Aktualizováno Meziroční pokles stavební výroby v dubnu dosáhl 11,4 procenta. Jde sice o zlepšení oproti březnu, kdy jsme viděli pokles přes 22 procent, propad sektoru je však stále rychlý. Po očištění o počet pracovních dní by stavební výroba klesla o 12,9 procenta proti březnovým -19 procentům. Meziměsíční růst po sezónním očištění činí jen 2,7 procenta.
To není mnoho, když vezmeme v potaz, že v dubnu už pro stavebnictví neznamenalo žádné omezení počasí, které naopak výrazně dolehlo na aktivitu o měsíc předtím. Průměrná teplota v dubnu byla sice mírně nižší než ve stejném měsíci minulý rok, zima však už byla pryč a teploty byly i nad dlouhodobým normálem.
Pozemní stavitelství v dubnu kleslo o 8,3 procenta, což je solidní zmírnění březnového propadu. U inženýrského stavitelství sledujeme pokles o 18,3 procenta, tedy víceméně pokračování v březnovém pádu. K poklesu celkové výroby přispěly obě oblasti zhruba stejně.
Pokles výroby s sebou nese i omezování počtu zaměstnanců. Letos je propouštění ve stavebnictví rychlejší než loni. V dubnu klesl počet zaměstnanců o 8,2 procenta meziročně. Zároveň letos klesá produktivita práce, což znamená, že propouštění zřejmě bude dál pokračovat. Mzdy se přesto meziročně zvýšily o 7,9 procenta, v reálném vyjádření pak o 5 procent. Za první čtyři měsíce dohromady je však růst mezd nepatrný.
Stavebních povolení v dubnu meziročně výrazně ubylo o téměř 15 procent, ještě větší je propad u povolení na byty. Trend v této oblasti zůstává jasně směrem dolů a v posledních měsících sklon ještě narůstá. Naopak u zahájených a dokončených staveb sledujeme meziroční nárůst. Ovlivnit to ale mohlo počasí, tedy odložení prací z března na duben.
Vývoj stavební výroby ČR od počátku roku 2005:
