Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Také sníte o pokoření trhu?

Také sníte o pokoření trhu?

03.12.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Úvahy o efektivitě trhů jsou v ekonomii jedny z nejproblematičtějších. Teorie efektivních trhů (EMH) může být vyjádřena mnoha způsoby, ale její základní poselství je jednoduché: Jednotliví investoři nemohou soustavně vydělávat více, než jaká je návratnost celého trhu. Důvod je také jednoduchý: Peníze na chodníku nezůstanou příliš dlouho. Kdyby tak například bylo jasné, že akcie zítra posílí, investoři by je nakupovali již dnes a ceny by vzrostly okamžitě. Vše, co lze rozumně očekávat, je již v cenách odraženo a ty tak reagují jen na úplně nové informace.

EMH má ale jeden problém. Výzkum totiž objevuje nové a nové anomálie, které v podstatě znamenají, že peníze na chodnících stále leží. Nejznámější z nich je pravděpodobně lednový efekt, který souvisí s tím, že návratnost v tomto měsíci bývá mimořádně vysoká. Dříve se hovořilo o tom, že je výsledkem prosincových prodejů motivovaných snahou o daňovou optimalizaci. Každopádně by ale podle EMH mělo docházet k tomu, že investoři budou nakupovat akcie již v prosinci, a tím by lednový efekt eliminovali. Pro EMH je tedy lednový efekt a mnoho dalších anomálií něčím, co by prostě nemělo existovat.

O skutečné anomálie jde ale pouze ve chvíli, kdy nabízejí ziskovou investiční strategii. Pokud je ale zdánlivá anomálie jen odrazem shody okolností, taková strategie neexistuje. Jeden z nedávných výzkumů například tvrdí, že návratnost aktiva v daném měsíci může být odvozena od toho, jak se vyvíjela jeho maximální návratnost v měsíci předchozím. Jde o dosti nejasné tvrzení a takových je mnoho. Najdeme tak mezi nimi mnoho „anomálií“. Ale dejme tomu, že některé skutečně existují. Pro EMH se stávají skutečným problémem až ve chvíli, kdy jsou objeveny, ale přesto nezmizí. Jeden z odborníků na EMH Elroy Dimson například tvrdí, že poté, co byla objevena anomálie týkající se vyšší návratnosti malých společností, došlo k jejímu vymizení. David McLean a Jeffrey Pontiff pak ve své nedávné analýze ukazují, že objevování anomálií na trhu skutečně vede k jejich eliminaci.

Pokud totiž nějaká data naznačují existenci anomálie, data v následujícím období ji obyčejně nepotvrzují. A ve chvíli, kdy je informace o nějaké anomálii zveřejněna, dochází k poklesu jejího efektu, i když úplně zmizet nemusí. Jestliže se anomálie objevují na malých nelikvidních trzích, pravděpodobnost jejich přetrvání je vyšší. EMH tak určitě neplatí, nachází se však velmi blízko pravdě. Pro většinu z nás je tak pokoření trhu pouhým snem.

(Zdroj: Tim Harford, The Undercover Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y