Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do roka a do dne 55 % na rozvíjejících se trzích?

Do roka a do dne 55 % na rozvíjejících se trzích?

23.08.2013 17:54

Kyvadlo investičních trendů funguje i v případě rozvíjejících se trhů (EM). Ještě před několika lety byly módním hitem, nyní se postoj k nim dostává do druhého extrému. Hlavním tahounem sentimentu k EM jako celku bude nadále hlavně (a nespravedlivě) Čína, možná i Indie (viz předchozí článek). Pokud se kloníme k tezi, že obě naráží na pověstnou hranici středních příjmů, nebudou jejich „problémy“ EM vyřešeny pouhými cyklickými mechanismy. Jinak řečeno, rychlý přechod kyvadla do fáze „+“ je spíše optimistickým scénářem. Je ale férové poukázat na to, že ne všichni jsou směrem k EM pesimisty.

Tuším, že někdy na začátku prázdnin přišlo Pimco se svou predikcí návratnosti hlavních skupin investičních aktiv v následujících letech. EM byly v čele žebříčku. Úvahy Pimca jsou poslední dobou na můj vkus příliš často příliš eklektické, zaměřím se zde dnes na něco jednoduššího a vnitřně konzistentního. Ne tak „stará“ jako úvaha od Pimca (nic není staršího než včerejší investiční doporučení) je úvaha od JPMorgan, kterou si můžeme shrnout následujícími grafy. První z nich ukazuje dlouhodobější vývoj poměru účetní hodnoty akcií EM a jejich tržní ceny (PBV). Vidíme, že úroveň 1,5 funguje často jako trampolína, která valuaci dříve či později odrazí směrem nahoru. V tuto dobu je pak tato trampolína opět v režimu, kdy by měla trhy odrážet nahoru.

551

Druhý graf pak ukazuje, jak silně ona trampolína při různých PBV odráží. Na ose x jsou jednotlivé úrovně PBV, na ose y návratnost realizovaná rok poté, co bylo dané úrovně PBV dosaženo (maximální, minimální a medián). U PBV pod 1,5 je vidět, že maximální realizovaná návratnost se pohybuje na neuvěřitelných 80 %, medián je cca na 55 % a minimum na stále dosti zajímavých 35 %. Celkově pak graf říká v principu podobný příběh, jako příběhy valuací u vyspělých trhů: Pokud je valuace vysoko, následující roky je návratnost akcií nízká a pokud je valuace nízko, návratnost je vysoko.

Připomenu, že z pohledu CAPE jsou nyní americké akcie v opačné pozici než EM. Zatímco ty druhé by měly být nízkou valuací vystřeleny nahoru, ty první vysokou valuací tlačeny dolu. CAPE můžeme považovat za rozporuplné, ale jak jsem psal nedávno, ani „normální“ PE amerického trhu už nyní podle mne není na nijak atraktivních úrovních. Minimálně do doby, kdy se neusadí nejistota a volatilita vyvolaná šokem z toho, že QE a sazby jsou funkcí růstu, či přesněji řečeno inflace a nezaměstnanosti.

Čtenář správně tuší, že veškerá výše uvedená diskuse kolem valuace EM je opět o tom, zda je to tentokrát jinak. Pokud ne, pak by asi měl fungovat mechanismus popsaný grafy. Ono pověstné „tentokrát jinak“ je nebezpečné asi hlavně u pozitivních scénářů – zejména u nich bychom měli být opatrní na řeči o nových světech. U těch negativních tato opatrnost zase tak nebezpečná být nemusí. Kontrovat ale můžeme zase tím, že odvážnému štěstí přeje a tak se můžeme točit stále dokola. Takže už jen připomenu, že asi rok a půl zpět jsem zde poukazoval na to, že PE čínských akcií se dostává na hodnoty, od kterých se čínský trh v minulosti vždy odrážel nahoru. Tehdy jsem byl relativně optimistický, ale ukázalo se, že neoprávněně. Tehdy to totiž bylo jinak.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů