Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciové společnosti čekají povinné internetové stránky

Akciové společnosti čekají povinné internetové stránky

31.01.2013 5:30
Autor: Jaroslav Míkovec, KSB

Internetové stránky budou povinné pro akciové společnosti; nově vzniklá akciová společnost musí zřídit bezplatně přístupné internetové stránky bez zbytečného odkladu po svém vzniku. Přechodná ustanovení zákona nemají zvláštní úpravu pro existující akciové společnosti, proto pro ně povinnosti o internetových stránkách začnou platit hned od účinnosti zákona.

Internetová stránka musí o společnosti uvádět informační minimum stanovené pro obchodní listiny, tzn. firmu, sídlo, IČO společnosti a údaj o jejím zápisu v obchodním rejstříku.

Při provozu společnosti pak internetové stránky mají sloužit především jako jeden z prostředků komunikace společnosti s akcionáři, případně dalšími osobami. Především musí akcionáři nalézt na webu pozvánky na valnou hromadu; to se bude týkat jak společností s akciemi na majitele, tak i společností s akciemi na jméno. Pozvánka musí být na webu k dispozici nejméně do konání valné hromady.

Nové koncernové právo využívá internetové stránky akciových společností také k tomu, že na nich bude muset být uveřejněno oznámení, že určitá společnost je podrobena společnému řízení v rámci skupiny, pokud má mít takové podrobení právní účinky.

Internetové stránky společnosti bude moci dle zákona o obchodních korporacích využívat představenstvo akciové společnosti i v dalších případech jako alternativu k rozesílání informací všem akcionářům, např. ohledně účetní závěrky při jejím schvalování, uveřejňování protinávrhů akcionářů k programu valné hromady či k poskytování vysvětlení k dotazům vzneseným před jednáním valné hromady. Pokud jde o společnosti s ručením omezením, platí, že internetovou stránku zřizovat nemusí, avšak v případě, že s.r.o. má své webové stránky, budou se povinnosti týkající se webu akciových společností vztahovat stejně i na s.r.o.

Pro úplnost dodejme, že stanovy družstva mohou založit povinnost orgánů družstva informovat členy na informační desce, která může být  - dle stanov družstva – zpřístupněna též prostřednictvím internetových stránek družstva.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC