Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je libo Hatatitlu nebo šneka Pižlu?

Je libo Hatatitlu nebo šneka Pižlu?

13.3.2013 5:00
Autor: Tomáš Sequens, KSB

Na tuto historku jsem si maně vzpomněl, když vrcholilo všeobecné zděšení nad tím, že v některých masových výrobcích se vedle řádně deklarovaného hovězího či vepřového masa objevilo i maso koňské. V některých médiích ona zpráva rezonovala více, než kdyby předmětné masové kuličky byly plné toxinů. Ó hrůzo, snědl jsem koně, neublíží mi to? A jak k tomu přijde ten kůň?

Na celou záležitost přitom můžeme hledět z různých stran. V prvé řadě je zřejmé, že koupím-li si v obchodě jelení klobásu a místo jelena je v ní obsažené zcela nedeklarované koňské maso, jde
o zjevné porušení kupní smlouvy. Dle stávajícího občanského zákoníku jde o vadu neodstranitelnou, přičemž kupující, kterému obsah koňského masa v jeho oblíbené jelení klobáse brání, aby danou věc užil bez takové vady (tedy klobásu snědl), má právo na výměnu věci (klobásy), na odstoupení od dané kupní smlouvy či na přiměřenou slevu z kupní ceny. Problém pochopitelně nastává, pokud kupující klobásu sní a teprve následně zjistí, že spolu s jelenem požil i koně. V takovém případě jsou možnosti soukromoprávní nápravy velmi omezené, neboť smlouva již byla fakticky „konzumována“ (spolu s konzumací předmětu koupě). Pokud tedy nebude možné dovodit vznik škody a příčinnou souvislost mezi vzniklou škodou a porušením předmětné kupní smlouvy, nezbývá patrně než pokusit se zohlednit předmětnou vadu v ceně následné kupní smlouvy, popř. již žádnou další kupní smlouvu s prodávajícím neuzavřít.

Jsou však možné i jiné pohledy. Z hlediska aktuálního soukromého práva je každé zvíře věcí, a to věcí movitou. Občanský zákoník přitom nerozlišuje jednotlivá zvířata, a je tedy irelevantní, zda klobásy a masové kuličky jsou vyrobeny z vepře, soba, jelena či právě koně. Práva zvířat tak jsou chráněna především veřejnoprávními předpisy, jako jsou zákon na ochranu zvířat, zákon o myslivosti či zákon o ochraně přírody a krajiny (v případě zvláště chráněných druhů živočichů). Po 1. lednu 2014 se situace v soukromoprávní sféře radikálně změní, neboť nový občanský zákoník jednoznačně deklaruje, že živé zvíře není věcí (s mnoha důsledky z toho vyplývajícími). Přes poměrně rozsáhlou novou úpravu však ani nový zákoník mezi jelenem a koněm nerozlišuje a nevysvětluje, proč přimíchání právě koňského masa do sobích masových kuliček způsobilo takovou ohromnou vlnu nevole.

Vysvětlení nám nabízí ani náboženství a esoterika. Kůň není ani nečistým zvířetem, jakým je v muslimských zemích vepř, ani posvátným zvířetem, jakým je v Indii kráva. Proč tedy nedeklarované přidání koňského masa je jednoznačně chápáno jako něco, co je krajně nevhodné, a proč by stejně nedeklarované přidání losího masa do sobích karbanátků žádný větší rozruch patrně vůbec nevzbudilo?

Vysvětlení zřejmě souvisí s filosofickým postavením koně v současné postmoderní společnosti a celkovým konzumním přístupem lidské civilizace k těm nejprostším věcem. Maso se totiž v našem podprahovém vnímání kupuje v supermarketu, pěkně zavakuované a pokud možno nakrájené. Obdobně pečivo se vyrábí v pekárnách a zelenina u zelináře. Kdo z dnešních městských dětí byl na zabijačce a kdo okopával brambory? Není pak divu, že je-li hovězí šašlik vyroben z koně, představí si mnohý, jaké to muselo být, když toho koníka, která je obecně vnímán spíše jako velký zvířecí přítel než jako zdroj masa, vedli na porážku. Tím spíše, že každý kůň má své jméno a přítel Ergon se prostě nejí.

Je to nejspíš pochopitelné, ale trochu naivní a hlavně pokrytecké. Až tak pokrytecké, že mi to nedalo a poslední hovězí pečeni jsem servíroval se slovy: „Holčičky, pojďte k večeři. Dnes se podává kráva Jitka…“.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data