Aktualizováno Index nákupních manažerů v českém průmyslu se v lednu zlepšuje na 48,3 bodu, zatímco trh předpokládal růst jen na 47,2 bodu. V prosinci index nepříjemně překvapil poklesem až na 46,0, tento výsledek však nyní vypadá jako krátkodobý negativní výkyv. Koruna na lepší čísla nereaguje, naopak má ráno tendenci mírně slábnout.
Na náladu českých výrobců zřejmě zapůsobily měkké indikátory z eurozóny, které se v lednu překvapivě zlepšily. PMI v průmyslu v eurozóně podle předběžných čísel vzrostl nad odhady. Velkou zásluhu na tom mělo pro nás důležité Německo, odkud přišly také další údaje vzbuzující naději pro příští měsíce - indexy ZEW a Ifo. Dnešní revize upravila PMI v průmyslu eurozóny ještě výš, na 47,9 a v případě Německa na 49,8. To znamená celkem výrazný posun z oblasti poklesu ke stagnaci (okolí 50 bodů).
České firmy sice stále hlásí slabou poptávku z Evropy, ale pokles nových zakázek ani exportních zakázek už není tak výrazný jako v prosinci a přispěl ke zlepšení celkového indexu. Na druhou stranu indexy výroby nebo nových zakázek i přes zlepšení stále zůstávají v oblasti ukazující na pokles aktivity v sektoru. Firmy jsou pod tlakem nejen ze strany nízké poptávky, která tlačí dál dolů prodejní ceny, ale také ze strany vyšších cen vstupů. Růst cen energií nebo vyšší DPH nejsou schopny promítnout do cen výstupu.
S tím pak souvisí i tlak na snižování zaměstnanosti, které pokračuje relativně vysokým tempem. Obrat a zvyšování počtu zaměstnanců není pravděpodobný ani v příštích měsících, dá se čekat až se zpožděním za růstem aktivity, až firmy vyčerpají volnou kapacitu. Čísla jsou tak v souladu s očekávaným růstem nezaměstnanosti v první polovině roku.
V rámci regionu udělal dobrý dojem maďarský PMI, když se vyhoupl nad padesátku a hned na 55,9 bodu. Polský index sice taky vzrostl, ale jen nepatrně na 48,6 a mírně tak zaostal za odhady.