Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PRC: Churavým mužem Evropy je sama Evropská unie, Němci jsou důvěryhodní, arogantní a nemají soucítění

PRC: Churavým mužem Evropy je sama Evropská unie, Němci jsou důvěryhodní, arogantní a nemají soucítění

21.05.2013 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle průzkumu Pew Research Center je „churavým mužem Evropy sama Evropská unie“. Ve většině evropských zemí totiž na tento projekt hledí negativním pohledem. Pozitivní hodnocení EU je někde na nejnižších úrovních v historii, jinde se těmto úrovním blíží. Platí to i u mladých. Pouze v Německu je podpora větších pravomocí Bruselu v boji se současnou krizí více než poloviční. Jako o slabém článku se doposud mluvilo o několika zemích, včetně Německa, Itálie, Portugalska, Řecka a Francie. Toto zaměření na jednotlivé státy ale skrývalo širší jev, kterým je pokles důvěry v principy, které stály za dosavadním vývojem v Evropské unii. Nyní jsou jasně patrné síly, které proti sobě staví názory veřejnosti v jednotlivých zemích. Tento negativní sentiment je částečně dán obecně špatným ekonomickým výhledem a zlepšení by tak mohla přinést lepší ekonomická situace. Za pozornost v této souvislosti stojí to, že na politické úrovni se intenzivně diskutuje o přínosech fiskálního utahování, veřejnost se ale jasnou většinou domnívá, že řešením problémů je snížení vládních výdajů, ne jejich růst.

Tabulka ukazuje, jak jednotlivé země smýšlejí o druhých. V prvním sloupci vidíme země, kde byly dané názory zjišťovány, v dalších sloupcích jsou: Nejvíce a nejméně důvěryhodné země, nejvíce a nejméně arogantní země a nejvíce a nejméně soucitné země. Britové tak za nejdůvěryhodnější považují Němce, nejméně důvěryhodní jsou pro ně Francouzi. Ti jsou zároveň nejvíce arogantní, nejméně arogantní jsou sami Britové, kteří mají zároveň největší míru soucitu. Ta je podle nich nejmenší u Němců. Pohled na jejich názory ukazuje, že jsou nejdůvěryhodnější, nejméně arogantní a zároveň nejvíce soucitní. Nejmenší důvěry se u nich těší Řekové a Italové, nejvíce arogantní jsou podle nich Francouzi.

churavy1

V posledním řádku jsou prezentovány i výsledky pro Českou republiku. Podle nich jsou pro nás nejdůvěryhodnější Němci, na opačném konci spektra figurují Řekové. Němci jsou ale zároveň nejarogantnější, nejméně arogantní jsou pro nás Slováci. Sami sebe považujeme za nejsoucitnější, nejméně soucitu mají podle nás Němci. Pohled na sloupce tabulky pak ukazuje, že Němci celkově dominují v oblasti nejmenšího soucitu a největší arogance, zároveň jsou však velmi důvěryhodní.

Následující graf ukazuje, jaká je spokojenost se směrem, kterým se daná země ubírá. Pouze v Německu panuje situace relativní spokojenosti, v jiných zemích panuje výrazná nespokojenost. Platí to i o České republice s poměrem 80:16, podobná je situace ve Francii. Ještě horší je tento poměr v zemích jako Španělsko, Itálie a Řecko. O něco lepší je naopak v Polsku a Velké Británii.

churavy2

Tabulka pod grafem ukazuje, jaké problémy by podle názorů veřejnosti měly být v dané zemi řešeny prioritně. V prvním číselném sloupci je nedostatek pracovních příležitostí, následuje veřejný dluh, příjmová mezera mezi chudými a bohatými, růst cen a poslední sloupec je vyhrazen pro ostatní. Je patrné, že s výjimkou Německa je za prioritu považováno řešení nedostatku pracovních příležitostí. V České republice ho dokonce podle tohoto měřítka považujeme za stejně palčivý jako v Itálii. Na druhém místě u nás stojí řešení problému veřejného zadlužení. V Německu považují za nejpalčivější problém rozdíl mezi bohatými a chudými, v tomto ohledu představuje Německo naprostou výjimku.

(Zdroj: Pew Research Center)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.08.2020
17:31Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
17:13Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
16:57Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
16:21Žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA za týden citelně ubylo
15:45Komentář analytika: Nejostřeji sledovaná položka výsledovky posílá akcie ING a Unicredit opačným směrem  
14:37ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu
14:07ČSOB se v pandemii soustředila na pomoc klientům a kapitálovou sílu. Pokračuje v digitálních inovacích
13:58Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám
12:37Goldman Sachs: Úspěšná vakcína proti koroně může překlopit trhy
10:51KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %
10:43FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
10:28Průzkum Reuters: Měny regionu mají odolat obavám z druhé vlny  
10:27Česká zbrojovka, a.s - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
10:21Česká zbrojovka, a.s - Rozhodnutí "Per Rollam"
10:11Komentář: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí
9:56Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší
9:43Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek
9:37Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy eur
9:20Toyotě klesl zisk o tři čtvrtiny, prodala o polovinu méně aut
9:11Rozbřesk: ČNB ponechá sazby beze změny, čekala ještě horší dopad koronaviru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.