Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Plánovaná daň Robina Hooda už byla vyzkoušena a nefungovala

Plánovaná daň Robina Hooda už byla vyzkoušena a nefungovala

16.4.2013 17:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropa dělá chybu. V únoru přišla Evropská komise s návrhem zavedení daně z finančních transakcí. Ta je někdy nazývána Tobinovou daní či daní Robina Hooda. Jedenáct zemí by tak mohlo zavést daň v minimální výši 0,1 procenta týkající se transakcí s akciemi či dluhopisy a daň ve výši 0,01 procenta u transakcí s deriváty. Zkušenosti ze Švédska ale ukazují, že jde o velmi nerozvážný krok.

Jedním z jeho cílů by mělo být zvýšení efektivity finančních trhů dosažené redukcí objemu spekulace na těchto trzích. Dalším cílem jsou vyšší daňové příjmy. Švédsko tuto daň v roce 1984 zavedlo ze stejných důvodů. V té době bylo také platné omezení toku kapitálu, takže investoři se nemohli volně přesunout na zahraniční trhy. Nejdříve byla uvalena daň ve výši 0,5 procenta na obchody s akciemi, poté byla tato sazba zdvojnásobena a daňová báze byla rozšířena na opce a konvertibilní dluhopisy. Průměrné obchodované objemy ale v letech 1986 – 1987 klesly o 30 procenta, u 11 nejobchodovanějších akcií to bylo dokonce o 60 procenta. Není pravděpodobné, že tak prudký pokles by znamenal pouze eliminaci spekulativních obchodů.

 
V roce 1989 byl daňový základ dále rozšířen na dluhopisy, jejich zobchodované objemy následně klesly o 85 procenta, dluhopisové deriváty prošly dokonce 98% poklesem zobchodovaných objemů. Růst daňových příjmů tak dosáhl jen 5 procenta očekávaného zvýšení. V roce 1990, poté co byly odstraněny poslední překážky pohybu kapitálu, se více než 40 procenta obchodů se švédskými akciemi přesunulo do Londýna. V roce 1992 to už bylo více než 50 procenta. A daním se vyhýbali i investoři, kteří zůstali ve Švédsku, protože vzrostly obchody s nástroji, které nové dani nepodléhaly.

Zkušenosti ze Švédska tak ukazují, jak jednoduché je přesunout obchody do zahraničí a jak těžké je definovat obchody, které budou dani podléhat. Je nepravděpodobné, že by dnes podobné kroky výrazně zvedly daňové příjmy. Daně navíc poškozují ekonomickou aktivitu a švédské zkušenosti ukazují, že daň z finančních transakcí je velmi špatným způsobem, jak se snažit o zvýšení daňových příjmů. Evropa by se z těchto zkušeností měla poučit.

Autorem je Magnus Wiberg, bývalý ekonom švédského ministerstva financí a Riksbank
 
(Zdroj: FT)


Čtěte více:

Brusel: Transakční daň přinese 15% propad obchodů s akciemi, 75% s deriváty
14.2.2013 14:59
Evropská komise dnes schválila návrh upravující podrobnosti daně z fin...
Nečas: Daň z finančních transakcí poškodí ekonomiku EU. Nevylučuji soud
4.4.2013 8:27
Uvažovaná daň z finančních transakcí, která nebude zavedena globálně, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data