Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PRC: Churavým mužem Evropy je sama Evropská unie, Němci jsou důvěryhodní, arogantní a nemají soucítění

PRC: Churavým mužem Evropy je sama Evropská unie, Němci jsou důvěryhodní, arogantní a nemají soucítění

21.05.2013 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle průzkumu Pew Research Center je „churavým mužem Evropy sama Evropská unie“. Ve většině evropských zemí totiž na tento projekt hledí negativním pohledem. Pozitivní hodnocení EU je někde na nejnižších úrovních v historii, jinde se těmto úrovním blíží. Platí to i u mladých. Pouze v Německu je podpora větších pravomocí Bruselu v boji se současnou krizí více než poloviční. Jako o slabém článku se doposud mluvilo o několika zemích, včetně Německa, Itálie, Portugalska, Řecka a Francie. Toto zaměření na jednotlivé státy ale skrývalo širší jev, kterým je pokles důvěry v principy, které stály za dosavadním vývojem v Evropské unii. Nyní jsou jasně patrné síly, které proti sobě staví názory veřejnosti v jednotlivých zemích. Tento negativní sentiment je částečně dán obecně špatným ekonomickým výhledem a zlepšení by tak mohla přinést lepší ekonomická situace. Za pozornost v této souvislosti stojí to, že na politické úrovni se intenzivně diskutuje o přínosech fiskálního utahování, veřejnost se ale jasnou většinou domnívá, že řešením problémů je snížení vládních výdajů, ne jejich růst.

Tabulka ukazuje, jak jednotlivé země smýšlejí o druhých. V prvním sloupci vidíme země, kde byly dané názory zjišťovány, v dalších sloupcích jsou: Nejvíce a nejméně důvěryhodné země, nejvíce a nejméně arogantní země a nejvíce a nejméně soucitné země. Britové tak za nejdůvěryhodnější považují Němce, nejméně důvěryhodní jsou pro ně Francouzi. Ti jsou zároveň nejvíce arogantní, nejméně arogantní jsou sami Britové, kteří mají zároveň největší míru soucitu. Ta je podle nich nejmenší u Němců. Pohled na jejich názory ukazuje, že jsou nejdůvěryhodnější, nejméně arogantní a zároveň nejvíce soucitní. Nejmenší důvěry se u nich těší Řekové a Italové, nejvíce arogantní jsou podle nich Francouzi.

churavy1

V posledním řádku jsou prezentovány i výsledky pro Českou republiku. Podle nich jsou pro nás nejdůvěryhodnější Němci, na opačném konci spektra figurují Řekové. Němci jsou ale zároveň nejarogantnější, nejméně arogantní jsou pro nás Slováci. Sami sebe považujeme za nejsoucitnější, nejméně soucitu mají podle nás Němci. Pohled na sloupce tabulky pak ukazuje, že Němci celkově dominují v oblasti nejmenšího soucitu a největší arogance, zároveň jsou však velmi důvěryhodní.

Následující graf ukazuje, jaká je spokojenost se směrem, kterým se daná země ubírá. Pouze v Německu panuje situace relativní spokojenosti, v jiných zemích panuje výrazná nespokojenost. Platí to i o České republice s poměrem 80:16, podobná je situace ve Francii. Ještě horší je tento poměr v zemích jako Španělsko, Itálie a Řecko. O něco lepší je naopak v Polsku a Velké Británii.

churavy2

Tabulka pod grafem ukazuje, jaké problémy by podle názorů veřejnosti měly být v dané zemi řešeny prioritně. V prvním číselném sloupci je nedostatek pracovních příležitostí, následuje veřejný dluh, příjmová mezera mezi chudými a bohatými, růst cen a poslední sloupec je vyhrazen pro ostatní. Je patrné, že s výjimkou Německa je za prioritu považováno řešení nedostatku pracovních příležitostí. V České republice ho dokonce podle tohoto měřítka považujeme za stejně palčivý jako v Itálii. Na druhém místě u nás stojí řešení problému veřejného zadlužení. V Německu považují za nejpalčivější problém rozdíl mezi bohatými a chudými, v tomto ohledu představuje Německo naprostou výjimku.

(Zdroj: Pew Research Center)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.09.2021
17:29Jediný sektor s historicky nízkou valuací a čekání na nákupní korekci
17:02Bloomberg: Rodina Petra Kellnera uvažuje o možnostech pro Home Credit
16:16Novinky z trhu START: Na říjnovém START Day se představí Fixed.zone a spustí úpis akcií
15:41Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí podle studie UniCredit Bank dále výrazně klesla
15:21Američané se v srpnu vrhli do obchodů, maloobchod s překvapivým růstem (komentář analytika)
14:01Drahé energie: Mezi vítězi a poraženými, a k tomu nová hrozba stagflace  
12:51ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:16Navýšení sazeb až o půl procentního bodu získává v ČNB větší podporu. Mora varuje před napjatým trhem práce
11:29Evropa navazuje na americký odraz vzhůru. Srpnový maloobchod otestuje odolnost  
10:52Odvrácená strana „udržitelného“ investování
10:02Čerpací stanice Benzina, lídr českého trhu, končí. Motoristé budou postupně tankovat u Orlenu
9:53Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:46Výrobní inflace dál narůstá (komentář analytika)
9:19Rozbřesk: iPhony zlevní, plyn a elektřina zdraží, aneb debata o inflaci pokračuje
8:58Petr Dufek: Slabé léto evropských automobilek
8:51Asijská negativita do Evropy ráno nedoléhá. Ropa potvrzuje rally  
8:24Výrobce obuvi podporovaný Federerem si při newyorském debutu připsal 57 procent
6:02Hlad po talentu a rostoucí odměny jako následek byznysu v boomu
15.09.2021
17:25Projekce likvidity od centrálních bank. A její další zdroje
17:17Zpomalení, drahé energie a Čína dál doléhají na sentiment  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.