Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci navýšil méně proti očekávání navzdory zprávám o snižování firemních investic a zpomalující ekonomice. Počet lidí bez práce v posledním měsíci loňského roku narostl po sezónním očištění o 3 tisíce na celkových 2,942 milionu. Ekonomové oslovení v průzkumu Bloomberg očekávali nárůst nezaměstnaných o rovných 10 tisíc. Procentuální míra nezaměstnanosti zůstala podle očištěných údajů nezměněna na listopadové úrovni 6,9 procenta, poblíž dvacetiletého minima.
V celém loňském roce činil počet nezaměstnaných v Německu v průměru necelých 2,9 milionu, což představuje nejnižší úroveň od roku 1991. Průměrná míra nezaměstnanosti loni klesla na 6,8 procenta ze 7,1 procenta v předchozím roce. "Počet lidí hledajících práci se v prosinci podeváté za sebou zvýšil (bez sezónního očištění - pozn. redakce). Trh práce nicméně působí silně ve srovnání s ekonomickými problémy v Evropě," uvedl analytik Bernd Hartmann ze společnosti VP Bank. "Stále tu máme celkem pozitivní čísla. Navzdory ekonomickému útlumu se trh práce nezhroutil," dodal Stefan Schilbe z firmy HSBC Trinkaus. Bez očištění se míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci zvýšila na 6,7 procenta z listopadových 6,5 procenta.
Německá centrální banka Bundesbank v prosinci uvedla, že největší evropská ekonomika možná ve čtvrtém čtvrtletí výrazně klesla vzhledem k vývoji v eurozóně, která jako celek již podruhé ve čtyřech letech podlehla recesi. Důvěra podnikatelů nicméně v prosinci rostla druhý měsíc v řadě poté, co poptávka ze zemí mimo měnovou unii podpořila odliv průmyslových výrobků a export. Pro letošní rok očekává Bundesbanka růst německé ekonomiky o 0,4 %, zatímco ECB odhaduje pro celou eurozónu pokles o 0,3 %.
„Německá ekonomika je silná a je jen otázkou času, než se firmám začne opět dařit. Zatím se společnosti zdráhají přijímat nové zaměstnance, vzhledem k pokračující nejistotě převládající v eurozóně,“ řekl ekonom Ulrike Rondorf. Tamní malé a středně velké firmy letos podle průzkumu BVMW plánují navyšovat svůj personál navzdory tomu, že většina z nich očekává jen stagnující ekonomiku. Šéf německého svazu zaměstnavatelů Dieter Hundt minulý týden předpověděl, že německá ekonomika se letos vyhne recesi a poroste podobným tempem jako loni. Ekonomové podle agentury Reuters předpokládají, že německý hrubý domácí produkt loni stoupl o zhruba 0,9 procenta po předloňském nárůstu o tři procenta. V letošním roce počítají s růstem kolem 0,7 procenta.
Některé německé společnosti se přizpůsobují vnějšímu prostředí tím, že se zaměřují více na rychle rostoucí regiony na úkor eurozóny, která je stále největším exportním trhem země, kde poptávka slábne. Dodávky do zemí mimo EUR ve 3Q meziročně vzrostly o 9,9 procenta, zatímco například do Spojených států rostly o 25,7 procenta.
Německá kancléřka Angela Merkelová se v projevu na přelomu roku nechala slyšet, že evropská dluhová krize se „konci zdaleka ještě neblíží“, ačkoli zatím spuštěné reformy „začínají mít účinky“. Ekonomické prostředí v roce 2013 bude mnohem obtížnější než loni, dodala kancléřka. Její komentář je o poznání méně optimistický oproti slovům ministra financí Wolfganga Schäubleho, podle něhož je to nejhorší z dluhové krize již překonáno. Podle Merkelové je však prosperita německé ekonomiky navázána na prosperitu v Evropě. Německo podle ní muselo najít správnou cestu, jak ukázat svou solidaritu s evropskými partnery k zajištění vlastní prosperity.
Německou kancléřku čeká letos na podzim volba, v níž se bude ucházet o obhájení svého křesla a tedy zahájení třetího funkčního období v čele spolkové vlády. Merkelová zahajuje tento měsíc svou předvolební kampaň, v rámci níž bude voliče připravovat na „horší časy“. „Z politického hlediska je rafinované, že hodlá snížit očekávání veřejnosti. V případě špatného vývoje bude moci říci voličům, že byli varováni. Pokud se situace zlepší, může si připsat body,“ okomentoval předvolební strategii Merkelové vládní poradce Horst Teltschik.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)