Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři populární pravidla, na která by se investoři neměli automaticky spoléhat

Čtyři populární pravidla, na která by se investoři neměli automaticky spoléhat

07.05.2013 17:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční trhy se ve svých reakcích často řídí mechanismy, které jsou považovány za evidentní a za něco, co odpovídá zdravému rozumu. Pravda je ale taková, že tyto mechanismy obvykle nefungují. Jde zejména o vazbu mezi monetární bází a inflací, vazbu mezi touto bází a měnovým kurzem, předpokládaný pozitivní vliv oslabení kurzu na ekonomickou aktivitu a předpokládaný negativní vztah mezi nízkým růstem na straně jedné a zisky firem a cenami akcií na straně druhé.

Růst monetární báze ve Velké Británii a Japonsku vedl k prudkému zvýšení inflačních očekávání. Trhy tedy spojují růst báze s inflací i přesto, že tato vazba platí pouze v případě, kdy větší báze stimuluje poptávku a v situaci plné zaměstnanosti. Ta rozhodně nepanuje ani v Japonsku, ani ve Velké Británii. Oddlužení soukromého sektoru tuto vazbu ruší i ve Spojených státech a v eurozóně. V těchto ekonomikách navíc přetrvává nízké využití výrobních kapacit a vysoká nezaměstnanost spojená s klesajícími reálnými mzdami.

Ohlášení extrémně expanzivní monetární politiky v Japonsku vedlo k prudkému oslabení jenu. Pokud má ale růst báze vést k dlouhodobému oslabení měny, musí se vytvořená likvidita používat na nákup zahraničních měn. Je-li použita na nákup domácích aktiv (například akcií či realit), k depreciaci nedojde. Příkladem jsou Spojené státy a Velká Británie. Jejich politika je velmi uvolněná již od roku 2008, k oslabení měny ale nedošlo.

Opatrní bychom měli být i ohledně vlivu oslabení kurzu na domácí ekonomickou aktivitu. Všechny země OECD mají téměř nulovou citlivost dovozů na změnu kurzu, což odráží strukturu jejich importů. Oslabení kurzu tak zvyšuje ceny dovozů a jejich celkovou hodnotu. Exporty pak toto oslabení podporuje v závislosti na jejich senzitivitě na depreciaci. Celkově můžeme říci, že pozitivní efekt oslabení kurzu na HDP se dostaví pouze v případě vysoké citlivosti exportů na změnu kurzu a zároveň při vysokém podílu průmyslu na HDP. Taková je ale situace pouze v Itálii. Nízký ekonomický růst pak nemusí mít negativní dopad na zisky a případně i ceny akcií, pokud jde ruku v ruce s rostoucím podílem zisků na celkových příjmech. Jako příklad takového vývoje lze uvést Japonsko, Spojené státy a Španělsko.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y