Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosněfť vyplatí vyšší dividendu: O miliardy rublů se strhne boj mezi kremelskými klany

Rosněfť vyplatí vyšší dividendu: O miliardy rublů se strhne boj mezi kremelskými klany

10.09.2012 12:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský státní ropný těžař Rosněfť vyplatí na dividendě 25 % loňského čistého zisku, což oproti původně navrhované výši představuje víc jak dvojnásobek. Akcionáři největší ruské ropné společnosti tak celkem získají 79,8 mld. RUB. Vzhledem k tomu, že víc jak 75% balík drží v Rosněfti ruský stát a o peníze mají zájem různé kremelské klany, dá se počítat s velkým bojem o to, kam vyplacené prostředky nakonec půjdou.

Navýšení dividend schválil vicepremiér Arkadij Dvorkovič právě v den narozenin výkonného ředitele Rosněfti Igora Sečina. Ten navrhuje, aby byly prostředky z dividend z loňského roku i dřívějších let použity na rekapitalizaci a sloučení velkých státních energetických společností. Konsolidace sektoru by se podle Sečinova plánu točila kolem jím kontrolovaného holdingového podniku Rosněftěgaz, který sám žádnou provozní aktivitu nevyvíjí, patří mu ale 75,16 % akcií Rosněfti a 10,74 % akcií plynárenského gigantu Gazprom. Právě skrze Rosněftěgaz ruský stát kontroluje Rosněfť a, spolu s dalšími státními fondy, i Gazprom.

Na konci loňského roku měl Rosněftěgaz na účtech 50 mld. RUB. Ty nashromáždil převážně z dividend vyplácených Rosněftí a Gazpromem, které byly v holdingu zadrženy a nikdy se nedostaly do státního rozpočtu. Dvorkovič proto navrhuje, aby volné prostředky, které za osm let existence Rosněftěgaz nakřečkoval (společnost vyplácela dividendy jen jedinkrát), byly formou zvláštní dividendy odvedeny vládě jako jejímu 100% vlastníkovi. Tím by Sečinovi vypálil rybník, jelikož by konsolidaci elektroenergetiky provedla přímo vláda, bez účasti Rosněfti, ovládané představiteli silových struktur.

O zvýšení dividendy se poprvé zmínil prezident Vladimir Putin během návštěvy rafinerie Tuapsinsk v polovině června. „Úkol jsem pochopil, zapracujeme na něm a budeme usilovat o jeho splnění,“ odpověděl tehdy prezidentovi Sečin.

Nakonec schválený výplatní poměr 25 % se bude počítat z čistého zisku Rosněfti dosaženého podle mezinárodních účetních standardů (IFRS), který loni činil 316 mld. RUB (kolem 10 mld. USD). V přepočtu získají akcionáři 7,53 RUB na akcii. Management původně navrhoval výplatní poměr 11,5 %, což by znamenalo dividendu 3,45 RUB na akcii. Vládní direktivu o navýšení musí ještě potvrdit valná hromada akcionářů společnosti, která se sejde nejdřív v listopadu. Výplata dividend se uskuteční do 60 dní od jejího konání.

Souboj o dividendy Rosněfti se odehrává na pozadí právě probíhající diskuze o osudu významné části ekonomiky, která je dosud ve státních rukou. Na jedné straně stojí představitelé silových struktur v čele se Sečinem, podle nichž by si měl kontrolu nad velkými energetickými nebo infrastrukturními společnostmi v maximální míře podržet stát, pokud možno pod kuratelou siloviků. Jejich liberálněji naladění protivníci jsou soustředěni ve vládě, hlavně kolem osob premiéra Dmitrije Medveděva a vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče. Ti by do státních korporací v zájmu omezení korupce a zvýšení efektivnosti rádi pustili soukromé investory, nejlépe jako většinové vlastníky.

Rosněfť se přes nejasnosti při určování dividendové politiky vstupu do elektroenergetiky nevzdává. Do roku 2017 hodlá postavit v dálněvýchodním Primorském kraji paroplynovou elektrárnu o výkonu 685 MW, a začít tak konkurovat státnímu podniku RusHydro, který je v kraji monopolním dodavatelem elektřiny. Hlavním úkolem nových výrobních kapacit bude zásobování plánovaného petrochemického závodu Rosněfti v Nachodce, přičemž přebytky bude elektrárna nabízet dalším spotřebitelům.

(Kommersant, Bloomberg)


Váš názor
  • nám je to jedno nám je to jedno
    10.09.2012 16:41

    stejně to všechno vlastní a pomoci dosazených lidi ovládá car Putin, jako celouRussiu tak co ?
    Skácel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data