Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel tlačí na konec bankovního tajemství. Rakousko je poslední na řadě

Brusel tlačí na konec bankovního tajemství. Rakousko je poslední na řadě

24.04.2013 11:39
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Kyperská nákaza se šíří v celé eurozóně. Poté, co lucemburský ministr financí začátkem dubna připustil reformu pravidel, která chrání bankovní tajemství tamních finančních ústavů, a přislíbil lepší dostupnost informací o klientech podezřelých z daňových úniků, se mezinárodní tlak přesunul na Rakousko. To se dosud výsad pro své banky drželo zuby nehty.

Vídeň je rozhodnutá zachovat alespoň část ochrany údajů o střadatelích, které bez soudního příkazu nesmějí být vydány cizím úřadům. Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault minulý týden na rovinu prohlásil, že rakouský bankovní model nebude moci ve stávající podobě pokračovat. Rakouský ministr ekonomiky Reinhold Mitterlehner vzápětí kontroval tím, že trvá na zachování bankovního tajemství alespoň pro rakouské občany, když už ne pro cizince.

Požadavek dvojitého standardu zčásti odráží spory uvnitř velké koalice ve Vídni. Zatímco ministryně financí Maria Fekterová z lidovecké ÖVP slíbila bít se o pravidla důvěrnosti „jako lvice“, kancléř Werner Fayman ze sociální demokracie je připraven o sdílení informací o kontech cizinců s dalšími státy EU vyjednávat.

Urputnost, s jakou jsou někteří vládní představitelé za principy fungování rakouských bank uchotni bojovat, svědčí o jejich významu pro malou alpskou zemi. Zastánci stávajícího modelu, jako ministryně Fekterová, tvrdí, že bankovní tajemství značně přispívá k hospodářské prosperitě a že jeho okleštění by znamenalo zpomalení růstu a ohrozilo pracovní místa.

Analytici si tím tak jisti nejsou. Podle statistik rakouské centrální banky drželi cizinci ke konci února na kontech v zemi vklady v hodnotě 55,5 mld. EUR. Na občany EU z toho připadalo 37,8 mld. EUR, tedy kolem 10 % celkových depozit rakouských bank. „Pravděpodobně by došlo k nějakému odlivu peněz, pokud by se Rakousko zbavilo bankovního tajemství, ale nešlo by o tak velké částky, aby to poškodilo bankovní systém,“ tvrdí analytik Citi (46,46 USD, 2,90%) Stefan Nedialkov. Dopad na likviditu a ziskovost by podle něj byl zvládnutelný.

V nedávno vydané zprávě ratingové agentury S&P byla ziskovost rakouských bank označena za příliš slabou na to, aby finanční ústavy vlastními zdroji zlepšily úroveň svého kapitálu, kterou zaostávají za konkurenty v Evropské unii. „Oživení v rakouském bankovním sektoru je nejisté a pro banky stále obtížnější posílit kapitál vnitřní cestou,“ napsala ve zprávě analytička S&P Anna Lozmannová. Rakouský bankovní systém nicméně agentura hodnotí na druhém nejvyšším stupni spolehlivosti, shodně s Německem, Japonskem, Švédskem, Norskem či Finskem.

Profesor Christoph Urtz z univerzity v Salzburgu připomíná, že přísná pravidla o restrikci výměny informací o klientech platí od roku 1978 a jsou považována za formu ochrany proti všetečné státní moci. „Jedná se o emocionální, možná až iracionální záležitost. Obyčejní lidé stále podporují bankovní tajemství z touhy po soukromí, i když pak na sebe na internetu prozradí všechno a i když jsou naše telefonické hovory či zdravotní záznamy do určité míry snadno dostupné,“ tvrdí Urtz.

V odporu vůči tlaku EU se možná skrývá i dávka oportunismu. Podle vídeňského politologa Thomasa Hofera se po záchranných balíčcích pro jižní Evropu v Rakousku vzedmula vlna odporu vůči unijním institucím i představitelům, a navíc se v září uskuteční parlamentní volby. Žádný politik nechce Bruselu ustupovat.

Zdá se však nepravděpodobné, že by si Rakousko mohlo stávající systém bankovního tajemství dlouhodobě udržet. Krom požadavků unijních států bude čelit i tlaku amerických úřadů. Ty by rády, aby jim Vídeň automaticky předávala data o kontech podezřelých amerických občanů. V opačném případě by mohly být neposlušné banky odstřiženy od amerického finančního trhu.

Na podobnou dohodu o výměně informací s Američany v únoru přistoupilo Švýcarsko. Pokud by se poddali i Rakušané, museli by stejnou výsadu poskytnout i partnerům z EU. Nedávno schválená směrnice Evropské komise, která začala platit letos, členským státům v daňových záležitostech zakazuje zacházet se třetími zeměmi lépe než s jinými členskými státy EU. Evropský daňový komisař Algirdas Šemeta už Rakousko v tomto směru varoval.

Většina pozorovatelů se shodne, že Rakušané budou muset nakonec ustoupit, i když se budou snažit zachovat bankovní tajemství alespoň pro sebe samé. Dvojí zacházení s klienty by však mohlo být v rozporu s rakouským ústavním právem.

(Zdroje: FT, kurier.at, S&P)


Čtěte více:

Rakouské banky potřebují doplnit kapitál o 8 mld. eur do pěti let, horšící se kvalita úvěrů dle CB „výzvou“ (+komentář k Erste)
14.12.2012 12:47
Rakouské banky musejí pokračovat v navyšování kapitálu, kvalita úvěrů ...
Moody’s: Výhled pro rakouské banky není dobrý (+komentář)
08.03.2013 10:19
Postavení rakouských bank se nadále zhoršuje kvůli rostoucím nákladům ...
Šéf Erste Treichl: Šetřit musí celá skupina. Investoři čekají návratnost (+komentář)
15.03.2013 13:39
Rozsáhlé úspory, které oznámila tuzemská Česká spořitelna, jsou součás...
Kypr nebude modelový příklad, couvá šéf Eurogroup. Banky budou zavřené do čtvrtka
26.03.2013 8:30
Záchranný plán pro Kypr, který mimo jiné předpokládá ztrátu části nepo...
Cena za záchranu: Propad HDP Kypru až o 13 % a miliardové ztráty „nevinných“ evropských bank
04.04.2013 17:57
Podmínky finanční pomoci, na které Kypr kývnul, mohou zemi letos uvrhn...

Váš názor
 • Tlačte až dotlačíte
  24.04.2013 11:54

  Pak už jenom zákon o povinné bezhotostní platbě i za 5 Kč a celé vám to spadne.
  Medium2
  • Re: Tlačte až dotlačíte
   24.04.2013 12:01

   Nějak se jim ty ideály rozpadají. Málem jsem se posral smíchy :-)))
   Jesse
Aktuální komentáře
02.07.2020
10:49Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu  
10:17Rusové v referendu hlasovali ve prospěch Putina, vládnou může do 2036
10:06Itálie plánuje využít pro boj s příští hospodářskou krizí své občany
9:31Prodeje aut v USA zažily nejhorší kvartál za více než 10 let
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
9:00ČEZ, a. s. - Výsledky jednání řádné valné hromady společnosti ČEZ, a. s., konané dne 29. června 2020
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie
01.07.2020
22:07Smíšená nálada na Wall Street, Nasdaq Composite +1 %  
17:20Zakázané dividendy
17:05Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín  
16:40OSN: Covid-19 může stát globální cestovní ruch až 3,3 bilionu USD
16:28Aktivita v americkém průmyslu se z hlubin vrací k růstu (komentář analytika)  
15:14Aghion: Covid a povaha kapitalismu
15:00AMISTA investiční společnost, a.s: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. - Informace snížení emise počtu akcií Emitenta
14:30Schodek rozpočtu stoupl na 195,2 miliard, dosud nejhorší výsledek
12:50Aktiva Wirecardu vzbuzují zájem, říká insolvenční správce
10:54Německá ekonomika se zotavuje, nezaměstnanost rostla méně, než se čekalo
10:43Nunes: Iluze o elektromobilech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m