Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
J-rvítka

J-rvítka

06.05.2013 17:59

Je překvapivé, že při dlouhotrvajících hovorech o měnových válkách ještě nepřišel na větší přetřes tzv. J-efekt. Záměrně píši „hovorech o měnových válkách“, protože reálně dochází spíše k potyčkám, kdy je oslabení kurzu doprovázející monetární uvolnění vnímáno spíše jako dodatečný bonus. Depreciace kurzu pak v principu zvyšuje cenovou atraktivitu domácího zboží pro zahraniční subjekty, což by se mělo projevit vyšší poptávkou po něm. Růžky ale okamžitě vystrčí potenciální kurvítka. Oslabení kurzu totiž vedle exportů ovlivňuje i dovozy a domácí poptávku. Natixis například odhaduje, že v případě eurozóny je čistý efekt oslabení eura sporný – vliv na dovozy a domácí poptávku vyvažuje růst exportů. Tento závěr je myšlen jako dlouhodobý, my se zde ale podíváme na to, jak se oslabení kurzu projevuje v čase. Jinak řečeno, podíváme se na tzv. kurzový J-efekt.

Princip zmíněného efektu je následující: Oslabení měny zlevňuje vývozy, ale zároveň zdražuje dovozy. V první fázi po depreciaci se dá předpokládat, že jejich objemy se nezmění a existující deficity běžného účtu se tedy zhorší. Dejme tomu, že česká ekonomika dováží měsíčně jen barel ropy za 100 USD, tedy za 1.950 . Většinu ho spotřebujeme doma a na vývoz se z něj vyrobí jen 10 litrů chemikálie prodávaných celkem za 80 USD, tedy 1.560 . ČNB náhle intervenuje a kurz se dostává z 19,5 na 22 za USD. Barel ropy nás pak stojí 2,200 , za chemikálii dostáváme 1.760 . Při silnější koruně byl tedy náš obchodní deficit 390 , po depreciaci 440 .

Oslabení kurzu nás tak nejdříve dostalo do klesající fáze J-efektu. Poté záleží na tom, jak se při nové ceně ropy změní domácí poptávka po ní (pokud vůbec ne, jen klesnou disponibilní příjmy, které jsou k dispozici pro domácí zboží). A na tom, jak na depreciaci zareagují firmy, co se týče exportních cen (budou si držet zisky nafouknuté vyššími korunovými cenami, nebo se posunou za vyššími objemy?). Třetím faktorem je to, jak na nové exportní (USD) ceny zareagují zahraniční subjekty svou poptávkou (jsou cenově senzitivní?). Každopádně je ale šance, že oslabení kurzu skutečně povede ke zlepšení obchodní bilance, to ale po prvotním zhoršení, popsaném výše. Výsledek tedy může být takový, že spotřeba ropy klesne o 10 % a stojí nás 90 USD (1.980 Kč), vývozy se zvýší o 20 % a dostáváme z nich 2.112 a celková bilance je v plusových 123 .

Všimněme si, jak často tento J-efekt můžeme vidět v ekonomii (kurzy, restrukturalizační opatření na makroúrovni i na úrovni firem...) i v běžném životě (dobrým příkladem jsou některé druhy léčby). Než se něco zlepší, dojde ke zhoršení. Měli bychom tak rozlišovat tzv. kurvítka od J-rvítek. Ta první mění předpokládaný pozitivní efekt nějaké snahy v negativní výsledek a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě. Ta druhá vedou ke kýženému výsledku, ovšem s prvotním zhoršením. I dominantní ekonomická diskuse této doby, tedy téma fiskálního utahování, je vlastně diskusí o tom, zda je tato politika kurvítkem, či J-rvítkem.

Vraťme se ke kurzovému J-rvítku a ukažme si, že ani zde nejde jen o teoretický elaborát. Ukazuje to ojedinělá úvaha od Credit Suisse. Ta se zaměřuje na nejaktuálnějšího kandidáta na demonstraci kurzového J-efektu, tedy Japonsko. Následující graf ukazuje odhad CS týkající se vývoje japonské obchodní bilance po oslabení jenu k dolaru o 10 %:

J-rvítka

Podle odhadu by během prvních tří čtvrtletí po oslabení jenu došlo ke zhoršení (!) obchodní bilance, poté by se dostavilo jen velmi postupné zlepšení (v grafu je na ose y) posun relativně k nastavenému trendu). Pozitivní efekt oslabení měny by se projevil až za 10 – 11 čtvrtletí, tedy asi za 2,5 roku.

K uvedenému bych doplnil následující: Pokud má ekonomika strukturální problémy (jako Japonsko), může se vyplatit přetrpět první fázi a poté těžit z fáze druhé. Pokud se ale ekonomika pohybuje v cyklickém útlumu, může podobný postup fungovat přesně procyklicky – tedy nejhorším možným způsobem. Zapnuté J-rvítko pak zhoršuje útlum a zlepšení se dostavuje v době, kdy ekonomika oživuje. A jaká je aplikace pro ČR? Já navrhuji, aby ČNB pro začátek přišla s podobným korunovým grafem – jednoduchou úvahou ve více scénářích. Na to, jak je kurz pro nás významný, se mi zdá, že komunikace je v této oblasti na neúměrně obecné a zastřené úrovni.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2023
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii
02.06.2023
22:01Býci nadále válcují WallStreet. Nasdaq Composite na ročních maximech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m