Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PRC: Churavým mužem Evropy je sama Evropská unie, Němci jsou důvěryhodní, arogantní a nemají soucítění

PRC: Churavým mužem Evropy je sama Evropská unie, Němci jsou důvěryhodní, arogantní a nemají soucítění

21.05.2013 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle průzkumu Pew Research Center je „churavým mužem Evropy sama Evropská unie“. Ve většině evropských zemí totiž na tento projekt hledí negativním pohledem. Pozitivní hodnocení EU je někde na nejnižších úrovních v historii, jinde se těmto úrovním blíží. Platí to i u mladých. Pouze v Německu je podpora větších pravomocí Bruselu v boji se současnou krizí více než poloviční. Jako o slabém článku se doposud mluvilo o několika zemích, včetně Německa, Itálie, Portugalska, Řecka a Francie. Toto zaměření na jednotlivé státy ale skrývalo širší jev, kterým je pokles důvěry v principy, které stály za dosavadním vývojem v Evropské unii. Nyní jsou jasně patrné síly, které proti sobě staví názory veřejnosti v jednotlivých zemích. Tento negativní sentiment je částečně dán obecně špatným ekonomickým výhledem a zlepšení by tak mohla přinést lepší ekonomická situace. Za pozornost v této souvislosti stojí to, že na politické úrovni se intenzivně diskutuje o přínosech fiskálního utahování, veřejnost se ale jasnou většinou domnívá, že řešením problémů je snížení vládních výdajů, ne jejich růst.

Tabulka ukazuje, jak jednotlivé země smýšlejí o druhých. V prvním sloupci vidíme země, kde byly dané názory zjišťovány, v dalších sloupcích jsou: Nejvíce a nejméně důvěryhodné země, nejvíce a nejméně arogantní země a nejvíce a nejméně soucitné země. Britové tak za nejdůvěryhodnější považují Němce, nejméně důvěryhodní jsou pro ně Francouzi. Ti jsou zároveň nejvíce arogantní, nejméně arogantní jsou sami Britové, kteří mají zároveň největší míru soucitu. Ta je podle nich nejmenší u Němců. Pohled na jejich názory ukazuje, že jsou nejdůvěryhodnější, nejméně arogantní a zároveň nejvíce soucitní. Nejmenší důvěry se u nich těší Řekové a Italové, nejvíce arogantní jsou podle nich Francouzi.

churavy1

V posledním řádku jsou prezentovány i výsledky pro Českou republiku. Podle nich jsou pro nás nejdůvěryhodnější Němci, na opačném konci spektra figurují Řekové. Němci jsou ale zároveň nejarogantnější, nejméně arogantní jsou pro nás Slováci. Sami sebe považujeme za nejsoucitnější, nejméně soucitu mají podle nás Němci. Pohled na sloupce tabulky pak ukazuje, že Němci celkově dominují v oblasti nejmenšího soucitu a největší arogance, zároveň jsou však velmi důvěryhodní.

Následující graf ukazuje, jaká je spokojenost se směrem, kterým se daná země ubírá. Pouze v Německu panuje situace relativní spokojenosti, v jiných zemích panuje výrazná nespokojenost. Platí to i o České republice s poměrem 80:16, podobná je situace ve Francii. Ještě horší je tento poměr v zemích jako Španělsko, Itálie a Řecko. O něco lepší je naopak v Polsku a Velké Británii.

churavy2

Tabulka pod grafem ukazuje, jaké problémy by podle názorů veřejnosti měly být v dané zemi řešeny prioritně. V prvním číselném sloupci je nedostatek pracovních příležitostí, následuje veřejný dluh, příjmová mezera mezi chudými a bohatými, růst cen a poslední sloupec je vyhrazen pro ostatní. Je patrné, že s výjimkou Německa je za prioritu považováno řešení nedostatku pracovních příležitostí. V České republice ho dokonce podle tohoto měřítka považujeme za stejně palčivý jako v Itálii. Na druhém místě u nás stojí řešení problému veřejného zadlužení. V Německu považují za nejpalčivější problém rozdíl mezi bohatými a chudými, v tomto ohledu představuje Německo naprostou výjimku.

(Zdroj: Pew Research Center)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m