Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpráva: Gazprom musí zvýšit efektivnost, jinak ho zlikviduje domácí i zahraniční konkurence

Zpráva: Gazprom musí zvýšit efektivnost, jinak ho zlikviduje domácí i zahraniční konkurence

29.08.2012 15:34
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Plynárenský gigant Gazprom musí rychle zvýšit efektivnost a návratnost investicí, jinak mu hrozí ztráta konkurenceschopnosti na domácím i zahraničním trhu, uvádí se v důvěrné mezirezortní zprávě vypracované pro ruské ministerstvo hospodářského rozvoje. Největší nebezpeční ruskému monopolnímu vývozci plynu hrozí na evropském trhu, kam směřuje drtivá většina jeho exportu a kde momentálně panuje převis nabídky nad poptávkou. Gazprom zde ztrácí tržní podíl, z vývozu přitom získává 75 % svých tržeb.

Přelomový moment může podle dokumentu nastat za čtyři roky, kdy by ve Spojených státech měly být zprovozněny první větší terminály na vývoz zkapalněného plynu (LNG), čímž se tlak na straně nabídky ještě zvýší. Revoluce v těžbě z břidlicových ložisek učinila z někdejšího dovozce plynu potenciálně významného vývozce. Americké úřady zatím registrují žádosti o povolení na výstavbu LNG terminálů o celkové kapacitě 110 mld. m3 ročně, což je téměř polovina exportu ruského plynárenského gigantu. Americký plyn by tak mohl zamířit třeba do Polska, kde by měl být v roce 2014 vybudován první LNG terminál ve Svinoústí. Po rozšíření česko-polského plynovodu, plánovaného na roky 2016-2017, by se LNG plyn mohl dostat také do Česka.

Problémy čekají Gazprom i doma, kde ho vytlačují nezávislí producenti jako třeba Novatek. Ten svými někdy až o 10 % nižšími cenami boduje hlavně u velkých zákazníků z řad elektráren a chemiček. Loni podíl menších těžařů na ruském trhu dosáhl 25 %. Gazpromu to paradoxně pomáhá: díky uměle nízkým domácím tarifům se mu vyplatí nastřádat víc plynu na vývoz a přenechat méně lukrativní zákazníky nezávislým producentům. Skutečnost, že i přes nízko nastavené odbytové ceny dokážou nezávislí vykazovat slušné zisky, nicméně dokládá propast v efektivnosti, která mezi státním a soukromým sektorem v těžbě plynu v Rusku existuje.

V loňském roce prodával Novatek koncovým zákazníkům v Rusku plyn za 2627 RUB (asi 90 USD) za 1000 m3. Podle odhadů Valerije Nestěrova ze společnosti Troika Dialog se cena plynu, který Gazprom dodává do Německa, v červnu prohybovala kolem 460 USD za 1000 m3. Novatek je po Gazpromu druhým největším producentem zemního plynu v Rusku a na rozdíl od státem kontrolovaného konkurenta mu objemy produkce rychle rostou. V prvním pololetí letošního roku společnost vytěžila 28,7 mld. m3 zemního plynu, o 12,3 % víc než ve stejném období minulého roku. V roce 2010 činila celková produkce 37,8 mld. m3, o rok později už přesáhla 50 mld. m3. Gazprom loni vytěžil 513,2 mld. m3 plynu (oproti 508,5 mld. m3 o rok dříve). Zisk na akcii Novateku vloni meziročně vzrostl o 44,6 % na 18 RUB (oproti 25% nárůstu u Gazpromu).

Aparát ministerstva proto trvá na větším dohledu státních úředníků na hospodaření Gazpromu, efektivitu jeho investičních programů a kapitálových výdajů. Zdroje ze společnosti oslovené listem Vedomosti se brání tím, že s růstem konkurence na evropském trhu Gazprom nic dělat nemůže. Neustále se zvyšující rozdíl mezi spotovou cenou plynu u LNG terminálů a cenou stanovenou dlouhodobými kontrakty nutí ruského monopolistu k ústupkům vůči evropským zákazníkům. Ti požadují, aby byla spotová cena v kontraktech zohledněna. Velký ústupek Rusové učinili vůči svému největšímu zákazníkovi v Evropě, společnosti E.On. Dohoda o snížení cen měla podle E.On na hospodaření pozitivní dopad až 1,2 mld. EUR a sahá prý nejen do budoucna, ale upravuje ceny i zpětně - od posledního čtvrtletí roku 2010.

Nejmenovaní manažeři Gazpromu také tvrdí, že na domácím trhu jsou jejich tarify regulovány státem a společnost slevy dávat nemůže, což ji oproti ostatním hráčům na trhu znevýhodňuje. Navíc se vláda chystá zvýšit Gazpromu daňovou zátěž.

Lví část budoucích kapitálových výdajů padne na obří projekt podmořského plynovodu South Stream, jehož náklady se odhadují na 25 mld. EUR. Stavbu, kterou mnozí experti na energetiku považují za ekonomicky neodůvodnitelnou, Gazpromu nařídili jak bývalý prezident Dmitrij Medveděv, tak jeho nástupce (a předchůdce) Vladimir Putin. Ten dokonce přikázal pokládku plynovodu maximálně urychlit a začít ještě letos. Navíc musí Gazprom investovat miliardy rublů kvůli olympijským hrám v Soči a také do plynofikace odlehlých regionů Ruska.

Zdroje z ruské vlády přiznávají, že kritika monopolisty je oprávněná jen zčásti. Solidnější dlouhodobou strategii pro udržení a rozvoj byznysu na exportních trzích prý státní úředníci nemají. To však neznamená, že by si Gazprom nemohl odpustit některé extravagance. Mezi nákladové položky společnosti patří takové perly jako solária pro koně, jachtový klub v Petrohradě s luxusními pokoji nebo například sponzorské dary pro fotbalový klub Chelsea Romana Abramoviče.

(Zdroj: Vedomosti, Kommersant, Bloomberg, Eurasia Daily Monitor, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů