Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kancelář ombudsmana: Ochrana ložisek uhlí omezuje vlastníky nemovitostí

Kancelář ombudsmana: Ochrana ložisek uhlí omezuje vlastníky nemovitostí

2.7.2012 9:36, aktualizováno: 2.7. 16:31
Autor: ČTK

Aktualizováno

Kvůli ochraně ložisek uhlí jsou často nepřiměřeně omezováni vlastníci nemovitostí. Na vině je zastaralé horní právo, které vyžaduje komplexní a systémovou novelizaci. Dospěla k tomu zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, když z vlastní iniciativy prověřovala výkon státní správy v hornictví a aktuálnost podmínek ochrany ložisek černého uhlí. Kancelář veřejného ochránce práv o tom dnes informovala v tiskové zprávě. 

Podmínky ochrany v některých částech hornoslezské pánve podle zástupkyně ombudsmana neodpovídají aktuálnímu stavu území. "Vlastníci nemovitostí ve vymezeném chráněném ložiskovém území jsou tak nepřiměřeným způsobem omezováni, zejména ve vztahu k jakékoli stavební činnosti," uvedla ombudsmanova kancelář v tiskové zprávě. 

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Paták dnes ČTK řekl, že MPO má do konce letošního roku spolu s Českým báňským úřadem a ministerstvem životního prostředí předložit návrh věcného záměru tzv. velké novely horního zákona. "Měla by změnit některá jeho nevyhovující ustanovení, přinášející problémy při jejich praktické aplikaci, případně zavést i zcela nové prvky do báňské legislativy, jak vyplynulo z provedených analýz," uvedl Paták. 

Vláda už minulý týden schválila návrh tzv. malé novely horního zákona, který podle Patáka posiluje ochranu soukromého vlastnictví majitelů nemovitostí a pozemků potenciálně dotčených těžbou nerostných surovin. "Vypuštěním tzv. vyvlastňovacích paragrafů se bez náhrady odstraňuje právo státu nabývat pozemky a nemovitosti formou vyvlastnění či omezení vlastnického práva k pozemkům a nemovitostem za účelem umožnění využití výhradních ložisek nerostných surovin," podotkl. 

V chráněných ložiskových územích jsou vymezeny různé kategorie ploch s rozdílnými podmínkami ochrany. V těch nejpřísněji chráněných nesmí vlastník provádět vůbec žádnou stavební činnost. Nemůže si tedy postavit ani pergolu nebo plot, případně rekonstruovat nemovitost. V jiných částech sice může dostat povolení ke stavbě, ale pouze při dodržení speciálních podmínek, které někdy zvyšují finanční náročnost stavby. 

"Zástupkyně ombudsmana zjistila, že reálný stav území v některých částech chráněného ložiskového území už nevyžaduje tak přísná opatření a vlastníci nemovitostí jsou na svých právech omezováni nadbytečně," stojí ve zprávě. 

Na nedostatky právní úpravy už veřejný ochránce práv upozornil opakovaně. Horní právo je prý zastaralé a poplatné době svého vzniku, kdy stát nejen vymezoval chráněné ložiskové území, ale prostřednictvím svých vlastních státních podniků prováděl i těžbu. Měl tak k dispozici veškeré aktuální informace o situaci v území. 

Nyní ministerstvo životního prostředí sice rozhoduje o stanovení či změnách chráněného ložiskového území, ale většinou to dělá na návrh soukromých těžebních společností, které provádějí také analýzy aktuálního stavu území. Zákony podle Seitlové vyžadují systémovou změnu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC