Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry podle organizace Conference Board se v červnu dál výrazně zvýšil na 81,4 bodu, čímž se dostal nejvýš od ledna 2008. Strmý růst trvá už od letošního března. Výsledek je značně lepší než trhem očekávaných 75,1 bodu a dobrý dojem z čísel příliš nesnižuje ani mírná revize údajů za předchozí měsíc směrem dolů.
Na zlepšení celkového indexu se podepsalo vyšší hodnocení současné situace, ale ještě více nárůst optimismu o budoucím vývoji. Dílčí index současné situace stoupl na 69,2 z 64,8 bodu, index očekávání pak na 89,2 z 80,6 bodu. Počet respondentů, kteří hodnotí podmínky jako špatné, se v červnu snížil. Stoupl počet těch, kdo vidí dostatek pracovních míst, ale mírně i těch, kdo považují nalezení práce za těžké. Optimismus ohledně budoucího vývoje trhu práce však stoupl. Vzrostla také očekávání o finančním příjmu.
Nárůst spotřebitelské důvěry je v druhém kvartále silný. Výraznější je u dat Conference Board než u průzkumu Michiganské university, ale tam by mohl být červnový výsledek ještě revidován k lepšímu. Podporou pro zlepšování nálady je trh práce a také zrychlující růst cen domů. Na druhou stranu se nezdá, že by na spotřebitelské náladě podepisoval výhled menší měnové stimulace a s tím spojená korekce na akciových trzích. Data naznačují, že spotřebitelská poptávka, která táhla ekonomiku na začátku roku, dál roste na síle.
Z americké ekonomiky jsme dnes dostali sérii dobrých až velmi dobrých čísel. Od objednávek zboží dlouhodobé spotřeby přes data z realitního trhu po spotřebitelskou důvěru. Očekávání, že Fed později během roku začne ustupovat z QE, se tak upevní. Dolar dostal nový pozitivní impuls a proti euru i jenu posílil. Pohyb však není velký a zdá se, že riziko příznivého vývoje ekonomiky bylo v minulých dnech už v kurzu značně zohledněno. Akcie odpoledne trochu snižují denní zisky, ale nedá se říci, že by je nová data dostávala pod nějaký větší tlak.
