Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr spravedlnosti Blažek: O jmenování Bradáčové povedu ještě debatu, pro vězeňství teď recept nemám

Ministr spravedlnosti Blažek: O jmenování Bradáčové povedu ještě debatu, pro vězeňství teď recept nemám

3.7.2012 12:58
Autor: mediafax

Nejdřív rozhovor s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, potom dlouhá diskuse s ústeckou žalobkyní Lenkou Bradáčovou, a teprve pak její případné jmenování do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. S takovým scénářem se funkce ministra spravedlnosti v úterý ujal Pavel Blažek (ODS).

Místopředseda občanských demokratů opakovaně zdůraznil, že Nejvyšší státní zastupitelství je ministerstvu spravedlnosti podřízené a že on se svých pravomocí vzdát nehodlá. Nechce podle svých slov přistoupit ani na hru o větší mediální popularitu a právě jí podřizovat svoje kroky.

Jak se postaví k problematice přeplněných a podfinancovaných českých věznic, ministr Blažek na dotaz agentury Mediafax nepřiblížil. Nejdřív chce problematiku, která stála křeslo jeho předchůdce Jiřího Pospíšila (ODS), prostudovat. "Nerad bych se dopustil stejných chyb, abych dopadl jako on," uvedl v nadsázce na Pospíšilovu adresu.

Podle svých slov se teď Blažek musí seznámit s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a probrat věc s ním. "Současně, protože je vláda pod vedením Petra Nečase (ODS), který trvá na tom, aby se spořilo, kde se dá, tak se budu muset bavit se svými náměstky, kde je možné najít úspory, protože situace ve vězeňství je opravdu složitá," dodal.

"Teď abych říkal nějaký recept, musíme se bavit o nějaké normotvorbě, ale to asi není na pořadu dne," zmínil dále nový ministr. Podle něj půjde především o to, najít peníze.

Pavel Blažek se vyjádřil také k připravovanému novému zákonu o státním zastupitelství a k problematice jmenování vedoucího specializovaného protikorupčního úvaru v jeho rámci.

"Když tu justici vytvoříme tak, že soustavu uzavřeme, tak když se vám stane šéfem tohoto úřadu nějaký takový Reinhard Heydrich, tak mu zbývá na vrchní státní zastupitelství jmenovat kohokoli – a bude to legální. Demokracie je mimo jiné o tom, aby znemožňovala legální postupy těm, kteří nechtějí být demokratičtí," zmínil nový šéf rezortu.

"Rozhodně neplatí teze, že bude někdo jmenován politicky. To je absolutní nesmysl. V žádném případě nikdo politicky jmenován nebude," zapojil se do tématu premiér Nečas a dodal: "Jde pouze o to, jaký se nalezne mechanismus. Bude to otázkou dalších odborných diskusí. Nejspíš se bude tento mechanismus podobat analogicky jmenování ostatních vedoucích státních zástupců."

"Uvědomuju si, co to je, být ministrem spravedlnosti. Nejdřív se musím seznámit s tím, čemu se říká běžná agenda. Chápu, že veřejností a zejména vámi novináři hýbou některá takzvaně mediální témata, chci ale říci, že mimo nich jsou věci minimálně stejně důležité, možná dokonce i více, kterým se budu muset také věnovat," shrnul svůj vstup do funkce Blažek.

"Jsem velice rád, že na ministerstvo spravedlnosti nastupuje člověk, který je erudovaným právníkem a který, věřím, všechny klíčové úkoly, které jsou před námi v odborné i v politické oblasti, zvládne i v souladu s prioritami vlády," poznamenal předseda vlády. 

"Nabídl jsem mu, bude-li mít zájem, svoje rady a doporučení. Mým cílem je, aby ministerstvo spravedlnosti fungovalo co nejlépe v zájmu tohoto státu. Bude-li jakákoli potřeba ze strany nového pana ministra, já jsem připraven pomáhat," uvedl směrem ke svému kolegovi z vedení ODS odvolaný ministr spravedlnosti Pospíšil.

Prezident Václav Klaus jmenoval místopředsedu ODS Pavla Blažka na návrh premiéra Nečase v úterý v 10 hodin dopoledne. Pospíšila, který je také místopředsedou občanských demokratů, nechal z funkce předseda vlády narychlo odvolat minulou středu s odkazem na to, že svoji funkci manažersky nezvládl. O necelý týden později mu ale poděkoval za všechno pozitivní, co pro justici za dobu svého působení na ministerstvu udělal.

Na otázku Mediafaxu se Nečas vyjádřil i Pospíšilově kandidatuře na post hejtmana Plzeňského kraje. "Podporuji všechny kandidáty občanských demokratů v krajských volbách. V tomto má podporu i pan doktor Pospíšil. Jsem přesvědčený, že plzeňské regionální sdružení zvolilo po zralé úvaze a já to rozhodnutí respektuji," prohlásil premiér. Manažerské schopnosti Pospíšila pro řízení kraje tentokrát nekritizoval, ani nezpochybnil.


Váš názor
 •  
  3.7.2012 15:30

  No a je to vyřešený, přehlídka vc teplácích se odkládá.
  Homo
  •  
   3.7.2012 16:18

   Taky jsem nabyl přesvědčení, že si dal táta všech mafiánů na Hradě záležet, aby byla zvolena ta nejvhodnější osoba. Dle posledních vyjádření Blažka se musí hradní Klaun tetelit blahem, že na něj nedojde řada.
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university