Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Argentinský“ bod zlomu pro eurozónu

„Argentinský“ bod zlomu pro eurozónu

23.05.2013 7:58, aktualizováno: 23.5. 11:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nezaměstnanost ve Španělsku dosáhla 27 %, mladí lidé utíkají z Portugalska a Irska. Čtvrtina Řeků tvrdí, že má problémy se zaplacením potravin. Ačkoliv tato situace připomíná podmínky během Velké deprese, Evropa nemá žádný plán na to jak lidem zajistit práci. Německem navržená strategie nutí země na jihu dále snižovat veřejné výdaje, snižovat mzdy a tlačit dolů ceny. Vše až do doby, kdy se obnoví jejich konkurenceschopnost. Při současném tempu pokroku by to ale podle Goldman Sachs mohlo trvat více než deset let. Situace tak vyvolává otázku, zda existuje bod, při jehož překročení už Evropané řeknou „dost“?

Protesty proti utahování se samozřejmě již objevily, žádná země ale doposud euro neopustila. Jeho podpora navíc zůstává vysoko i v zemích jako Španělsko, Řecko či Itálie. Ti, kteří minulý rok očekávali, že Řecko z měnové unie odejde, podcenili ochotu projít si těžkým obdobím a nevystavit se nejistým důsledkům exitu. Vedení eurozóny však možná činí opačnou chybu. Trpělivost Evropanů je vysoká, určitě ale není neomezená. Jestliže se neukáže světlo na konci tunelu, rozproudí se i debata o tom, jaké přínosy a náklady by opuštění eura mělo. A pak už by vše mohlo jít velmi rychle.

 
Podobný vývoj již nastal například v případě Argentiny. Ta v 90. letech provázala kurz své měny s dolarem, čímž zkrotila hyperinflaci. Zároveň ale vyvolala prudký růst úvěrů v dolarech a následně růst mezd a celkových nákladů firem. Její konkurenceschopnost se propadla. Očekávalo se, že země bude ochotna projít si bolestivou obnovou konkurenceschopnosti, aby si zachovala pevný kurz. Po třech letech recese se ale zdálo, že ať už by devalvace přinesla cokoliv, nemohlo by to být horší než nekončící deprese. Pouliční nepokoje vyústily ve svržení vlády, přišel default a země upustila od udržování pevného kurzu.

Jak moc se dnešní situace v Evropě podobá situaci v Argentině? Argentinská ekonomika se během tří let propadla o 8 %. Tento propad porovnává se současnou recesí v evropských zemích následující graf:

argent

Podle MMF dosáhne pokles portugalské ekonomiky na konci letošního roku asi 8 %. U španělské ekonomiky to je 6 % a u Řecka 23 %. Eurozóna by se neměla spoléhat na zdánlivou popularitu eura. Podpora pevného kurzu byla v Argentině také rozšířená. Ale najednou se vše otočilo. V měsíci, kdy vypukly nepokoje, ukazovaly průzkumy veřejného mínění, že 62 % obyvatel chce zachovat pevný kurz. To je podobná podpora, jakou má nyní euro u Španělů či Řeků.

(Zdroj: WSJ)


Čtěte více:

Co poškodilo periferii, posílilo Německo
06.05.2013 7:58
Před vstupem do eurozóny řešily země na její periferii své problémy de...
Periferie se přizpůsobuje rychleji, než se čekalo
10.05.2013 7:58
Před rokem 2008 se v eurozóně vytvořily velké nerovnováhy běžných účtů...
Tlustý: Rostoucí dluhovou krizi může vyřešit razantní devalvace. Některé země opustí euro
21.05.2013 15:47
Devalvaci měny jako lék na dlouhodobou dluhovou krizi dnes nabídl na e...
PRC: Churavým mužem Evropy je sama Evropská unie, Němci jsou důvěryhodní, arogantní a nemají soucítění
21.05.2013 18:06
Podle průzkumu Pew Research Center je „churavým mužem Evropy sama Evro...

Váš názor
  • Argentina vs. země EU
    23.05.2013 9:36

    Ale no tak, srovnávat Argentinu a země EU je zcela zjevný nesmysl. Za prvé se domnívám, že v Argentině začali pokles z mnohem nižších úrovní a za druhé Argentina nebyla členem žádného socialistického spolku jako země EU.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y