Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomická důvěra se v květnu zlepšuje, pesimismus však stále převládá

Česká ekonomická důvěra se v květnu zlepšuje, pesimismus však stále převládá

24.05.2013 9:12
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Index ekonomické důvěry podle ČSÚ v květnu dosáhl -3,6 bodu a zlepšil se tak z dubnových -5,3 bodu. Dobrou zprávou je, že byla nízká dubnová hodnota korigována, stále však index zůstává pod nulou a ukazuje na celkově převládající pesimismus. Na jeho květnovém zlepšení se podílejí hlavně spotřebitelé a průmysl. Ve srovnání s minulým rokem je nálada v české ekonomice horší, v květnu 2012 byl index na -1,4 bodu.

Index důvěry v průmyslu se zvýšil na -9,3 z -11 bodů. Náladu může vylepšovat výrazné zpomalení poklesu nových zakázek; podle posledních dat za březen dokonce rostly nové zakázky ze zahraničí. Vedle toho tu máme náznaky zlepšování situace v Německu, kde se index nákupních manažerů zvýšil nad očekávání. To se projevilo i v průzkumu důvěry, kde průmyslové podniky zlepšily hodnocení zahraniční poptávky. České firmy předpokládají v příštích třech měsících růst tempa výroby při stejné zaměstnanosti, zvýšila se také očekávání pro šestiměsíční horizont. Index důvěry je vedle německých čísel další indikací, že by se český PMI v květnu měl dál zlepšit.

Velký pesimismus, který vládne ve stavebnictví, se za květen moc nezměnil. Index důvěry zde stoupl na -53,0 z -53,5. Trochu se zlepšila očekávání pro příští tři měsíce, zatímco pro období šesti měsíců se prakticky nezměnila a hodnocení současné situace se naopak zhoršilo.

Převládající optimismus si drží sektor služeb, kde index důvěry setrvává na dubnových 21,7 bodu. V obchodě se index důvěry vrátil do kladných hodnot - z dubnové nuly stoupl na 3,7 bodu. Za růstem je zlepšení očekávání v tří- i šestiměsíčním horizontu.

Největší vliv na růst celkového indexu měli tentokrát spotřebitelé. Přestože hodnota indexu -19,8 bodu stále ukazuje na jasně převládající pesimismus, oproti dubnovým -23,8 jde o značné zlepšení. Index je zároveň nejvýš za dva roky. Podle průzkumu se snížily obavy ze zhoršení finanční situace, ekonomiky i nezaměstnanosti. Pozitivní je také mírně vyšší záměr kupovat zboží dlouhodobé spotřeby, ačkoli stále tu zůstává i vyšší úmysl spořit. Jedním z příznivých vlivů může být tendence zpomalit fiskální konsolidaci a menší obavy z vyšších daní.

000 důvěra.jpg


Čtěte více:

HDP v 1. čtvrtletí 2013: Ledová sprcha
15.05.2013 9:08
Bohužel se naplnilo očekávání, že se ke slabé domácí poptávce přidá i ...
GfK: Nálada spotřebitelů v Německu je nejlepší od září 2007
24.05.2013 9:11
Spotřebitelská nálada v Německu roste již šestý měsíc za sebou a je ne...

Váš názor
 • 24.05.2013 11:00

  Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  ppp
 • Co se zlepšilo?
  24.05.2013 9:31

  Pokud vezmu reálné hodnocení malospotřebitelů jejich výdajů a shrnu-li to jedné věty: pociťují zvýšení výdajů domácího nákupního koše tak 10 % od ledna. Takže stále jedeme dozadu a žádný ČSÚ to svými údaji nespraví.
  Jacob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.