ a „umístění“ nahradí „instalaci“. Nečekejte ani žádné „informace“, jelikož můžete získat pouze „údaj“ nebo „sdělení“.  

Dalšími pojmy, které zákon zatím nezná, jsou pozůstalost (dědictví), korporace (obchodní společnost), fundace (nadace a fondy), pachtovní smlouva (zakládá právo věc užívat i požívat) nebo výprosa (institut podobný výpůjčce). Věcí bude věc, ale ne ledajaká. Tímto označením NOZ rozumí věci v právním smyslu, tedy vše, co je rozdílné od osoby a slouží potřebě lidí. I když bude její nové pojetí na rozdíl od stávající úpravy velmi široké, nebude zahrnovat například zvířata. Zákonem bude sice jakýkoli zákon, nikoli ale například vyhlášky a nařízení. Dodnes užívaný výraz „způsobilost k právním úkonům“ bude nahrazen „svéprávností“, „návrhu na uzavření smlouvy“ se bude říkat jednoduše „nabídka“ a místo „právního úkonu“ půjde o „právní jednání“.

První verze návrhu důvodové zprávy k NOZ dokonce počítaly s tím, že řada lidí bude – aniž by o tom věděla – podstatnou část života trávit „spřaženě“. Také nemáte ponětí, co to znamená? Oč je odpověď jednodušší, o to je překvapivější. „Spřaženě“ měl být český ekvivalent pojmu „on-line“. Pak se ale naznalo, že jazyková kreativita zašla v tomto případě zřejmě dál, než bylo záhodno, a „spřaženě“ tak nakonec v NOZ není.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - CPI, m/m
  20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba