Aktualizováno Evropská komise dnes České republice obnoví proplácení dotací z evropských fondů. ČTK to řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Do některých velkých programů ale desítky miliard korun z Bruselu dál nepotečou. Komise s nimi totiž řeší podezření na různé nesrovnalosti zvlášť.
Česko od března nežádalo komisi o proplácení dotací kvůli problémům s kontrolou a auditem. Do konce června měla dát ČR věci do pořádku.
"Ministerstvo financí má připraveno žádosti v hodnotě 460 milionů eur, tedy asi 12 miliard korun," řekl ČTK náměstek ministra financí Jan Gregor. Do konce letošního roku může podle něj Brusel do Česka poslat ještě dalších 900 milionů eur (23 miliard korun). "Pokud se podaří dát rychle do pořádku programy, které budou ještě s EK řešit problémy s dotacemi individuálně, mohla by Česká republika do konce roku dostat ještě zhruba další 2,5 až tři miliardy eur (64 až 77 miliard korun)," dodal Gregor. Za ideálních podmínek tak může EK Česku do konce roku proplatit až kolem 112 miliard korun.
Uvolnění dotací se týká operačních programů Podnikání a inovace, Technická pomoc, Výzkum a vývoj pro inovace, Jihovýchod, Střední Morava, Jihozápad, Moravskoslezsko a Praha Konkurenceschopnost. Tyto programy čerpají peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Programy Lidské zdroje a zaměstnanost a Praha Adaptabilita financuje Evropský sociální fond (ESF) a pozastavení dotačního toku se jich netýkalo.
"Nic tak nebrání tomu, aby proplácení prostředků bylo obnoveno. Formálně k němu dojde poté, co Evropská komise sdělí své rozhodnutí české straně dopisem koncem července," uvedl premiér Petr Nečas.
Na peníze z Bruselu si bude muset dál počkat sedm operačních programů ze 17, které spravují tuzemské úřady. Mezi nimi jsou podle ministerstva pro místní rozvoj největší programy Doprava a Životní prostředí, dále programy Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Severovýchod a Integrovaný operační program. V případě posledních dvou jmenovaných programů jde ale podle Brauna o technické nedostatky, které bude možné rychle napravit.
Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí peníze zpětně. Když ale evropští úředníci zjistí nějaký problém, mohou zpětné proplacení dotace zastavit.
V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu 798,7 miliardy korun. Celkem úřady příjemcům dotací proplatily od roku 2007 do začátku letošního července 348,3 miliardy korun.
"Zdá se, že se nám podaří využít veškeré prostředky, které nám Evropská unie nabízí. Samozřejmě za předpokladu, že dokážeme napravit chyby v žádostech či připravit náhradní projekty," komentovala aktuální čísla Eva Racková z poradenské společnosti KPMG Česká republika.