Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kancelář ombudsmana: Ochrana ložisek uhlí omezuje vlastníky nemovitostí

Kancelář ombudsmana: Ochrana ložisek uhlí omezuje vlastníky nemovitostí

02.07.2012 9:36, aktualizováno: 2.7. 16:31
Autor: ČTK

Aktualizováno

Kvůli ochraně ložisek uhlí jsou často nepřiměřeně omezováni vlastníci nemovitostí. Na vině je zastaralé horní právo, které vyžaduje komplexní a systémovou novelizaci. Dospěla k tomu zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, když z vlastní iniciativy prověřovala výkon státní správy v hornictví a aktuálnost podmínek ochrany ložisek černého uhlí. Kancelář veřejného ochránce práv o tom dnes informovala v tiskové zprávě. 

Podmínky ochrany v některých částech hornoslezské pánve podle zástupkyně ombudsmana neodpovídají aktuálnímu stavu území. "Vlastníci nemovitostí ve vymezeném chráněném ložiskovém území jsou tak nepřiměřeným způsobem omezováni, zejména ve vztahu k jakékoli stavební činnosti," uvedla ombudsmanova kancelář v tiskové zprávě. 

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Paták dnes ČTK řekl, že MPO má do konce letošního roku spolu s Českým báňským úřadem a ministerstvem životního prostředí předložit návrh věcného záměru tzv. velké novely horního zákona. "Měla by změnit některá jeho nevyhovující ustanovení, přinášející problémy při jejich praktické aplikaci, případně zavést i zcela nové prvky do báňské legislativy, jak vyplynulo z provedených analýz," uvedl Paták. 

Vláda už minulý týden schválila návrh tzv. malé novely horního zákona, který podle Patáka posiluje ochranu soukromého vlastnictví majitelů nemovitostí a pozemků potenciálně dotčených těžbou nerostných surovin. "Vypuštěním tzv. vyvlastňovacích paragrafů se bez náhrady odstraňuje právo státu nabývat pozemky a nemovitosti formou vyvlastnění či omezení vlastnického práva k pozemkům a nemovitostem za účelem umožnění využití výhradních ložisek nerostných surovin," podotkl. 

V chráněných ložiskových územích jsou vymezeny různé kategorie ploch s rozdílnými podmínkami ochrany. V těch nejpřísněji chráněných nesmí vlastník provádět vůbec žádnou stavební činnost. Nemůže si tedy postavit ani pergolu nebo plot, případně rekonstruovat nemovitost. V jiných částech sice může dostat povolení ke stavbě, ale pouze při dodržení speciálních podmínek, které někdy zvyšují finanční náročnost stavby. 

"Zástupkyně ombudsmana zjistila, že reálný stav území v některých částech chráněného ložiskového území už nevyžaduje tak přísná opatření a vlastníci nemovitostí jsou na svých právech omezováni nadbytečně," stojí ve zprávě. 

Na nedostatky právní úpravy už veřejný ochránce práv upozornil opakovaně. Horní právo je prý zastaralé a poplatné době svého vzniku, kdy stát nejen vymezoval chráněné ložiskové území, ale prostřednictvím svých vlastních státních podniků prováděl i těžbu. Měl tak k dispozici veškeré aktuální informace o situaci v území. 

Nyní ministerstvo životního prostředí sice rozhoduje o stanovení či změnách chráněného ložiskového území, ale většinou to dělá na návrh soukromých těžebních společností, které provádějí také analýzy aktuálního stavu území. Zákony podle Seitlové vyžadují systémovou změnu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2020
11:18Víkendář: Nenechme se při poskytování pomoci obalamutit jako při poslední krizi
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data